Binlerce trafik cezası iptal ediliyor

12 bin hakim ve savcı ile 550 milletvekiline kural ihlali yapsalar da trafik cezası kesilmeyecek. Mahkeme kararı gereğince, binlerce ceza da iptal ediliyor.

Binlerce trafik cezası iptal ediliyor
Eklenme: 06 Ekim 2010, 19:25 / Güncelleme: 06 Ekim 2010, 19:25 / 37 Yorum
BÜYÜKLÜK
- A A +

Trafikte 12 bin 550 kişilik ‘’İmtiyazlılar grubu’’ oluştu. Bundan sonra 12 bin hakim ve savcı ile 550 milletvekiline kural ihlali yapsalar da trafik cezası kesilmeyecek. Mahkeme kararı gereğince, binlerce ceza da iptal edilecek.

Kırmızı ışık ihlali yapan CHP Milletvekili Kemal Anadol’a kesilen ceza Ankara 8. Asliye Hukuk mahkemesince dokunulmazlık gerekçesiyle iptal edilince vekiller için yeni düzenleme yapıldı. Hata yapan vekillere artık ceza kesilmeyecek, tutanak hazırlanacak.

Yargı mensupları ve milletvekillerine bugüne kadar kesilen ve ödenmeyen cezaların da iptal edileceği bildirildi. Düzenlenen ceza tutanaklarına itiraz nedeniyle mahkemelerce aleyhte sonuçlanan kararlardan doğan parasal miktar da, cezayı kesen polisten tahsil edilecek.

‘’PLAKAM YÜZÜNDEN CEZA YİYORUM’’

CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, “06 CHP 70” plakalı özel aracına yazılan cezalardan bıktığını söyledi ve “Bana bir tane ceza yazılmış AKP’li plaka göstersinler özür dileyeceğim. Benim aracımın plakasını gören trafik polisi arkadan ceza yazıp gönderiyor’’ dedi.

AKP Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı ise kendisinin aracının AKP plakalı olduğunu ve ceza yediğini söyledi. AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak, Rize Milletvekili Lütfi Çırakoğlu ile Düzce Milletvekili Metin Kaşıkoğlu da,”Hepimize geliyor” diyerek ceza yediklerini belirttiler.

Öte yandan Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur, Afyon-Sandıklı yakınlarında 125 kilometre hız yaptığı gerekçesiyle plaka üzerinden trafik cezası aldı. Bunun mahkemeye başvuran Ertemur, cezasını iptal ettirdi. Mahkeme plakaya ceza yazılmaması ve ceza makbuzunun sürücüye imzalatılması gerektiğine karar verdi. (Gazeteport)

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 37 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

tankoy oytun

09.10.2010 11:53

yasal ayrıcalık olamaz.... dokunulmazlık bile yargılanmayı en geç millet vekilliğinin düşmesine kadar erteleyebilen adil bir uygulamadır...ya milletvekillerine doğal geçiş...geçiş üstünlüğü varsa ceza olmaz yoksa ceza olur...moskovada özel geçiş üstünlüğü parayla da satılıyor devlet bundan büyük paralar kazanıyor ama yolları benim dediğim gibi yapmadınız...

simanos

07.10.2010 05:17

ÖRNEK AVRUPA. Her şeyde örnek alınmaya çalışılan Avrupa bu konularda da örnek alınsa ne güzel olur...Almanya Eski Başbakanı Gerhard Scrödere hız sınırı ihlalilenden dolayı ceza kesilmiştir.Bunları da görün biraz...

simanos

07.10.2010 03:58

NEREDE HAK NEREDE ADALET. Türkiyede sınıf ayrımı yok diyenlere gelsin bu haber...Yazıklar olsun.Milletvekili çocukları trafik terörü estirmeye devam etsinler,trafik kurallarına riayet etmesinler eyvallah...Nasıl vereceksiniz tüm bunların hesabını??

epunkt

07.10.2010 03:23

Yüklen garibana. "Düzenlenen ceza tutanaklarına itiraz nedeniyle mahkemelerce aleyhte sonuçlanan kararlardan doğan parasal miktar da, cezayı kesen polisten tahsil edilecek." polis memuru bu durumda neden ceza yazsın...

Cengiz İyiatar

07.10.2010 02:57

KINIYORUM. Benim asgari ücretle çalışanım, işçim, memurum, emeklim, serbest çalışanım, kısaca benim tüm vatandaşım (12.550 si hariç) bu kuralları ihlal edince cezasını çekiyorlarsa bu üst düzey maaş ve gelir sahipleri neden çekmezler? Burası Patagonya mı diyeceğim ama belki oradakiler suç işleyince cezalarını ödüyorlardır. Böyle bir uygulamayı nefretle kınıyor, aklıselim sahibi bir üst mahkemenin bu kararı bozmasını sabırla bekliyorum.