Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Japon yeni mağdurları yapılandırma istiyor

Dövizle konut kredisi kullananlar da borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun tasarısına kendilerinin de dahil edilmesi için milletvekilleri, Hazine ve BDDK yöneticilerine faks gönderiyor.

Japon yeni mağdurları yapılandırma istiyor
Eklenme: 22 Aralık 2010, 16:47 / Güncelleme: 22 Aralık 2010, 16:47 / 8,815 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

İnternette oluşturdukları ''dovizzedeler.com'' ve ''japonyenimagdurları'' adlı siteler sayesinde ortak hareket eden döviz cinsi veya dövize endeksli konut kredisi mağdurları, bugün de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın banka genel müdürleri ile yapacağı görüşme öncesi basın kuruluşlarına yoğun faks gönderdi.

Hareket ile ilgili bilgi veren Japon Yeni kredisi mağduru Hakan Özcan, 2007 yılında, özel bir bankanın ısrarı sonucu 80 bin lira karşılığında 7,7 milyon Japon Yeni tutarında kredi kullandığını belirterek, şu bilgiyi verdi:

''Eşim ile beraber 2008 yılında ev alır mıyız alamaz mıyız diye hesap içindeydik. Bulduğumuz evlerin fiyatlarını TL kredileri ile karşılaştırdığımızda ödeyemeyeceğimiz kadar yüksek ödemeler karşımıza çıktığı için vazgeçiyorduk.

Son olarak bulduğumuz ev için bize Japon Yeni önerdiler. Son 15 yılda Japon Yeni'nde ciddi bir artışın olmadığı, hatta çoğu bankacının da şahsen bu krediyi kullandığını belirterek aklımıza soktular. Geri ödemesi çok cazip olan bu krediyle ben ve eşim evi almaya karar verdik.

7 milyon Japon Yeni çekip ayda 780 lira geri ödemeyle 10 yıllığına anlaştık. İlk iki ay hiç bir sorun yoktu, yaklaşık 800 lira gibi bir rakamı geri ödüyorduk. Üçüncü ayda artışlar başladı ve 800 liralık taksit,  bir kaç ay sonra 1200 liraya yükseldi.

Hızla artan yen, kabusumuz oldu çıktı. Ev aldık diye mutlu olmuşken, şimdi de neden aldık diye kahroluyoruz. Eşim ve benim toplam gelirimiz zaten 2 bin lirayı anca buluyor. Evimin ekmeğini, çocuğumun geleceğini bankalara vermek, artık canımızı çok yakar oldu.''

Söz konusu internet sitelerinin kurucusu ve yöneticisi, kendisi de Japon Yeni cinsinden konut kredisi mağduru olan Aygün Gürcan, özellikle özel bankaların, TL kredisi kullanamayacak, sabit gelirli sanayi işçilerine, Japon Yeni ve İsviçre Frangı üzerinden kredi önerdiğini, bu yanlış yönlendirme nedeniyle insanların mağdur olduğunu söyledi.

Siteyi 1,5 yıl önce kurduklarını, Merkez Bankası, BDDK, siyasi parti yetkilileri ile görüştüklerini ve bir sonuç alamadıkların anlatan Gürcan, başlattıkları ''faks yağmuru'' protestosunda ortalama 500 kişinin birlikte hareket ettiğini, ancak mağdur sayısının 200 bin civarında olduğunu öğrendiklerini belirtti.

Mağdurların çoğunun İzmir, Manisa, Kayseri gibi illerde olduğunu öne süren Gürcan, şunları kaydetti:

''Bankalar, dolar üzerinden aldıkları bu kredileri Japon Yeni üzerinden tüketicilere kullandırdı. Dolar bu dönemde yüzde 20 artarken, Japon Yeni'ndeki artış yüzde 70'i geçti.

Bankalar haksız kazanç sağladı. Biz, Japon Yeni'ndeki krizin etkilerini ortadan kaldırarak, kredilerimizin TL'ye dönüştürülmesini ve borçlarımızın yeniden yapılandırılmasını istiyoruz.

50 bin liralık kredi borcu, 22 bin liralık ödemeye karşın 64 bin liraya ulaştı. Kimsenin ödeme yapacak hali kalmadı. Bu en az 200 bin kişiyi ilgilendiren toplumsal bir sorun. Belirlenecek ortalama bir kur üzerinden borcumuz TL'ye çevrilerek yapılandırılsın.''

Japon Yeni kredisi mağdurları, bankaların, TL kredilerde dosya masrafı almasına karşın Japon yeni kredilerde 4-5 bin liraya varan dosya masrafını almadığını, aylık ödemelerin de TL'ye göre yarı yarıya düşük tuttuğunu belirterek, insanların bu cazibeler nedeniyle Japon Yeni cinsinden kredi kullandığını, ancak kurlardaki artıştan dolayı şimdi mağdur olduğunu öne sürüyor.

Mağdurlar, Merkez Bankasının 2009'da döviz geliri olmayanların döviz cinsinden kredi kullanmasını uygulamadan kaldırdığına dikkati çekerken, 2008'de bu kredileri kullananların mağduriyetinin devam ettiğini vurguladı.

Yapılan belirlemeye göre, 2008 yılı başında 1,067 lira olan 100 Japon Yeni'nin döviz alış kuru, 20 Aralık 2010 itibariyle yüzde 72,52 artış ile 1,841 liraya yükseldi.

Kaynak : AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 23 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Ahmet Cengiz

22.12.2010 17:19

zorlamı kredi verdiler ?. zorlamı kredi verdiler ?yoksa kafanıza silah mı dayadılar ? sözleşmede imzala kabul et işine gelmeyince saldır

YASEMİN

22.12.2010 18:17

bankaların rezilliği. Bu kredilerin karşılığı yok arkadaşlar..Bankalar resmen dolandırdıı..bddk da izin verdi..kendiside suçlu yazık çok yazık TEVFİK BİLGİN uyuyormuu???

MEVLÜT TÜZÜN

22.12.2010 18:21

Sn Ahmet Cengiz e. Anlaşılan siz bankacısınız... Hatta müdürü olsa gerek zira bu yorumu yapan kişi farklı bir sıfata sahip olamaz. Dileğim kendi başına böyle bir olayın gelmemesidir. İysallah bu olaydaki nasihat size yeter.. Nusibete gerek kalmadan...

AYGÜN GÜRCAN

22.12.2010 18:33

Ahmet cengize. Dar gelirli vatandaşın ev sahibi olabilmesine tek imkan bu kredilerdi. Ama maalesef kriz öncesi peynir ekmek gibi piyasaya sürülüşü ve krizde yasaklanması sizce muammalı değil mi?????? Üstelik bu kredilerin ülkemize dolar bazında girişi yapılıp jpy olarak kredi verilmesi kanunen ve yönetmeliklere uygun olsada etikmi sizce?? Bankaların bu vatandaşı sömürmesine göz yumulması ve bankacılar yanında olmanız taraf olduğunuzu gösteriz...

Tamer Duruk

22.12.2010 18:47

sana ne! cengiz efendi. bende bir yen mağduruyum kimseden borcumuzu silin yada düşürün demiyoruz edemeyizde demiyoruz ama 100/70 artış oldu buna bir çare bir şekilde sabitlensin istiyoruz yoksa biz aldık devlet ödesin demiyoruz benim kredimin ilk taksidi 732 şimdiki 1250 ama halden anlamadan burya yorum yazma sen yorum yazmış olmak için yazıyorsun biz derdimize çare bulmak için burda çok fark var bizim sinir kat sayılarımız biraz yüksek bu konuda burda yayınlanmasada senin için iyi şeyler düşündüğüm söylenemez.. ALLAH hayırlısın