Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Vergi ve prim borcu olanlara müjde

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, vergi ve prim borçlarında yeni düzenlemeye gidileceğini açıkladı..

Vergi ve prim borcu olanlara müjde
Eklenme: 03 Eylül 2010, 00:44 / Güncelleme: 03 Eylül 2010, 00:44 / 31,536 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, vergi ve prim borçlarıyla ilgili yeniden yapılandırma kararı aldıklarını, ancak bunun bir af olmadığını söyledi.

İzmir Ticaret Odası özel meclis ve meslek komiteleri toplantısına katılarak bir konuşma yapan Bakan Babacan, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın vergi barışı talebini iletmesi üzerine, bu konuda bir çalışma yapıldığını söyledi.

Babacan, şunları söyledi:

''Vergi ve prim borçlarıyla ilgili yeniden yapılandırma kararı aldık. Başbakanımız bir akşam programında açıkladı, ama basında çok fazla yer bulmadı. Hem Gelir İdaresi, hem Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışma yapılıyor. Özellikle krizin etkisiyle ödeme sıkıntısı çeken mükellefler için bir yeniden yapılandırma programı olacak, ancak bu bir af değil. Ne olacak? Faizlerde indirim, taksitlerde kolaylık.

Öbür türlü ödeyenle ödemeyen arasında adaletsizlik oluyor. Biliyoruz ki çok zor şartlarda, bankalardan para çekmenin çok zor olduğu dönemlerde o yüksek maliyete katlanıp malını satıp ödeyen mükellefler de var. Orada adaleti mutlaka korumamız gerekiyor. Bir yandan da gerçekten sıkışık olan kuruluşlarımıza da yardımcı olmamız gerekiyor.''

Babacan uzlaşma konusunda de yeni bir düzenleme yapılacağını, devlet alacakları konusunda bir norm standarda kavuşmaya çalıştıklarını belirtti.

GÜMRÜK VERGİSİ KONUSUNDAKİ UZLAŞMALAR

Bunun biraz zaman alacağını, ancak gümrük vergisi konusundaki uzlaşmalarla ilgili, Meclis açıldığında bir yasanın gündeme getirileceğini ifade eden Bakan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Uzlaşma şu anda vergide var. Orada da çok esnek bir yapı var. O da yanlış. Uzlaşma kurulunun olağanüstü yetkileri var. Çok trajik bir konu. O uzlaşma kurulu, oradaki devlet yetkilisi, olağanüstü yetkili. Her şeyi yapabiliyor. Gümrük tarafında da hiçbir yetki yok. Tamamen kanun diyor ki şu. Yani mükellefin durumuna göre kapasitesine, niyetine göre bir oturup konuşma imkanı, gümrük tarafında hiç yok. Biz bunların biraz normalleşmesi için her iki tarafta da bir çalışma başlattık. Bu çalışma biraz daha vakit alabilecek bir çalışma. İşin içine Sosyal Güvenlik Kurumu ve Gelir İdaresini kattık, bir yandan da gümrükleri kattık. Üçünde de norm ve prensip getirdik.

Gümrükte diyelim ki bir bardakta yanlış bir işlem, hata da olmuş. Bakıyorsunuz hapis cezası. Öbür tarafta yüz milyon dolar vergi borcu çıkıyor, gel konuşalım diyorsunuz. Biri bir uçta diğeri öteki uçta. Devlete yapılacak bir ödemeyse gümrük vergisi, kurumlar, katma değer vergileri, sosyal güvenlik primi burada norm standart birliği, felsefe birliği gerekiyor.

Gümrük tarafındaki sorunun hızlı çözümü için de bir uzlaşma mekanizmasını da Meclis açıldığında getireceğimiz bir yasal düzenlemeyle gerçekleştireceğiz. Oradaki sorunların adil çözülmesi çok önemli. Prensip ilkeler çerçevesinde çözülmesi çok önemli. Öbür türlü Ahmet'e farklı, Hüseyin'e başka uygulama yaparsanız, o da hukuk devletine yakışmaz.''

AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 23 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Timur

02.09.2010 18:33

-. 40 yıldır gelen yapılandırıyor giden yapılandırıyor,sen yapılandırdıkça o yükünü tutuyor nerde yanlışlık var o zaman..

oktay

02.09.2010 19:04

kriz yok diyenlere bak sen :))) af çıkarıyor. lafa geldimi kriz yok hatta geçen erdoğan kriz teğet bile geçmedi diyor ama haber de kriz lafı geçiyor ya biz zamanında ödeyenler kerizmiyiz cidden

alperen kuvvet

02.09.2010 20:06

Eyvah. Yine olan borcunu tıkır tıkır ödeyene olacak .yazıklar olsun size be bari borcunu zamanında ödeyene de erken ödeme indirimini getirin de adalet sağlansın.........

hasan yıldız

02.09.2010 20:30

af olsun. yıne saçma yorumlar yapılıyor neymış zamanında odeyen kerızmıymış.. sen odedın ama ben odemedıgım ıçın saglıktan faydalanmadım faydalanmadıgım saglık prımınıde odettıryolar bana bu hakmıdır. tek çözüm prım borç gunlerıyle karşılıgındakı borçları sılsınler hem gunler hem borç sılınırse hak yenmemış olur yoksaq yapılandırsa adam zaten odeyemıyor bu sefer hem eskısı hem yenısı nasıl odeyecek

yakup şimşek

02.09.2010 22:41

Ayıp ayıp!. Primini ödemiş olan arkadaşlar, bu yapılandırmaya tepki gösteriyorlar. Gerçekten ayıp. Ben keyfimden mi ödemedim? Kaç çocuk okutuyorum ben biliyor musunuz? Kaç yerimde ağrı sızı var, primimi ödeyemediğim için doktora gidemiyorum. Sen ödediysen tıkır tıkır da sağlıktan faydalandın.