Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Kadınlara 4 yıl erken emeklilik sürprizi!

Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni yayınladığı tebliğ ve genelge ile bütün SSK'lı (4a) kadınlara doğum borçlanmasının önünü açtı. Kadınlara 4 yıl erken emeklilik yolunu açacak düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

Kadınlara 4 yıl erken emeklilik sürprizi!
Eklenme: 10 Ağustos 2010, 17:56 / Güncelleme: 10 Ağustos 2010, 17:56 / 38,605 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Çalışmaya başlamadan önce doğum yapmış anneler de bu haklardan yararlanabilecek.

Kadınlara 4 yıl erken emeklilik ile ilgili olarak doğum borçlanmasından bütün annelerin yararlanabileceğini, bu konuda işçi, esnaf, memur, çiftçi, ev hanımı ayrımı yapılamayacağını, iki çocuk için 4 yıla kadar yapılacak borçlanmayla kadınların erken emekli olabilecekleri konuşuluyordu.

Bugün'ün haberine göre, SGK, bugünlerde yayınladığı tebliğ ve genelge bütün kadınlara doğum borçlanmasının önünü açtı. Yeni düzenlemelere göre;

ÇOCUK SAĞ OLMALI

* Doğum yapmış olan,

* Çocuğu sağ doğmuş olan,

* Doğumdan sonraki iki yıllık sürenin bir kısmında veya tamamında çalışmamış/prim ödememiş olan,

Bütün anneler doğum borçlanması yapabilecek. Yani doğum borçlanması da tıpkı askerlik borçlanması gibi uygulanacak. Bunun anlamı;

* Bugün ister memur, ister SSK'lı, ister Bağ-Kur'lu olun doğum borçlanması yapabileceksiniz. Sadece bir süre SSK'lı çalışmış olmanız yeterli.

* Çalışmaya başladığınız tarihten önceki doğumlar için de borçlanma yapabileceksiniz ki en büyük avantaj bu durumdaki bayanların.

* Doğumunuzu ne zaman yapmış olursanız olun, doğumdan sonraki iki yılın tamamı veya bir kısmı boşta geçmişse, bu kısım için borçlanma yapabileceksiniz.

* Toplam iki çocuk için 4 yıla kadar borçlanma yapabileceksiniz.

DAVALARI GERİ ALIN

SGK tarafından doğum borçlanması talepleri reddedilen bayanlar, iş mahkemelerinde dava açarak borçlanma haklarını arıyorlardı.

Ancak SGK'nın son düzenlemeleriyle artık bu davaların pek çoğuna gerek kalmadı. Davanızı geri çekebilir, yeniden SGK'ya talepte bulunabilirsiniz.

Dava açmayı düşünenler doğrudan SGK müdürlüklerine başvurabilirler.

4 YIL İÇİN ÖDEME 11 BİN 681 LİRA

4 yıllık bir doğum borçlanması için toplam 11 bin 681 TL ödeyeceksiniz. Fakat 4 yıl erken emekli olmanız durumunda, bu paranın yaklaşık 3 katını aylık olarak geri alacaksınız.

Doğum borçlanması düzenlemesi,hemen hemen bütün kadınları ilgilendiriyor.

Ancak özellikle, emeklilik için gün sayan, prim günü eksik olan veya doğum borçlanmasıyla emeklilik yaşını düşürebilecek olan milyonlarca kadını daha fazla ilgilendiriyor.

Kaynak : AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 23 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

hüseyin

10.08.2010 16:21

HÜKÜMETİMİZİ SEVİYORUM,HALKIN CEBİNE BİR YOLUNU BULUP PARAYI KOYUYOR. başbakanımıza çok teşekkür ederiz.73 milyonun cebine ne yapsamda biraz daha para koysam diye gece gündüz çalışıyor,tüm kalbimle inanıyorum 73 milyon halkın rahatı için çok fedakarlık yapıyor.devleti sarsmıycak imkan olsa halkı bir anda zengin edecek.halka verebileceği ne varsa veriyor.

Ali BENEZ

10.08.2010 16:24

Mezarda Emeklilik İstemiyoruz.. Hükümet vatandaşın ipini çekiyor,sonra ölmeyecek kadar biraz biraz ipi gevşediyor.55 yaşında bayanı hiçbir özel kurum çalıştırmaz,kamu kurumlarındada ancak kambur olarak çalışır.Zaten bu çalışma şartları altında 55 yaşına kadar dayanabilirse direk cennete gider diye düşünüyorum.

Ersin Candan

10.08.2010 16:54

Kimse Kusura Bakmasın. Vallahi kimse kusura bakmasın ama sorarım özel sektörde 60 yaşında bir erkek ve 55 yaşında bir kadın ne kadar çalışır? Diyelim 45 yaşından sonra iş bulamadınız. O tarihe kadar da varsayalım bir ev bir arsa aldınız (olmazya varsayalım işte) malınız var diye yeşil kart yaptıramazsınız devlet bakmaz. Bu adam onca sene hizmet etmiş işte bulamamış çünkü kimse işe almaz. Alır diyen çıksın karşıma.. KPSS yi kazansanda 30 yaşını aşanı hiç bir iş yeri almıyor.Şartı koymuşlar baştan eee ne yapacak bu vatandaş??

sedat can

10.08.2010 17:00

nedenmiş o?. 65 yaşında kadınların ne kadar da dinç olabildiklerini cumhuriyet mitinglerinden biliriz. emekli olacaksan emek vereceksin bedavadan emekli olunursa sosyal güvenlik bu günkü gibi olur 2 çalışan bir emekliye bakar. olması gerekense 4 çalışanın bir emekliye bakmasıdır. o sebeple kademeli olarak emeklilik yaşı yükseltilmeliydi. hükümet de bunu yaptı. helal olsun populizme kaçmadılar. olması gerekeni yaptılar.

Küskün yorumcu

10.08.2010 17:13

Iyi bir uygulama ancak.... Bayanların emeklilik yaşı öne cekilmeli bence. Düsünüm simdi o yaşta bir kadın halen calısıyor. Bu cok uygun olmaz. 2- SGK lıları anladıkta Memur olarak calısanların suçu ne peki? Onlara da aynı uygulama yapılmalı bence. Hem cocuk sahibi ol hemde 50 yasına kadar calıs. O kadının baktıgı cocuktan hayır mı gelir millete?