Japon yeni mağdurları yapılandırma istiyor

Dövizle konut kredisi kullananlar da borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun tasarısına kendilerinin de dahil edilmesi için milletvekilleri, Hazine ve BDDK yöneticilerine faks gönderiyor.

Japon yeni mağdurları yapılandırma istiyor
Japon yeni mağdurları yapılandırma istiyor
GİRİŞ 22.12.2010 16:47 GÜNCELLEME 22.12.2010 16:47

İnternette oluşturdukları ''dovizzedeler.com'' ve ''japonyenimagdurları'' adlı siteler sayesinde ortak hareket eden döviz cinsi veya dövize endeksli konut kredisi mağdurları, bugün de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın banka genel müdürleri ile yapacağı görüşme öncesi basın kuruluşlarına yoğun faks gönderdi.

Hareket ile ilgili bilgi veren Japon Yeni kredisi mağduru Hakan Özcan, 2007 yılında, özel bir bankanın ısrarı sonucu 80 bin lira karşılığında 7,7 milyon Japon Yeni tutarında kredi kullandığını belirterek, şu bilgiyi verdi:

''Eşim ile beraber 2008 yılında ev alır mıyız alamaz mıyız diye hesap içindeydik. Bulduğumuz evlerin fiyatlarını TL kredileri ile karşılaştırdığımızda ödeyemeyeceğimiz kadar yüksek ödemeler karşımıza çıktığı için vazgeçiyorduk.

Son olarak bulduğumuz ev için bize Japon Yeni önerdiler. Son 15 yılda Japon Yeni'nde ciddi bir artışın olmadığı, hatta çoğu bankacının da şahsen bu krediyi kullandığını belirterek aklımıza soktular. Geri ödemesi çok cazip olan bu krediyle ben ve eşim evi almaya karar verdik.

7 milyon Japon Yeni çekip ayda 780 lira geri ödemeyle 10 yıllığına anlaştık. İlk iki ay hiç bir sorun yoktu, yaklaşık 800 lira gibi bir rakamı geri ödüyorduk. Üçüncü ayda artışlar başladı ve 800 liralık taksit,  bir kaç ay sonra 1200 liraya yükseldi.

Hızla artan yen, kabusumuz oldu çıktı. Ev aldık diye mutlu olmuşken, şimdi de neden aldık diye kahroluyoruz. Eşim ve benim toplam gelirimiz zaten 2 bin lirayı anca buluyor. Evimin ekmeğini, çocuğumun geleceğini bankalara vermek, artık canımızı çok yakar oldu.''

Söz konusu internet sitelerinin kurucusu ve yöneticisi, kendisi de Japon Yeni cinsinden konut kredisi mağduru olan Aygün Gürcan, özellikle özel bankaların, TL kredisi kullanamayacak, sabit gelirli sanayi işçilerine, Japon Yeni ve İsviçre Frangı üzerinden kredi önerdiğini, bu yanlış yönlendirme nedeniyle insanların mağdur olduğunu söyledi.

Siteyi 1,5 yıl önce kurduklarını, Merkez Bankası, BDDK, siyasi parti yetkilileri ile görüştüklerini ve bir sonuç alamadıkların anlatan Gürcan, başlattıkları ''faks yağmuru'' protestosunda ortalama 500 kişinin birlikte hareket ettiğini, ancak mağdur sayısının 200 bin civarında olduğunu öğrendiklerini belirtti.

Mağdurların çoğunun İzmir, Manisa, Kayseri gibi illerde olduğunu öne süren Gürcan, şunları kaydetti:

''Bankalar, dolar üzerinden aldıkları bu kredileri Japon Yeni üzerinden tüketicilere kullandırdı. Dolar bu dönemde yüzde 20 artarken, Japon Yeni'ndeki artış yüzde 70'i geçti.

Bankalar haksız kazanç sağladı. Biz, Japon Yeni'ndeki krizin etkilerini ortadan kaldırarak, kredilerimizin TL'ye dönüştürülmesini ve borçlarımızın yeniden yapılandırılmasını istiyoruz.

50 bin liralık kredi borcu, 22 bin liralık ödemeye karşın 64 bin liraya ulaştı. Kimsenin ödeme yapacak hali kalmadı. Bu en az 200 bin kişiyi ilgilendiren toplumsal bir sorun. Belirlenecek ortalama bir kur üzerinden borcumuz TL'ye çevrilerek yapılandırılsın.''

Japon Yeni kredisi mağdurları, bankaların, TL kredilerde dosya masrafı almasına karşın Japon yeni kredilerde 4-5 bin liraya varan dosya masrafını almadığını, aylık ödemelerin de TL'ye göre yarı yarıya düşük tuttuğunu belirterek, insanların bu cazibeler nedeniyle Japon Yeni cinsinden kredi kullandığını, ancak kurlardaki artıştan dolayı şimdi mağdur olduğunu öne sürüyor.

Mağdurlar, Merkez Bankasının 2009'da döviz geliri olmayanların döviz cinsinden kredi kullanmasını uygulamadan kaldırdığına dikkati çekerken, 2008'de bu kredileri kullananların mağduriyetinin devam ettiğini vurguladı.

Yapılan belirlemeye göre, 2008 yılı başında 1,067 lira olan 100 Japon Yeni'nin döviz alış kuru, 20 Aralık 2010 itibariyle yüzde 72,52 artış ile 1,841 liraya yükseldi.

YORUMLAR 23
 • hüseyin 7 yıl önce Şikayet Et
  yen oldu yengen. aslın da bize kızanlar haksız biz de bilirdik tl kredi kullanmayı verdiler de biz mi almadık o an ki gelirime göre bana tl olarak 35 max verirlerken yenciler 53 verdi ya ömür boyu kira ya da fırsatı değerlendirmek sizce hangisi........
  Cevapla
 • Sedat Bütün 7 yıl önce Şikayet Et
  Nerede SOSYAL DEVLET ?!!!. Binlerce kisi bankaların önerilerine ve nominal olarak düsük görünen faiz oranlarına aldanıp Japon Yeni kredisi kullandı, ve bu binlerce kisi ödeme gücü düsük insanlardı.. ( hala insan gibi yasamaya calısan insanlar ! ) Ne yazık ki krizin hemen öncesinde kredi kullananlar benim gibi ilk 3 ayda ödemeleri inanılmaz bir seyir aldı, nereye kadar uzanacagı da kestirilemiyor. ilk ay 1440 TL olan ödeme simdi 2300 lere ulastı.. Sabrımın ve gücümün nereye kadar dayanacagını bilemiyorum.. Duyarlı bir Devlet bekliyz
  Cevapla
 • melek 7 yıl önce Şikayet Et
  hergün içimiz yanıyor artık yeter duyun sesimizi.. inşaat halindeki evimi yaptırmak için jpy çektim banka konut kredisi veriyorum dedi sözleşmeleri imzaladım sözleşmede konut yazıyordu ilk taksitte şok yaşadım.verdikleri tüketici kredisi çıktı 800tl olan borcum eklenen kkdf ile1500 tl 2.200 tl 3. 3500 oldu yani banka bize çifte oyun oynadı.kkdf düşürüldü ana para üzerinden alınmıyor ama şu anda yine 1450 taksit tutarım ödeyemez hale geldik artık tüm düzenimiz alt üst oldu lütfen bizleri görün duyun yetkililerden yardım istiyoruz içimiz yanıyor lütfen
  Cevapla
 • Melek 7 yıl önce Şikayet Et
  Bende. Bende magdurlardanım. Bızım ıstegımız kalan borcumuzun TL uzerınden yenıden yapılandırılması. Borcun sılınmesı degıl. 2008 yazında 1400 ıken kredı tutarım su an 2300 cıvarı oduyorum. 2 yılı devırdım kaldı 8 yıl. Ama bu 2 yıl cok zorladı bızı.Umarım TL uzerınden yenıden yapılandırma yapılır
  Cevapla
 • suleyman 7 yıl önce Şikayet Et
  BİRLİKTE TOPLANALIM. Sayın mağdur arkadaşlar gelin bir gün tesbit edlim, BORÇLAR KANUNU hazırlanıyor, ANKARA ya gidelim derdimizi 1. ağızdan anlatalım.Herhalde bizi dinlerler, onlar da insan sonuçta. Meclise gidelim gerekirse Mecliste yatalım ben çok zor durumdayım, yaıyorum yazıyorum hiç bir cevap almadım.Herkesin tuzu kuru.Uzanlar nerde biz devleti dolandırmadık onurumuzla borcumuzu insanca ödemek istiyoruz.DUYYYSUNN BİRİLERİ BİZİ ARTIIIKK. YETERRRR.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle