Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Emekli maaş promosyonunu aldı, 2. müjdeyi bekliyor

Emeklilere de diğer kamu görevlileri gibi bankalara yatan maaşları karşılığında promosyon almasının yolu açıldı.Bu karar emekliler arasında sevinçle karşılanırken, şimdi gözler 30 Haziran'daki davaya çevrildi.

Emekli maaş promosyonunu aldı, 2. müjdeyi bekliyor
Eklenme: 09 Haziran 2010, 09:21 / Güncelleme: 09 Haziran 2010, 09:21 / 41,026 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Bir-Sen'in talebi üzerine yetkililere talimat verdi. Yapılacak çalışma ile emekli aylıklarının ödenmesinde aracılık eden bankalardan yılda bir kez olmak üzere maaş promosyonu talep edilecek.

Promosyonun yüzde 70'i emekliye yüzde 30'u ise SGK'ya kalacak. Promosyonla emeklinin eline en az 250 liranın geçmesi bekleniyor.

Bu karar emekliler arasında sevinçle karşılanırken, şimdi gözler 30 Haziran'da Ankara 5'inci İş Mahkemesi'ndeki davaya çevrildi.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

İşçi, Memur ve Bağkur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz'ün maaşlar arasındaki farkın giderilmesi için Ankara 5'inci İş Mahkemesi'ne açtığı davada karar 30 Haziran'da verilecek.

Hamdi Öz, Anayasa'nın eşitlik ilkesini düzenleyen 10'uncu maddesine aykırılık nedeniyle dava açtığını, ilk davanın da 17 Mart'ta görüldüğünü hatırlattı.

Davada bilirkişi raporu ile 310 liralık eksik maaş ödendiğinin ortaya çıktığını belirten Öz, şöyle konuştu: “Bana faizi ile birlikte 50 bin lira fark ödenmesine karar verildi.

Ancak ben hakimden konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürmesini istemiştim. Dava Anayasa Mahkemesi'ne gitti. 30 Haziran'da Ankara 5'inci İş Mahkemesi'nde yapılacak duruşma ile benimle ilgili karara varılacak.

Anayasa Mahkemesi kararı da CHP'nin 4487 sayılı yasanın iptali için açtığı dava ile birleşti. Yüksek mahkemeden maaş farkları ile ilgili karar da eylül ya da ekim ayında çıkacak.”

EMEKLİLER GÜNÜ'NÜ KUTLAYACAĞIZ

Kararın yaklaşık 2.2 milyon emekliye emsal olacağını vurgulayan Öz, 30 Haziran'ın ayrıca bir önemi bulunduğunu bildirdi. Öz, “Atatürk 30 Haziran 1927'de emekli oldu.

Biz bu tarihi Türkiye Emekliler Günü olarak kutluyoruz. 30 Haziran'da önce davaya gireceğiz, ardından da Anıtkabir'e çıkacağız.

Bunun için Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden araçlar kaldırarak emeklilerle Ankara'da buluşup Türkiye Emekliler gününü kutlayacağız” dedi.

Kaynak : Bugün

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 16 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

adem şahin

09.06.2010 09:39

HAYDİ. Anayasa mahkemesi başkanı ve üyelerinden emekliler için sevinçli ve mutlu bir haber bekliyoruz.hiç değilse emeklilerin yüzü böylelikle gülmüş olsun.

ali kuşçu

09.06.2010 10:26

BEKLİYORUZ. Bu müjdeli haberi anayasa mahkemesinden dört gözle bekliyoruz.30 haziran akşamı bayram var.

ceyhun

09.06.2010 11:56

KEY SORUNUDA ÇÖZÜLSE. Key sorununuda çözülse vatandaş rahat eder

cemay kutman

09.06.2010 11:59

NOLUR DUYUN SESİMİ VE KENDİNİZE GELİN. Sakın ha sakın banka promosyon veriyor diye sevinmeyin Çünkü hangi banka bu işi alırsa zaten emeklilerden kart parasıymış işlem parasıymış kredi masrafıymış ve burda daha sayamıyacağım paraları maaşlarınızdan gaspedecektir. Böyle olunca zaten siz değil bankalar karlı çıkacaktır Ona göre sizi bankalara peşkeş çekenlere kendinizi peşkeş çektirmeyin

ziya retçi

09.06.2010 13:36

atatürkün emekli olduğu gün kutlanır mı be!. onun emekli olması demek, meydanın tamamen ismet inönüye kalması demek değil mi?