Suriye'de 7 kuyuda petrol arayacağız!

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile Suriye Ulusal Petrol Şirketi'nin ortak petrol arama şirketi kurmasına ilişkin kararın yürürlüğü girmesi üzerine Suriye, Türkiye'ye ihalesiz 7 petrol sahası verdi..

Suriye'de 7 kuyuda petrol arayacağız!
Suriye'de 7 kuyuda petrol arayacağız!
GİRİŞ 04.10.2010 23:18 GÜNCELLEME 04.10.2010 23:18
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Hediye Levent'in haberi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye-Suriye ortak petrol arama şirketinin kurulduğunu ve Suriye'de 7 petrol sahasında arama yapılacağını söyledi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Suriye Ulusal Petrol Şirketi'nin ortak petrol arama şirketi kurmasına ilişkin kararın 2 Ekim'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Yıldız, ''Suriye'de, Türkiye'ye ihalesiz 7 petrol sahası verildi'' dedi.

Yıldız, ortak şirketin sermaye kurallarının belirlenmesi, iki taraftan yetkililerin yer alacağı yönetim kurulunun oluşturulması ve gerekli cihaz-ekipmana ilişkin çalışmaların tamamlanmasının ardından petrol arama çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Arap doğalgazının Suriye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak olan projeye ilişkin Türkiye tarafının 1200 kilometrelik kısmı tamamlamak üzere olduğunu belirten Yıldız, Suriye tarafında ise ihale ve inşaat çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

1 yıl içinde her iki tarafta da çalışmaların bitmesini beklediklerini ifade eden Yıldız, Suriye'nin Nabucco projesine tedarikçi ülke olarak katılması konusunda, ''(Suriye için) Nabucco'ya kaynak oluşturabilecek kapasite için henüz erken diyebiliriz.

Suriye doğalgaz ve petrol kaynaklarını geliştirmeye devam ediyor. Orta ve uzun vadede bu sözkonusu olabilir.'' dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 13
 • koray 8 yıl önce Şikayet Et
  HERZAMAN VARDIK. arkadasım neymıs petrol cıkıncamı aklımıza gelmıs bız herzaman bu sorunu gundeme getırmeye calısıyorduk ama sımdıkı yonetım kadar kımse bu konuya bu kadar egılmedı senın gıbı sinir bozucu ınsanlar olsada neyın ne oldugunu herkes bılıyor oralarda hakkımız varsa ki var alacaz
  Cevapla
 • Muzaffer SALİH 8 yıl önce Şikayet Et
  SURİYE-TÜRKİYE EMLAK SORUNU (KÜÇÜLTEREK) ÇÖZÜLMELİDİR(!). Baba Esat dönemi el konularak kamulaştırılan Suriyede ki topraklarımız, 1001 gece masalı değildir! Türkiye Tarafıda Suriyelilerin Türkiyede bulunan topraklarına mukabele-i bilmisil olarak el koymuştur ve bugün itibariyle çözümsüzlükte direnen de ne yazık ki Türk Tarafıdır! En azından belgeler böyle söylüyor! 1-)Suriyelilere ait Türkiyede el konulan çok kıymetli arazi ve gayrimenkullerin kullanım, kiralama hakları ve yüksek geliri nerededir? 2-)Bu sorun çözülmeden kurulan dostluklar geçerlimidir?
  Cevapla
 • cem 8 yıl önce Şikayet Et
  Milli deger. Bir kere petrol cıkınca arazilerinize sahip cıkıyorsunuz onceden nerdeydınız dıyen arkadas bu kadar keskın bır yorum yapman ıcın bu konuyla ilgili birikimin olması gereklıdır. Sizinde bu konudaki bilgi birikimiz yaptıgınız yorumdan anlasıldıgı gibi sıfırdır. Ikıncısı ben eger Turk vatandaslarının bole bır alacagı oldugunu ogrensem sacma sapan yorum yazacagıma onları desteklerdim. Bu milli degerdir. Bu topraklarda Turk emegi , Turk semayesi vardır.
  Cevapla
 • ethem tuğcu 8 yıl önce Şikayet Et
  Büyük Türkiyeye. Rumuzunuza saygılarımla size şunu hatırlatırım: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. UĞUR MUMCU bakınız siz bazı şeyleri belkide haklı olarak bilmiyorsunuzdur ancak diğer arkadaşlarında hatırlattığı gibi bizler 3800 aile 50 yıldır Suriyede kalmış analarımızın ak sütü gibi helal ata toprağımızın peşindeyiz. Ülkemizin dışişleri bakanlığı yıllardır bu konunun üzerinde ama hala çözmediler. Şimdi kalkıpta bu insanlara etik dersi verme ukalalığını bırakında daha fazla acı çekmeyelim. Önce öğrenin.
  Cevapla
 • murat 8 yıl önce Şikayet Et
  Yavuz Selim Düzcan ve Büyük Türkiyeye. Güzel kardeşlerim biz 44 yıldır bu işin peşindeyiz zaten onlarda olan gasp edilmiş topraklarımızı bize verseler çıkan petrolü ne yapıyolarsa yapsınlar topraklarımız bize fazlasıyla yeter. Galiba sizin bu olayın geçmişinden pek haberiniz yok siz herhalde günlük yaşıyorsunuz. Siz bence bizim mücadelemizle ilgili yorum yerine haberin içeriğiyle ilgili yorum yapın.Toprak benim hak benim sizin gibiler ne kadar uğraşsada bu hak alınana kadar bu mücadele devam edecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle