Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Vergi ve prim borcu olanlara müjde

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, vergi ve prim borçlarında yeni düzenlemeye gidileceğini açıkladı..

Vergi ve prim borcu olanlara müjde
Eklenme: 03 Eylül 2010, 00:44 / Güncelleme: 03 Eylül 2010, 00:44 / 31,537 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, vergi ve prim borçlarıyla ilgili yeniden yapılandırma kararı aldıklarını, ancak bunun bir af olmadığını söyledi.

İzmir Ticaret Odası özel meclis ve meslek komiteleri toplantısına katılarak bir konuşma yapan Bakan Babacan, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ın vergi barışı talebini iletmesi üzerine, bu konuda bir çalışma yapıldığını söyledi.

Babacan, şunları söyledi:

''Vergi ve prim borçlarıyla ilgili yeniden yapılandırma kararı aldık. Başbakanımız bir akşam programında açıkladı, ama basında çok fazla yer bulmadı. Hem Gelir İdaresi, hem Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışma yapılıyor. Özellikle krizin etkisiyle ödeme sıkıntısı çeken mükellefler için bir yeniden yapılandırma programı olacak, ancak bu bir af değil. Ne olacak? Faizlerde indirim, taksitlerde kolaylık.

Öbür türlü ödeyenle ödemeyen arasında adaletsizlik oluyor. Biliyoruz ki çok zor şartlarda, bankalardan para çekmenin çok zor olduğu dönemlerde o yüksek maliyete katlanıp malını satıp ödeyen mükellefler de var. Orada adaleti mutlaka korumamız gerekiyor. Bir yandan da gerçekten sıkışık olan kuruluşlarımıza da yardımcı olmamız gerekiyor.''

Babacan uzlaşma konusunda de yeni bir düzenleme yapılacağını, devlet alacakları konusunda bir norm standarda kavuşmaya çalıştıklarını belirtti.

GÜMRÜK VERGİSİ KONUSUNDAKİ UZLAŞMALAR

Bunun biraz zaman alacağını, ancak gümrük vergisi konusundaki uzlaşmalarla ilgili, Meclis açıldığında bir yasanın gündeme getirileceğini ifade eden Bakan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Uzlaşma şu anda vergide var. Orada da çok esnek bir yapı var. O da yanlış. Uzlaşma kurulunun olağanüstü yetkileri var. Çok trajik bir konu. O uzlaşma kurulu, oradaki devlet yetkilisi, olağanüstü yetkili. Her şeyi yapabiliyor. Gümrük tarafında da hiçbir yetki yok. Tamamen kanun diyor ki şu. Yani mükellefin durumuna göre kapasitesine, niyetine göre bir oturup konuşma imkanı, gümrük tarafında hiç yok. Biz bunların biraz normalleşmesi için her iki tarafta da bir çalışma başlattık. Bu çalışma biraz daha vakit alabilecek bir çalışma. İşin içine Sosyal Güvenlik Kurumu ve Gelir İdaresini kattık, bir yandan da gümrükleri kattık. Üçünde de norm ve prensip getirdik.

Gümrükte diyelim ki bir bardakta yanlış bir işlem, hata da olmuş. Bakıyorsunuz hapis cezası. Öbür tarafta yüz milyon dolar vergi borcu çıkıyor, gel konuşalım diyorsunuz. Biri bir uçta diğeri öteki uçta. Devlete yapılacak bir ödemeyse gümrük vergisi, kurumlar, katma değer vergileri, sosyal güvenlik primi burada norm standart birliği, felsefe birliği gerekiyor.

Gümrük tarafındaki sorunun hızlı çözümü için de bir uzlaşma mekanizmasını da Meclis açıldığında getireceğimiz bir yasal düzenlemeyle gerçekleştireceğiz. Oradaki sorunların adil çözülmesi çok önemli. Prensip ilkeler çerçevesinde çözülmesi çok önemli. Öbür türlü Ahmet'e farklı, Hüseyin'e başka uygulama yaparsanız, o da hukuk devletine yakışmaz.''

AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 23 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

volkan dinçer

19.09.2010 01:35

AHMET METE. Evet bu işimde battığım için yani dersanecilik işinde büyük emeklerle borcumu ödeyip devlete geçtim. Sonuç: bütün birikimim ve 7 senelik emeğim heba oldu. Bütün bu mücadeleyi 24-31 yaşları arasında verdim. Yani benim gençliğim gitti Ahmet BEY...Sen bedduadan bahsediyorsun...Çok şükür Allahıma. O yardımcı oldu da ödeyebildim.Ne diyeyim Allah senin de yardımcın olsun.

Halid Kahraman

03.09.2010 14:00

Artık AF istemiyoruz. Vergi ve prim borçlarında artık kesinlikle af istemiyoruz.. Ödeyemeyenlere taksit kolaylığı çıkartılsın ama zamanında ödeyenlere söver gibi af çıkartılmasın artık. Hatta vergi ve primlerini zamanında ödeyen mükelleflere ödül niteliğinde indirimler yapılsın.

oktay

03.09.2010 13:07

kriz yoktu diyen akp liler aha sizi kriz kanıtı. kriz yoktu diyenler nerde demek ki varmış değilmi baksanıza esnaf borç içinde yüzüyormuş

muharrem yıldız

03.09.2010 11:42

ADALET İSTİYORUZ. Bir eski arabasıyla ekmek parasını kazanmağa çalışandan o araba gibi vergi sıgorta vs.aliyorsunuz. Çözüm ver eskıyı yeni al alda varmı kardeşinizin parası soran yok mevcut vergisini bile ödeyemiyoruz. Çünkü eski arabanın yapabileceği iş sınırlı DEVLETTEN buna ÇÖZÜM bekliyoruz.

hakan meriç

03.09.2010 09:40

DEVLET TEFECİ. devlet faiz sistemi bırakmadığı sürece bu sistemler düzelmez,gelen yapılandır giden yapılandır bu hep böyle devam eder gider biraz psikolojik rahatlık saglar,gerceği hep borc artar başka bir şey değil.binmiş devlet fakir fuakarının üstüne durmadan kamçılar durur binseye zenginin üstüne binemez onları, onlar her yolu bilir,mantığa bak yer kirala stopaj parası ulan kazanmadan kaybetmeye başlıyor,soruyorum babacana bir esnafın üzerinde kaç türlü vergi var bu kadar vatandaş enayi yerine konmaz ki,