TOKİ'den ev alanlara kötü haber!

Memura zam olarak yansıyan enflasyon farkı, Toplu Konut İdaresi'nden (TOKİ) ev alanlara da taksit artışı olarak yansıyacak.

TOKİ'den ev alanlara kötü haber!
TOKİ'den ev alanlara kötü haber!
GİRİŞ 06.07.2010 19:12 GÜNCELLEME 06.07.2010 19:12

İdareden memur maaş zammına endeksli taksitle ev alanlar, 1 Temmuz itibariyle yüzde 1,06 daha yüksek taksit ödeyecek.

Enflasyon farkı, TOKİ'ye 500 lira taksit ödeyen bir ev sahibinin yıl sonuna kadar 48 lira fazla ödeme yapmasına sebep olacak.

Geçen ay enflasyon eksi çıkmasına rağmen (Haziranda enflasyon yüzde 0,56 geriledi) yılın ilk yarısındaki artış hedeflerin üzerinde çıktığı (Hedef yüzde 2,5; gerçekleşen yüzde 3,56) için memur, sözleşmeli memur ve memur emeklilerin maaşlarına yüzde 1,06 enflasyon farkı yansıtılacak.

Söz konusu fark dolayısıyla ortalama memur maaşı 14 lira yükselecek. Enflasyonda meydana gelen sapma aynı zamanda TOKİ'den ev alanlara da yansıyacak.

Altı aylık enflasyon yüzde 3,56 çıktığı için TOKİ taksitleri bu oranda artacak. Maliye Bakanlığı’nın Toplu Konut İdaresi’ne göndereceği yazının ardından söz konusu ev sahipleri bu ayki taksitlerini yüzde 3,56 zamlı ödeyecek. Artış, taksit miktarlarına göre farklı oranlarda yansıyacak.

TOKİ’den ev alan ve memur maaş zammına endeksli taksit ödeyenler bu yılın ilk altı ayı için yüzde 4,5 zam görmüştü.

Bu durumdaki ev sahiplerinden Hamdi Kurtçu'nun cebinden yaşanan artış dolayısıyla 6 ayda 100 liranın üzerinde fazla para çıkacak.

Kurtçu, “Memur zam aldı, biz de zamlı taksit. Bu taksitlere gelen 6 ayda bir zamlar yüzünden borcumuz azalacağına daha artıyor. Bir de buna enflasyon farkı eklenince iyice zorlanıyoruz.” diye konuştu.

ÜÇ AYRI FORMÜL KULLANILIYOR

372 bin kişiyi ev sahibi yapan TOKİ'nin ödeme planlarında üç ayrı formül bulunuyor. 6'şar aylık iki dilimde uygulanan birinci ve en çok kullanılan formül TOKİ taksitlerinin memur maaş zamlarına endeksli olması.

Bu formülde memur maaşına gelen zam aynen taksitlere yansıtılıyor. İkinci formül TEFE ve TÜFE oranlarına göre taksitlere zam uygulanması.

Son formül ise memur maaş zamları ve TEFE-TÜFE'nin az olanı taksitlere yansıtılması şeklinde.

YORUMLAR 7
 • eyup emin 7 yıl önce Şikayet Et
  fetbali fetbasiz. ha chp ha akp biri fetbayi alip soyuyor biri fetbasiz soyuyor onemli olan soyulmak sende gozunu ac vergi kacir devleti soy odesin buisi ahirete birakmayin. olumlu dunya bugun variz yarin yokuz. herkez birilerini soyuyor bak chpli deniz baykala o bile soyuyor tek vatani soysa iyi
  Cevapla
 • ideol ideol 7 yıl önce Şikayet Et
  AKP ile DAHA İLERİYE. Yorumların çogunu okudum akp grupları ve diğerleri olarak siyasi etikleri ne olursa olsun yapılan bunca hizmetleri bir seferde takdir edin sizi adam sansınlar.Bu hükümetin icraatleri görmemeniz için kör olmanız gerek , ayrıca toki şartnamesinde bunları kabul ederek aldılar ev verirken iyi fark alırken kötü oldun nankör olmayalım lütfen not :(akp belediyesinde çaışmıyorum akp ile de işim olmaz)
  Cevapla
 • MUSTAFA GÜLLÜ 7 yıl önce Şikayet Et
  ferhat çakır. sana ne oluyor, adam doğru söylüyo. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış. Ayrıca AKP bu milletin makus talihini yenebileceğinin bir göstergesi oldu, tüm ezberleri bozdu
  Cevapla
 • Aydın Hiçyılmaz 7 yıl önce Şikayet Et
  Haber Saçma. Haber bana saçma geldi. Bu yeni bir haber değilki. Toki ödemeleri memur maaşlarına endekslidir. Yada tüfeye. Vede bu hep böyleydi. Sonuçta memur için bir şey değişmiyor. Fakat memur olmayanlar için bu durum yerine göre kötü olabilir, eğer ödemeler memur maşlarına endeksliyse ve memur kadar zam almıyorlarsa.
  Cevapla
 • ferhat çakır 7 yıl önce Şikayet Et
  halit bin velit denen akpliye. yorumlarını takip ediyorum da akpnin hayırsız bir işine bile destek weriyosun seni bu kadar akpli yapan unsur nedir söyle bana akpli belediylerde mi çalışıyosun yoksa baban mı çalışıyor niye dürüst dawranmıyorsunuz niye menfaatiniz inandığınız değerlerin bile önüne geçiyor siz dünyalık yaşayan kişilersiniz ahireti düşünmeyen insanlarsınız bunu hesabını wereceksiniz o zaman da yakındır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle