Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Türkiye'de indirim sonrası il il benzin fiyatları

Türkiye'de, il merkezleri içinde, 3 büyük dağıtım firmasında, şu anda en pahalı benzin Van'da, en ucuz benzin ise Kocaeli'de satılıyor. Bugün erken saatlerde gelen indirim sonrası illere göre benzin fiyatları şöyle:

Türkiye'de indirim sonrası il il benzin fiyatları
Eklenme: 15 Aralık 2010, 16:13 / Güncelleme: 15 Aralık 2010, 16:13 / 12,359 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Bugün yapılan fiyat indirimi sonrası, POAŞ, BP ve OPET bayilerinden yaptığı derlemeye göre, en pahalı benzinin satıldığı Van merkezde 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 3,93 ile 3,94 liradan, 97 oktan kurşunsuz benzinin litresi ise 3,95 ile 4 lira arasında değişen fiyatlarla tüketicilere sunuluyor.

En ucuz benzinin satıldığı Kocaeli aynı zamanda TÜPRAŞ'ın en büyük rafinerisinin bulunduğu şehir. Nakil ücretinin çok düşük olması Kocaeli'nin diğer şehirlere göre daha ucuz benzin tüketmesinin nedeni olarak gösteriyor.

Kocaeli merkezde 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı 3,77 ile 3,82 lira arasında, 97 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı da 3,83 ile 3,89 lira arasında değişiyor. 

FİYATLAR 2005 YILINDAN BERİ SERBEST 

Petrol Piyasası Kanunu gereğince 1 Ocak 2005 tarihinde sektörde serbest fiyatlandırma sistemine geçildi.

Bu sistem ile sektördeki akaryakıt dağıtım şirketleri, farklı fiyat politikalarına göre depo satış fiyatını belirlemekte serbest oldukları gibi bayiler de dağıtım şirketleri tarafından kendilerine tavsiye edilen tavan pompa satış fiyatlarını uyguluyorlar veya bulundukları bölgenin rekabet koşullarına göre kendi pompa satış fiyatlarını belirliyorlar. 

FİYATLANDIRMA 

Rafineri fiyat ''gümrüksüz rafineri fiyatı ÖTV EPDK payı=rafineri satış fiyatı (KDV hariç)'' şeklinde hesaplanıyor.

Türkiye'de gümrüksüz rafineri fiyatının hesaplanmasında Akdeniz ürün fiyatları izleniyor, son fiyat değişiminden itibaren günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, beli bir fiyat değişim farkında gümrük rafineri tavan satış fiyatı oluşuyor.

Rafineri fiyatının ardından depo satış fiyatı ortaya çıkıyor. Temin fiyatı üzerine dağıtım şirketi marjı ve ürün servis ücreti eklenerek dağıtım şirketinin depolar için satış fiyatları belirleniyor. 

POMPA SATIŞ FİYATI 

Dağıtım şirketleri tarafından, depo satış fiyatı üzerine bayinin çeşitli masrafları ve bulunduğu bölgenin nakliye ücretlerinin de eklenmesiyle, tavsiye edilen pompa satış fiyatı oluşturuluyor ve bayilere bildiriliyor.

Türkiye'de şehir merkezlerinde OPET, BP ve POAŞ bayilerinde 95 ve 97 oktan benzinin satış fiyatı şöyle: (Fiyatlar serbestlik nedeniyle bayilerde küçük çaplı değişiklikler gösterebiliyor)

kullan

kullan

kullan

kullan

 kullan

 

Kaynak : AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 8 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

tt61

15.12.2010 16:27

%70. Devlet ne zaman %70 oranındaki vergi fazlalığını düşürecek...Çok abes bir evergi.

Gürhan

15.12.2010 16:51

Tamamen göstermelik. Yapılacak yeni zam sonrasında millet isyan etmesin diye dalga geçer gibi. Devlet bu konuda kesinlikle haksız kazanç elde ediyor. Zenginden vergiyi alamayınca sıcak para için köprü , yol ve yakıta dönüyor.

ERDAL ÖREN

15.12.2010 17:47

gözlerim yaşardı. çok indirmişler yazık ne olcak şimdi merak ediyorum vah vah

unalan66

15.12.2010 17:57

haber 7 çok taraflısınız. maalesef zam geldiği günlerde özellikle sizin sitenize giriyorum. benzine olan zamların ne hikmetse sizin için haber değeri yok ama indirime gelince il il fiyatları veriyorsunuz. keşke aynısını zam gelince de yapsanız.......

Arzuhalim

15.12.2010 18:28

Düşse ne olur düşmese ne olur. iki gün sonra geri çıkar merak etmeyin