İnternet sitesi olmayan şirket sahibine hapis cezası!

Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre internet sitesi olmayan şirket yöneticilerine hapis cezası geliyor. Kanunun 1524. maddesinde öngörülen internet sitesini kanunun yürürlüğü için verilen süre va ayrıntılar şöyle:

İnternet sitesi olmayan şirket sahibine hapis cezası!
İnternet sitesi olmayan şirket sahibine hapis cezası!
GİRİŞ 17.02.2011 12:45 GÜNCELLEME 17.02.2011 12:45
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Marka ve Patent Uzmanı Avukat Murat Altındere, yeni Türk Ticaret Kanunu'nda sermaye şirketleri için elektronik işlemlere yönelik önemli ve yaptırım getiren düzenlemelere yer verildiğini ifade ederek, internet sitesini kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde oluşturmayan anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, limited şirket müdürleri ve yöneticilerinin 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacağını belirtti.

Marka ve Patent Uzmanı Avukat Murat Altındere, Türk Ticaret Kanununun "internet sitesi" kenar başlıklı 1524. maddenin ilk fıkrasında, "her sermaye şirketinin, bir internet sitesi açmaya mecbur olduğu"nun belirtildiğini söyleyerek, "Buna göre, anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin bir internet sitesi açmaları gerekmektedir.

Kanunun bu zorunluluğu getiren 1524. maddesi, Kanun'un yürürlük tarihinden itibaren 1 yıl sonra yürürlüğe girecektir" dedi.

YÖNETİCİLERİN 3 AY'I VAR

Kanunun 1524. maddesinde öngörülen internet sitesini kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde oluşturmayan veya internet sitesi mevcut ise aynı süre içinde internet sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özgülemeyen anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, limited şirket müdürleri ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirkette yönetici olan komandite ortakların 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezasıyla ve aynı madde uyarınca internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan bu bentte sayılan faillerin 3 aya kadar hapis ve 100 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacaklarını belirten Altındere, "Yasaya göre sadece web sitesi kurmak yetmiyor ayrıca içeriği yasanın aradığı şartlara uygun hale getirmek de gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye'de alan adı verme konusunda yetkili ODTÜ bünyesindeki Nic.tr verilerine göre, Ocak 2011 sonu itibariyle toplam 164 bin 238 "com.tr' uzantılı alan ve bin 74 "net.tr' uzantılı alan adı bulunduğunu sözlerine ekleyen Altındere, "Marka ve patent tescili konusunda ülkemizde tek yetkili kuruluş olan Türk Patent Enstitüsü verilerine göre, 2010 yılı itibariyle ortalama 250 bin şirketin marka tescili ve başvurusu söz konusu" dedi.

1 MİLYON ŞİRKETİN WEB SİTESİ BULUNMUYOR

TOBB verilerine göre Türkiye'de oda ve borsalara, çeşitli büyüklüklerde ve bütün sektörlerden 1 milyon 250 binin üzerinde firmanın kayıtlı olduğunu söyleyen Altındere, hali hazırda ise sadece 250 bin şirketin web sitesi ve buna bağlı marka tescilinin söz konusu olduğunu belirtti.

Buna göre 1 milyon şirketin web sitesinin ve marka tescilinin bulunmadığını ve bu kadar sayıda şirketin yeni yasaya göre web sitesi kurması ve bunun için de markasını Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescil ettirmesi gerektiğini ifade eden Altındere, "Marka tescili zorunluluğu da, web sitesi kuruluşunda şirketlerden istenen ilk belgelerin başında marka tescil evrakı olmasından kaynaklanıyor.

Şirket yöneticileri açısından hapis cezası yaptırımı dahi getiren bu yeni düzenlemeler konusunda işin uzmanları ile kapsamlı bir inceleme ve uyarlama sürecine girmek kaçınılmaz olmuştur" dedi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
sahibi
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Sedat Dimiz 7 yıl önce Şikayet Et
  Bilen varsa anlatsın lütfen. benim web sayfam var ama bunlar içerik falan diyorlar,ben anlamadım bunlar neye hizmet ediyorlar.türk ticaret yasası öyle bir hale getirildiki resmen iş yapma kardeşim bu ülkede defol git diyorlar.internet sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özgülemek ne demek lütfen bilen varsa anlatsın,bedavaya hapis yatıracaklar adamı.
  Cevapla
 • Ahmet Akın 7 yıl önce Şikayet Et
  Nanooweb bu işi çok uyguna hal ediyor. nanooweb üye iş yeri portalı web tasarımınızı yapıyor. ayrıca google aramalarında yaptığınız işle ilgili üst sıralara sizi taşıyor. ayrıca siteyi açılış sayfası yaparsanız çok da memnun kalacaksınız.
  Cevapla
 • Aslan SATIR 7 yıl önce Şikayet Et
  Daha iyisi. Gereksiz yere web sayfası çöplüğü oluşturmak anlamsız. Her şirket Ticaret Odasına zaten kayıtlı.Ticaret odalarının web sayfalarında her şirket için bir alt sayfa oluşturup veya üye bilgileri bölümünde bir yer tahsis edilse yayınlaması gereken şirket bilgilerini, mali tabloları ve ilanlarını burda yayınlasalar yeterli.Ha ben daha büyük bir firmayım derse kendi sayfasının da adresini ekler altına olur biter. Bir çoğu zaten aile şirketi veya bakkal gibi küçük esnaf fakat adı şirket.Buna ne lazım web sayfası.
  Cevapla