Başkentte akıllı kart uygulamasına geçiliyor

Ankara'da, belediye otobüsü, ANKARAY ve Metro'da kullanılan EGO kartları, yerini İstanbul'da toplu ulaşımda kullanılan Akbil sisteminden daha ileri bir uygulama olan ''Elektronik Ücret Toplama Sistemi''ne bırakacak.

Başkentte akıllı kart uygulamasına geçiliyor
Başkentte akıllı kart uygulamasına geçiliyor
GİRİŞ 15.01.2011 11:11 GÜNCELLEME 15.01.2011 11:11

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin son oturumunda, ''EGO Genel Müdürlüğünün Toplu Taşıma Elektronik Ücret Toplama Sistemi''ne ilişkin Başkanlık yazısı görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Buna göre, belediye otobüsleri, raylı taşıma sistemi (ANKARAY ve Metro) ile belediyenin denetimindeki diğer toplu taşıma araçlarında kullanılan ücret toplama sistemi, yerini ''Elektronik Ücret Toplama Sistemi''ne bırakacak. EGO kartlarının yerini, ''Akıllı Kart'' alacak ve bu amaçla kısa süre içinde yapılacak ihale 10 yıl geçerli olacak.

''Akıllı Kart'' olarak hazırlanan yeni bilet sisteminde, biletin İstanbul'daki Akbil gibi makineyle herhangi teması gerekmeyecek, makineye sadece gösterilmesi yeterli olacak ve böylece yolcunun kısa süre içinde toplu taşıma araçlarına binmesi sağlanacak.

Sistemin yanı sıra, Ankara Büyükşehir Belediyesinin toplu taşıma araçlarına ''Akıllı Kart''ın yanı sıra, kredi kartına benzer ''Dıt Kart''lar ile de binme imkanı sağlanacak.

-''AKILLI DURAKLAR'' GELİYOR-

Bu arada, belediyenin toplu taşıma araçlarında, ''Akıllı Durak'' uygulaması da başlatılarak, yolcular güzergah konusunda bilgilendirilecek. Ayrıca araç içinde kamera sistemi kurulacak. Başkent Kart uygulamaları, kredi kart türünde, fuar, stadyum, otopark ve ön ödemeli sayaçlar gibi ödeme yapılacak yerlerde de geçerli olacak şekilde düzenlenecek.

YORUMLAR 1
  • yusuf 7 yıl önce Şikayet Et
    niye istanbulla kıyaslanmış ki. üstelik istanbulda da akıllı biletler kullanılıyor. Dokunmadan okuyo cihaz. Ben senelerce Ankarada yaşadım ki yazları yine ordayım. Ulaşım konusunda Gökçekin İstanbuldan öğrenmesi gereken çok şey var diye düşünüyorum. Bi çok şehirde bu uygulama yıllardır varken başkent için çok gecikmiş bi proje. Ama buna da şükür.
    Cevapla