Benzini 3.5 liraya düşürecek 3 aşamalı formül

Benzin fiyatının 4 lirayı geçmesi ekonomi yönetimini harekete geçirdi. Bu kapsamda üç aşamalı bir plan geliştirildi. Plan hayata geçirilirse, benzin fiyatları 3.5 liraya kadar gerileyecek.

Benzini 3.5 liraya düşürecek 3 aşamalı formül
Benzini 3.5 liraya düşürecek 3 aşamalı formül
GİRİŞ 15.12.2010 07:54 GÜNCELLEME 15.12.2010 07:54
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Hüseyin Özay'ın haberi

Son yapılan zamla birlikte 4 lirayı geçen benzin fiyatları ekonomi yönetimini alarma geçirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın dışında, Maliye ve Hazine de, akaryakıt fiyatlarını aşağıya çekmek için formüller arıyor. Bu kapsamda üç aşamalı bir plan geliştirildi. Plan hayata geçirilirse, benzin fiyatları 3.5 liraya kadar gerileyecek. EPDK, tavan fiyat uygulamasının akaryakıt fiyatlarının düşürülmesinde tek başına yeterli olmadığı görüşünü savunuyor.

MALİYE VE HAZİNE ARAYIŞTA

EPDK, tavan fiyat uygulaması ile birlikte vergi oranlarında kısmi indirime gidilmesi, kaçak akaryakıtta kullanılan solvent ithalatına sınırlama getirilmesi ve akaryakıt sektöründeki promosyonların sona erdirilmesi gibi bir dizi önleminde hayata geçirilmesini istiyor. Konuyla ilgili görüşler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a da iletildi. Şimdi, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı da akaryakıt fiyatlarındaki artışa fren getirilmesine yönelik tedbirleri üzerinde çalışıyor. Tek başına dağıtım ve bayi payının düşürülmesinin, akaryakıt fiyatlarının düşmesine yeterli gelmeyeceğini belirten Enerji Bakanlığı bürokratları, akaryakıttaki vergi yükünün hafiflemesiyle bayi payının daha kolay aşağıya çekileceğini belirttiler.

Akaryakıt fiyatları nasıl düşecek?

• 2009 yılında yapılan artışın geri alınması halinde ÖTV’de 23 kuruşluk indirim sağlanacak.

• Dağıtıcı ve bayi kârları, tavan fiyat seviyesine çekilecek bu düzenleme de 18 kuruşluk bir indirim sağlanacak.

• Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde, Akdeniz piyasası baz alınmayacak. Akaryakıt satın alınan ülkelerin fiyatlarından bir endeks oluşturulacak. Bu durumun da son fiyatlara göre değişmekle birlikte 10 kuruşa kadar indirim getirmesi bekleniyor. Ayrıca, solvent ithalatının disiplin altına alınması da düşüşe katkı sağlayacak.

Ankara’da zirve üstüne zirve yapılıyor

Pazartesi günü Enerji Bakanlığı’nda yapılan benzin zirvesinden sonra dün de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Ankara’da yeni bir zirve gerçekleştirildi. Sektör temsilcilerini Ankara’ya çağıran EPDK da bugün akaryakıt fiyatlarını görüşecek. Dün gerçekleşen ve 3 saat süren Babacan başkanlığındaki toplantıya Enerji Bakanı Taner Yıldız ile Enerji Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve DPT’nin üst düzey bürokratları katıldı. Enerji Bakanı Yıldız, dünkü toplantının ardından yaptığı açıklamada “Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın başkanlığında geniş bir toplantı yaptık. Rafineri merkezi ve dağıtıcıların akaryakıt fiyatında indirime gideceğine inanıyorum” diye konuştu.

Star

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 52
 • Skywolf 9 yıl önce Şikayet Et
  Biri Suriye petrol. üretmiyor mu dedi?Günlük 400,000 varillik üretimiyle OrtaDoğuda 5. olan bir ülkeyi arkadaşımız kendine has bir yetenekle tasvir etmiş.Bu kendisinin ilk vukuatı değil, zira yorumlarının neresini düzeltmeye kalksak elimizde kalıyor.Evet, Mirzadan bahsediyorum, o bilgiç edasıyla yaptığı yorumlar gerçekten komik...
  Cevapla
 • suat 9 yıl önce Şikayet Et
  formül. sağda ekotrent başlıklarına bir göz atın, sayın bakan müjde vermiş benzin 2 ila 4 kuruş düşmüş, daha bunun üzerine yorum yapılmaz fakat formül belli 4 lira bir benzinin 2.5 lirası vergiye gidiyorsa suçluyu başka yerde aramaya gerek yok, vergi makul seviyeye çekilmeli yoksa düşmesini beklemek hayal, 3 saat değil 30 saat zirve yapılsa sonuç çıkmaz
  Cevapla
 • ibrahim 9 yıl önce Şikayet Et
  tek formül ötv ve karlardaki indirim. Sonuç:motorin 2,50tl,benzin 3,00tl ve mutlu vatandaş,sürümden kazanan devlet,kaçağın azalması...
  Cevapla
 • TimurHAN 9 yıl önce Şikayet Et
  1. dogal kaynaklar bakimindan fakir bir ulkeyiz benzinin bu denli pahali olmasinin nedeni bellidir , vergiler devletimizin en onemli gelir kaynagi , ve benzin urunleride 1 numarada
  Cevapla
 • Mehmet Bodur 9 yıl önce Şikayet Et
  BENZİN 2 LİRA OLMALI. VERGİLER KAZANANDAN ALINMALI.... Ayrıca elektrik, su vs. gibi herkesin kullandığı ürün ve hizmetlerdeki vergiler de düşürülmelidir. Büyük holdingler sıkı bir şekilde denetlenirse vergi kaçağı azalır. Çünkü hemen hemen herkes bu holdinglere ürün ve hizmet üretiyor. Böylelikle onlar da vergi kaçıramaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle