9 milyon emekliye yüzde 70 maaş promosyonu

Bankalara yatan maaşları karşılığında banka promosyonu bekleyen 9 milkyon emekliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'den müjdeli haber geldi. Bakanlık bankalarla masaya oturuyor.

9 milyon emekliye yüzde 70 maaş promosyonu
9 milyon emekliye yüzde 70 maaş promosyonu
GİRİŞ 07.06.2010 10:23 GÜNCELLEME 07.06.2010 10:23

İsa Yazar'ın haberi

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, 9 milyon emekliye müjde verdi. SGK'ya talimat vererek memurlarda olduğu gibi bankaların ödeyeceği maaş promosyonunun yüzde 70'inin emekliye verilmesini isteyen Dinçer, yüzde 30'un ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nda kalmasını istedi. SGK, bankalarla maaş ödemeleri konusunda anlaşma için masaya oturacak.

Emekli Bir-Sen heyeti ile görüşen Bakan Dinçer, promosyon talebini yerinde bularak yetkililere talimat verdi.

Bankaların ödeyeceği maaş promosyonunun tıpkı memurlarda olduğu gibi yüzde 70'inin emekliye verilmesini isteyen Dinçer, yüzde 30'un ise SGK'ya kalması gerektiğini söyledi.

Dinçer, gerekli düzenlemelerin yapılması için Emekli Bir-Sen heyetinin yanında ilgili bürokratlarına talimat verdi.

Çalışma Bakanı Dinçer, 9 milyon emekliye promosyon müjdesi verdi.

Geçen perşembe Emekli Bir-Sen heyetini kabul eden Dinçer, emekliye promosyonun derhal hayata geçmesini istedi.

Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaşı, taleplerini aktardıkları Bakan Dinçer'in hemen telefon edip yetkililere, "Emekliye neden promosyon parası vermiyoruz?" dediğini söyledi.

Odabaş'ın aktardığına göre Bakan Dinçer, görüşmenin devamında ise telefonun diğer ucundaki SGK yetkilisine, "Hemen bankalarla gerekli görüşmeleri başlatın.

 Banka genel müdürlerini toplantıya çağırın. Gerekli düzenlemeleri yapın. Bankalardan alacağımız promosyonun yüzde 30'u bize kalsın. Yüzde 70'ini ise emekliye verin." dedi.

Promosyon paralarının yüzde 30'unun SGK'ya kalmasına itiraz ettiklerini dile getiren Odabaş, bunun üzerine Bakan Dinçer'in "Hepsini size veremeyiz.

Çünkü biz emekli maaşını üç gün önceden bankaya yatırıyoruz. Bu nedenle yüzde 30'luk kısım bizim hakkımız." dediğini belirtiyor.

Buna göre bankalardan alınacak maaş promosyonları, tıpkı memurlarda olduğu gibi yüzde 70 hak sahibine, yüzde 30'u ise kuruma kalacak.

Böylece hem emekli hem de SGK yeni bir gelire kavuşacak. Bunun için öncelikli olarak memurların maaş promosyonu almasını sağlayan Başbakanlık genelgesinde ek bir düzenleme yapılarak bu hakkın memurlara verilmesi sağlanacak.

Öte yandan SGK, bankalarla maaş ödemeleri konusunda yeni bir anlaşma yapmak için önümüzdeki günlerde masaya oturacak.

 Bakan Dinçer'in talimatı doğrultusunda promosyon konusu da masaya gelecek. Çok sayıda banka maaş ödemesi karşılığı emekliye promosyon vermeye hazır olduğu için teknik detayların kısa sürede tamamlanması bekleniyor.

Banka promosyonları, 9 milyon emekliyi kapsayacak. SGK, 2010 yılında yapacağı 75 milyar lira maaş ödemesi için belli oranda promosyon talep edecek.

Bu talep bütün emekliler için tek oran olabileceği gibi SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri için ayrı ayrı olabilecek. Uzmanlar, ayrı ayrı olması durumunda Emekli Sandığı emeklileri için daha yüksek promosyon alınabileceğini belirtiyor.

Zira memur emeklilerinin maaşı, diğer emeklilere göre daha yüksek. Örneğin 2,1 milyon Bağ-Kur emeklisine 2009'da 10 milyar lira emekli maaşı ödemesi yapılırken sayısı daha az olan memur emeklilerine 18 milyar lira maaş ödendi.

Bu sebeple özellikle Emekli Sandığı emeklileri, bankaların iştahını kabartıyor.

YORUMLAR 13
 • ESİN YALNIZ 7 yıl önce Şikayet Et
  NOLACAK BU BAĞ-KURLUNUN HALİ. Durum ortada kendi dişinden tırnağından artırdığı parayı devlete ödeyen Bağ-Kurlu ve aldığı maaş. Diğerleri prim ödendiğinden bi habersizler ekonomik olarak. Bende 1,5 öncesine kadar SSKlydım aldığım maaştan pirim yatıyodu. 700-750 TL işverene sosyal güvenlik maliyetim vardı ama gel görki şimdi kendi işimi yapıyorum ve bağ-kurum hiç yatmadı. Zaten durumu iyi olan tüccar zaten son 3,5 yılını ssk ya geçerek daha iyi şartlarda emekli oluyor. YOKSA TÜCCARIN İŞÇİSİ TÜNCARIN KENDİNDEN DAHA FAZLA MAAŞ ALIYOR...
  Cevapla
 • ÖMER GÜL 7 yıl önce Şikayet Et
  5.8 zamma tekabul eder. bi kere arkadaşın haberi yok herhalde..promosyonlar genelde yılda 1 maaş olarak verilir bankalar tarafından... arkadaşın örneği 850 tl den yola çıkarsak ..yani maaşı 850 tl olan bi emeklinin (850x0.70) = 595 tl gibi bi mebla eline geçecek..bu da yaklaşık olarak yüzde 5.8 maaş artışına denk geliyor...bu da güzel olur tabi emekliler için .
  Cevapla
 • mehmet fahri 7 yıl önce Şikayet Et
  usandık haksız mukayeseden. işçilerin aldıgı emekli maaşı ile memur emeklilerinin maaşını mukayese edenler emekli olduklarında peşin olarak aldıkları tazminatlarada baksınlar işçiler 60-70 bin alıken memurlar 30-40 bin tl alıyorlar aynı kurumda 30 bin tl fazla bir paranın nin aylık gelirini peşinen düşünün lütfen...........hangisi daha iyi....
  Cevapla
 • darbeleredurde 7 yıl önce Şikayet Et
  nickinden belli zaten. gerçekçi düşünsen şaşardım.promosyon hesapladığın gibi 214 tl olsun, hadi cebinden çıkarıp versene .senin beğenmediğin parayı emekli düne kadar alamıyordu,olumlu düşünmeyi öğrenmelisiniz.
  Cevapla
 • Gökhan KUrt 7 yıl önce Şikayet Et
  eski günler( zam günlerii). ya arkadaşlar geçmiş hükümetlerde hergün bi ürüne zam geliyorduu şimdi niye bukadar nankör oldu insanlarımızz rahat mı battı acabaa unuttular galibaa o yıllarıı her hafta benzine zamm yağa zamm şekere una zamm ekmeğe zamm elektriğe zamm su ya zamm faiz artışları bu hükümet bütün çalışanların maaşlarını dengelemeye çalışıyor birileri (zengin okumuş kengini herkesten bilgili gören kişiler ) düşük ve orta gelirli kesim kendileri gibi olacak diye orda burda yaygara çıkartıyorr... SAYGILARR
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle