Türkiye kendi motorunu üretmeyi konuşacak

Otomotiv ve savunma alanında ihtiyaç duyulan motorların tasarım ve üretim çalışmalarının değerlendirileceği 15. Bilgisayar Destekli Mühendislik ve Sistem Modelleme Konferansı, yarın ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek.

Türkiye kendi motorunu üretmeyi konuşacak
Türkiye kendi motorunu üretmeyi konuşacak
GİRİŞ 25.11.2010 09:58 GÜNCELLEME 25.11.2010 09:58
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Otomotiv ve savunma alanında ihtiyaç duyulan motorların tamamının yurt dışından temin edildiği Türkiye'de, bu konuda bağımlılığı sona erdirecek, ihtiyaç duyulan motorların yerli olarak tasarımı ve üretimi de ODTÜ'de masaya yatırılacak.

Figes Mühendislik tarafından düzenlenen, 15. Bilgisayar Destekli Mühendislik ve Sistem Modelleme Konferansında özellikle savunma projelerinde hava, kara ve deniz araçları motorlarının tasarımı ele alınacak.

Konferansta kara, hava ve deniz platformlarında kullanılan tahrik sistemlerine ilişkin ihtiyaçlar ve öncelikler ortaya konulacak. Etkinliğin bir çalıştay havasında geçmesi beklenen bir diğer bölümünde, tahrik sistemleri alanında kullanılan ürün geliştirme ve araştırma-geliştirme teknolojileri ele alınacak. Ayrıca yerli motor ve dişli kutusu üretici firmalarının sunumlarının yer alacağı ayrı bir oturum da düzenlenecek.

Yaklaşık 300 uzmanı biraraya getirecek etkinlik, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD), SİNERJİTÜRK Etkin İş ve Güç Birliği Platformu ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) desteğiyle gerçekleştirilecek.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Emir Bilal 8 yıl önce Şikayet Et
    Geçenlerde Modifiye arabaların nasıl yapıldığını izledim. bu belgeselde bir aracın şaftı, difransiyeli, motor bloku, pistonu, silindiri vs. çıkarıp binde bir seviyelerinde iyileştirmeler yapıyorlar ama kümülatif olarak yapılan iyileştirmelerin neticesinde aracın performansı ve yakıt tüketimi ile tüm değerleri %10 ila %25 oranında iyileşmiş, kısacası bizim de bundan ders alarak yaptığımız parçaları adam gibi yapıp tolernası onbinlerde bir seviyesine düşürmemiz lazım
    Cevapla