Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

İnsansız Hava Aracı'nda bağımlılık bitti

Vestel Savunma ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında Taktik İnsansız Hava Aracı Geliştirme Projesi Sözleşmesi imzalandı. Atılan imza ile Türkiye'nin İnsansız Hava Araçlarında dışa bağımlılığı tamamen sona erdi.

İnsansız Hava Aracı'nda bağımlılık bitti
Eklenme: 04 Ocak 2011, 17:10 / Güncelleme: 04 Ocak 2011, 17:10 / 12,162 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ''Mini insansız hava araçları, Taktik İHA'lar ve ANKA uçaklarımız ile birlikte insansız hava araçları alanındaki dışa bağımlılığımız  tamamen sona erdirilmiş bulunmaktadır'' dedi.

Bakan Gönül, törende yaptığı konuşmada, savunma sanayiinde havacılık alanında yürütülen çalışmaların artık belirli bir olgunluğa erişmeye başladığını belirtti

T-38 Jet Eğitim Uçağı Modernizasyon Projesi kapsamında Türk mühendisler tarafından geliştirilen görev bilgisayarı ile ilk uçuşun geçtiğimiz günlerde yapıldığını, uçuş testlerinin başarıyla devam ettiğini anlatan Gönül, yine modernizasyonu tamamen Türk savunma sanayisi tarafından gerçekleştirilen C-130 uçaklarının uçuş testlerine de yakında başlanacağını kaydetti.

İnsansız hava araçları alanında ise TAI tarafından geliştirilen ANKA uçağının, geçen hafta perşembe günü ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini ifade eden Gönül, ilk ANKA uçağına katılacak ikinci ve üçüncü prototiplerin de tamamlanması ile kapsamlı bir uçuş test programını 2011 yılı içinde yapacaklarını belirtti. 

''168 ADET MİNİ İHA, OPERASYONEL OLARAK KULLANILIYOR''

İnsansız hava araçlarının dünya ordularının harekat konseptlerini değiştirmeye başladığını kaydeden Gönül, bu uçakların Türk silahlı Kuvvetleri envanterinde de 20 yıla yakın bir süredir kullanıldığını söyledi. Bakan Gönül, halihazırda 168 adet mini İHA'nın operasyonel olarak kullanıldığını bildirdi.

Yaklaşık 20 bin feet irtifada 10 saat kadar havada kalması beklenen Taktik İHA sistemleri alanında ise Kalebaykar ve Vestel Savunma şirketlerinin kendi öz kaynaklarıyla prototip uçaklar geliştirdiğini ve 2009 yılında bu uçakların uçuş testlerinin yapıldığını anlatan Gönül, Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından her iki firma ile de seri üretim sözleşmelerinin imzalanmasının kararlaştırıldığını anımsattı.

Vestel'in bu alanda yaptığı yatırıma büyük önem verdiklerini belirten Gönül, ''İnanıyorum ki Vestel bu yatırımları sonucunda sivil ve askeri alandaki teknolojiler arasındaki sinerjiyi başarı ile yakalayabilecektir'' diye konuştu.

Savunma Sanayi alanındaki çalışmalara son 10 yılda hız verildiğini ifade eden Gönül, şöyle konuştu:

''Mutlulukla ifade edebilirim ki Mini İHA'lar, Taktik İHA'lar ve ANKA uçaklarımız ile birlikte insansız hava araçları alanındaki dışa bağımlılığımız tamamen sona erdirilmiş bulunmaktadır. Somut bir strateji çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde ulaşılan bu sonuçtan dolayı ülke sanayini kutluyorum.''

MÜSTEŞAR BAYAR

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar da söz konusu sözleşmenin kendileri için diğer proje sözleşmelerinden farklı olduğunu belirtti.

Daha önce sözleşmeleri imzalayıp ürün için bir kaç yıl beklemeleri gerektiğini ifade eden Bayar, bu projede ise ürünün hazır olduğunu dile getirdi. İki şirketin yarıştığı bir prototip yarışması gerçekleştiğini anlatan Bayar, ''Vestel, bu projede, daha anlaşma yapılmadan 25 milyon dolar yatırım yaptı.

Büyük bir kararlılıkla bu çalışmayı yürüttüler. Bu ürün bizim ihtiyaçlarımızı karşılayabilen bir ürün, ancak daha da geliştirilecek'' dedi.

Önümüzdeki dönemde bunları Türk Silahlı Kuvvetlerine takdim edeceklerini anlatan Bayar, bunun dışında Vestel'in üzerinde çalıştığı mini insansız hava araçları projesinin bulunduğunu ve bu araçların TSK'ya verildiğini hatırlattı. Bayar 24 saat havada kalabilen ANKA projesinde de ilk uçuşun perşembe günü gerçekleştirdiğini bildirdi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ise Zorlu Holding'in faaliyet gösteren her sektörde fark yaratmayı başaran bir grup olduğunu söyledi.

Bunun Ar-Ge'ye verdikleri önemden kaynaklandığını anlatan Zorlu, savunma sanayinin de son yıllarda üzerinde durmaya başladıkları ve iddialı oldukları bir alan olduğunu kaydetti.

Üretilen Taktik İnsansız Hava Aracı Karayel'in, Vestel'in Ar-Ge üretiminin savunma sanayine bir yansıması olduğu dile getiren Zorlu, şöyle konuştu:

''Vestel Savunma 2005'ten bu yana kendi öz kaynağıyla sürdürdüğü çalışmalarda, Mini, Eğitim ve Taktik olmak üzere üç farklı grupta insansız hava aracı sistemi geliştirdi. Bu sistemlerin geliştirilmesinde tamamen yerli insan kaynağına yer veren Vestel Savunma, şimdiye kadar 20 milyon doları aşkın yatırımı kendi öz kaynağından karşıladı. 

İnsansız hava araçları alanında Türk savunma ve havacılık sektöründe özel sektöre öncülük etmekten ve Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanmasına katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.

Zorlu Grubu olarak, teknolojiye ve yaptığımız yatırımlarımızı savunma ve havacılık alanında da aynı kararlılıkla sürdürerek Türk savunma sanayinin ihraç edeceği ilk insansız hava araçlarını da üretmeyi hedefliyoruz.''

VESTEL İLK İNSANSIZ HAVA ARACI ÇALIŞMALARINA 2005 YILINDA BAŞLADI

Vestel Savunma Sanayi Genel Müdürü Aziz Sipahi de bu projenin Vestel Savunma için kilometre taşı olduğunu belirtti. Vestel Savunma Sanayi'nin 2003'te kurulduğunu, 2005'te ilk insansız hava aracı çalışmalarına başladığını anlatan Sipahi, 2007 yılında da taktik insansız hava aracı geliştirme görevinin verildiğini ifade etti.

Proje kapsamında 6 hava aracı, 3 yer kontrol istasyonu ve bir katapult (Fırlatma rampası) yapılacağını belirten Sipahi, Karayel adını verdikleri Taktik İnsansız Hava Aracı'nın kendilerinden istenen özelliklerinden daha iyi bir performans göstereceğini kaydetti.

Sipahi, projeye göre aracın 18 bin feet yüksekliğe çıkma, 35 kg faydalı yük taşıma, minimum 10 saat uçuş ve 150 km operasyon yarıçapına sahip olması gibi özellikler istenirken, Karayel'in havada kalma süresinin yaklaşık 20 saat, faydalı yük taşıma kapasitesinin 70-80 kg, uçuş yüksekliğinin ise 22 feet olarak tasarlandığını belirtti.

Karayel'in uçuşa elverişliliğe ilişkin kriterleri tanımlayan ve tüm dünyada referans alınmaya başlanan NATO standartlarına da (STANAG 4671)uyumlu olarak geliştirildiğini ifade eden Sipahi, ''Biz Türkiye'nin yurt dışına da pazarlayabileceği bir uçak ortaya çıkarmak istiyoruz'' dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Gönül, Müsteşar Bayar, Zorlu ve Sipahi tarafından sözleşme imzalandı.

Kaynak : AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 16 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

groningen

04.01.2011 17:17

Bunlar çok güzel de. bunları kullanacak personelide keşke türk fabrikalarında üretebilsek. yarın ankaları düşürün komutanım çok zahiyat veriyoruz gibi telefon konuşmaları duymasak.

Gürhan

04.01.2011 17:30

Bariii. Dikkat edinde yapılacak yeni teknolojilerde geçmişte olduğu gibi (Aselsan) Mühendisleri öldürmesinler. Sahip olduğumuz değerlere sahip çıkmayı öğrenemedik

1299

04.01.2011 17:46

dayı der ki:. Önemli olan insansız hava aracı değil yeğeeeen, gönderdiği bilgileri değerlendirerek harekete geçecek g.kurmay !

Soner Özcan

04.01.2011 17:53

Tebrikler, Hayırlı Olur İnşaallah... Bu vatan hizmetini yapan ve destekleyenlerden Allah razı olsun. Devamı diğer konularda da gelir İnşaallah. Mesela halâ türk markası bir otomobilimiz yok. Bir sürü fabrika var ama Türk markalı, kendi markamız bir otomobil çok özlediğim bir husus. Zor da olmasa gerek, bu kadar otomobil fabrikaları varken. Sağolsun oyak ve koç hazretleri senelerdir yabancılara kazandırmakdan bıkmadılar, hep kendi ceplerini doldurdular. O kadar yatırım yap araba üret yıllardır ama bir Türk markası üretme, revamı bu millete...

emin doğan

04.01.2011 17:54

kim. kim kullanacak soru ilk akla geliyor. heronları düşürün isteğinde bulunan subay yine aynı mevkide görev yaparsa ne olacak. yada aynı komutan hallederiz sen merak etme derse. henüz askeriyemizin içindeki pislikler temizlenmedi o çamurların bir an önce temizlenmesi gerek