Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Alınan ürün mazeretsiz 7 gün içinde iade edilebilir

Aldığınız bir ürünü 7 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden iade edebilirsiniz. Ama çoğu insan ürün değiştirme ya da iade etme sürecindeki teknik ayrıntılardan haberdar değil.

Alınan ürün mazeretsiz 7 gün içinde iade edilebilir
Eklenme: 15 Temmuz 2010, 10:28 / Güncelleme: 15 Temmuz 2010, 10:28 / 103,800 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Zeynep Kaçmaz'ın haberi

Bu da ihtarname süresinin geçirilmesine ve yasal hakkın kullanılamamasına sebep oluyor.

Türkiye'de tüketici bilinci son yıllarda hızla gelişiyor. Ancak ürün değiştirme ya da geri iade etme sürecinde bazı teknik ayrıntılar bilinmediği için sıkıntı yaşanabiliyor.

Bunlardan biri de halk arasında uyarı belgesi olarak bilinen ihtarname. Tüketiciler aldığı ürün ve hizmetle ilgili değişim, iade gibi taleplerini firmaya ihtarname veya iadeli taahhütlü mektup göndererek yasal hakkını kullanabiliyor.

Ancak bu hakkın belirli bir süre içinde kullanılması gerekiyor. Bu kurala riayet etmeyen birçok tüketici ise para iadesi, ürün değişimi gibi haklarından mahrum kalıyor.

Kaymakamlıkların bünyesindeki tüketici sorunları hakem heyetleri ihtarname süresini geçiren tüketicilerin talebini işleme koyamıyor.

Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, hukuksal girişimlerde bulunabilmek için ihtarnamenin en kısa zamanda çekilmesi gerektiğini vurguluyor.

Tüketici kapıdan satış yöntemiyle satın aldığı bir ürünü, 7 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden iade edebiliyor.

Vatandaş ayrıca malın teslimi tarihinden itibaren 30 gün içerisinde üründeki ayıbı satıcıya bildirebiliyor.

Tüketici bu durumda bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız olanıyla değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi haklarını kullanabiliyor.

İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve İstanbul Tüketici Hakları Zabıta Amirliği, vatandaşların bu haklarını bilmedikleri için yetkili firmaya ihtarname çekmediklerini ve mağdur olduklarını dile getiriyor.

Küçükçekmece Tüketici Sorunları Hakem Heyeti yetkilileri, vatandaşların haklarını şikâyete geldikleri zaman öğrendiklerini söylüyor.

Yetkililer şu uyarılarda bulunuyor: "Halkımız zamanında ihtarname çekmediği için bazı haklarını kaybediyor.

Bize başvuran bir tüketici, satın aldığı mobilyanın çizik olduğunu fark etmiş ancak bugün yarın değiştiririm diyerek 30 gün süresini doldurmuş.

Bu süre sonunda ilgili firmaya ihtarname gönderdi. Eğer bu tüketici, çiziği fark eder etmez ihtarname çekseydi yetkili firma hemen bu mobilyayı yenisiyle değiştirmek şartıyla geri alacak veya para iadesi yapacaktı.

Tüketici şimdi ancak bu mobilyaların tamiratını isteyebilecek.''

İhtarname ÇEKERKEN nelere dikkat edilmeLi?

İhtarname; vatandaşın şikâyetini açık ve net bir şekilde yazmasıyla oluşuyor. Bunun yanında ihtarnamede alınan ürünün ismi, cinsi, alındığı tarih ve şikâyetçinin iletişim bilgilerinin de eksiksiz bulunması gerekiyor.

Sorun ve istekler açık ve net bir şekilde belirtildikten sonra ihtarname, yetkili firmaya faks veya posta yoluyla gönderilir.

Ayrıca İstanbul Tüketici Hakları Zabıta Amirliği yetkilileri, ihtarnamede talep kısmının iyi bir şekilde belirtilmesi gerektiğini vurguluyor.

İhtarname çekilirken genellikle talep kısmının yazılması unutuluyor. İhtarnamede esas önemli olan ilgili firmadan ne hak talep ettiğindir.

Eğer bu istek belirtilmezse ilgili firma bu durumu lehine kullanabiliyor. Yani ihtarnamede belirtmediğiniz halde ürün iadesi isteseniz dahi firma malın tamiratını isteyebilir.

Bu nedenle mutlaka ihtarnamede talebin yazılması unutulmamalı.

Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise ihtarnamenin gönderildiğine dair postane tarafından verilen kâğıdın saklanması.

İlgili firma ya da kişi, ihtarnameye cevap vermezse tüketici dava açma hakkını kullanabiliyor.

Kaynak : zaman

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 11 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

yusuf

15.07.2010 14:16

Pes etmeyin, sorun varsa üzerine gidin.. Vatan ürünü satarken çok güzel süsler, insanın aklını başından alır ancak değiştirmek istediğinizde veya geri iade etmek istediğinizde gerçek yüzünü görürsünüz. Sizi ürün kontrol bölümüne gönderirler ve orada hep haksız muamelesi görürsünüz. Bende de oldu benzer bir olay ama peşini bırakmadım. Sonuçta aldığım bir ayıplı ürünü geri aldılar ve istediğim ürünü alma hakkımı kullandım. Ayıplı mal olduğunda asla pes etmeyin ve gerekiyorsa tartışın, bağırın, kızın. Müşterileri keklik olarak görüyorlar...

Uğur

15.07.2010 13:11

vatan. adını tam olarak söylemediğim bilgisyar firmasından ses sistemi aldım. aldığım ses sistemi daha 3.gününde arızalandı. iade işlemi için telefon ettiğimde ve yasadan bahsettiğimde bayan bana öncelikli olarak kendi firmasının kurallarının geçerli olduğunu ve iadenin söz konusu olmayacağını bildirdi. tabi ürün elimde şişti. fazlada üstlerine gitmedim kargo vs uğraşmamak için. çünkü kargo ücretinide ben ödeyecekmişim. kendileri zararlı çıktı yakın çevreme aldığım tüm ürünleri başka firmalardan alıyorum artık...

cılgın turk

15.07.2010 12:56

haber gayet açık. bilende konusuyo bilmeyende ticaret hukukunda alınan malda eger açık ayıp varsa yani gözle görülebilen hasar 2gün eger gizli ayıp varsa yani yazılımında buda 8 gün içinde değiştirilebilir cep telefonuda magazadan satışta buna dahil teoride böyle fakat pratikte olmuyo diyen arkadaşlar içinde rahatlamaları adına kendi telefonumu 8. gün değiştirdiğimi söyleyebilirim bilinçli alısverişler dilerim

MüslümanTürk

15.07.2010 12:46

BAŞLIK YANLIŞ. Hangi ürün geri verilebilir 1 hafta içinde ayıplı v.s li ürünler..amma sen gel adamı 2 saat uğraştır sonra komşum arkadaşım beğenmedi al değiştir olmaz olmamalı...bu değişimler haklar mantık seviyesinde olmalı yoksa adamın sünneti düğünü nişanı var ürün alıp sonra geri getiriyorlar :) mobilyacı yazılmışya mobilyacı arkadaş yaşıyor bunları :) ...ha başlığa gelince yanlış ve konu içeriği cok eksik..bu haber daha düzgün ve detaylı yapılmalıydı...kusursuz ürünü değiştiremezsiniz

yusuf

15.07.2010 12:20

Daha fazla süre hakkı olması lazım.... Burası Türkiye diye birşey olamaz. Bunu bahane olarak kabul etmiyorum. Amerika da Wal-Mart alışveriş marketleri var, bilirsiniz dünyanın en büyük cirosunu ve karını elde ediyor. Buradan aldığın malı Wal-Mart 90 günlük koşulsuz şartsız geri iade hakkı veriyor. Sadece ben bu malı beğenmedim, paramı istiyorum demeniz yeterli. Ve sadece elektronik filan değil, gıda ve giyim ürünlerini dahi geri alabiliyor. Ülkemizde sadece 7 gün olması bile ne kadar az gelişmiş bir tüketici hakları olduğunu gösteriyor.