Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Emekliye maaş promosyonu geliyor

Bankalar, emekli maaşlarının yatırılması karşılığında promosyon ödemeyi kabul etti. Ancak uygulamanın hayata geçirilmesi için daha önce konuyla ilgili çıkarılan Başbakanlık genelgesinin değiştirilmesi gerekiyor.

Emekliye maaş promosyonu geliyor
Eklenme: 03 Haziran 2010, 10:27 / Güncelleme: 03 Haziran 2010, 10:27 / 30,498 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

İsa Yazar'ın haberi

Emekli Bir-Sen, yasal altyapının hazır hale getirilmesi için bugün Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'den talepte bulunacak.

Emeklilerin uzun süredir devam ettirdiği maaş promosyonu mücadelesinde önemli bir gelişme sağlandı. Emekli dernekleri ile görüşen çok sayıda banka, maaş ödemesi karşılığında nakdi promosyon vermeyi kabul etti.

En somut teklif Şekerbank'tan geldi. Banka, maaşların yatırılması karşılığında maaş promosyonu teklif ederken, şube sayısının az olması konusunda da çözüm geliştirdi.

Buna göre Şekerbank, emeklilere maaş öderken diğer bankalarla da anlaşma yapacak. Emekli, bulunduğu il veya ilçede hangi banka şubesi varsa maaşını oradan alabilecek.

Böylece banka, Türkiye'nin tamamında maaş ödemesi yapabilecek. Türkiye Finans ise maaşları ödeme karşılığında bir maaş promosyon önerdi.

Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş'ın verdiği bilgeye göre Ziraat,Yapıkredi ve İş Bankası da emekliye maaş promosyonu verilmesine sıcak bakıyor.

Ancak sorun, maaş promosyonlarının memurlara nakdi olarak verilmesini öngören Başbakanlık genelgesinin emeklileri kapsamaması.

Bu sebeple emekliler, maaş promosyonu alamıyor. Emekli dernekleri, Başbakanlık genelgesinin emeklileri de kapsayacak şekilde değiştirilmesini istiyor.

Bu amaçla Çalışma Bakanı Ömer Dinçer ile Emekli Bir-Sen heyeti bugün bir araya gelecek. Dernekler, Bakan Dinçer'den Başbakanlık genelgesinin kendilerini de kapsamasını talep edecek.

Düzenleme yapılırsa Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), emekliler adına bankalarla anlaşma yapabilmesinin yolu açılacak.

Daha önce oda tefrişatı, araç alımı ve makam giderleri için harcanan maaş promosyon gelirleri, 2007 yılı Temmuz ayında yayınlanan Başbakanlık genelgesiyle memurlara verilmeye başlandı.

Bu gelişmenin ardından emekliler de maaş promosyonu alabilmek için harekete geçmişti. 9 milyon emekliye, SGK tarafından 2010 yılında 75 milyar lira maaş ödemesi yapılacak.

Rakamın bu derecede büyük olması, bankaların iştahını kabartıyor. Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş, bankada sadece maaş küsuratlarının birikmesi durumunda bile bunun ciddi meblağ tutacağını söyledi.

Odabaş bu sebeple bankaların emekliye maaş promosyonu ödenmesine son derece sıcak baktığına dikkat çekti.

Kamu kurumları, Başbakanlık genelgesi gereği maaş promosyonlarının en az yüzde 70'ini personele dağıtıyor. Yıllık ortalama bin TL'ye kadar çıkan bu para, memur için ikinci bir gelir kapısı oldu.

Ancak emekli maaşlarında durum kısa süre öncesine kadar tam tersiydi. SGK, emekli maaşlarını ödeyen bankalara komisyon veriyordu. 2009'da emekli maaşı karşılığı ödenen maaş komisyonları kaldırıldı. Böylece bankalara ödenen 278 milyon TL kurumun kasasında kaldı.

İlaç ve muayenede katkı payı yargıda

DİSK'e bağlı Emekli-Sen, emekli maaşlarından yapılan ilaç ve muayene kesintisinin iade edilmesi ve konunun Anayasa Mahkemesi'ne taşınması talebiyle Ankara Nöbetçi İş Mahkemesi'ne dava açtı.

Dava dilekçesinde, 5510 sayılı yasa çıkana kadar emeklilerden ilaç ve muayene kesintisi adı altında herhangi bir kesinti yapılmadığı, bu kanunla, kazanılan hak niteliğinde olan uygulamanın değiştiği ifade edildi.

Dilekçede, cüzi rakamlarla başlayan uygulamanın hem ücret artışına sebep olduğu hem de yaygınlaştırılmak suretiyle sağlık hizmetlerinin ücretli hale getirildiği belirtildi.

Dilekçede, emekli maaşından alınan muayene ücretlerinin iade edilmesi talep edilerek, uygulamanın hukukun genel ilkeleri ve Anayasa'ya aykırı olduğu belirtildi.

Kaynak : zaman

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 8 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Esad Kılıç

03.06.2010 11:01

ak parti bazen o kadar gerzekçe kararlar alıyorki. SGK yı paralı bir kurum haline getirdiler hemen bir geciksen muayene olamıyorsun, birde ilaçdan ondan bundan reçeteden dahi muayene parası bu anayasa değil insanlığa aykırı sapıkçadır. oy verdiğim gönül verdiğim partiden itidalli ve adam gibi yapılandırmalar beklemek hakkım

mehmet ali

03.06.2010 11:12

Adalet kalkınma böylemi olacak?. emekliyi çalışandan ayır,daha önce sağlık giderlerine katkı yokken şimdi her ay maaşımızdan duruma göre 30-50 tl muayene ve ilaç katkısı kesiliyor.o zaman yıllarca benden niye para kestiniz? oy almak için yalakalık yapıp yeşil kart dağıtmanız için mi bizden kesintiye başladınız?yeşilkartlı asalaklardan en küçük kesinti yokken bu ülkeye vergi ve prim ödemiş bizler adeta haraca bağlandık.şu ilaçları devlet ödemiyor ayağı da başka bir yara.siz kömür,gıda,yeşilkart dağıtın oy alın biz de size kaynak yaratalım

salih özgen

03.06.2010 11:20

esad kılıç. arkadaşım hükümet birazcık hoşuna gitmeyen bi iş yaptımı gerzek ve sapık oluyo demi olayların arka planını düşünmezmisin bu ülke yıllarca kendi vatandaşları tarafından sosyal güvenlik harcamaları yoluyla soyuldu kanser ilacını hergün yazdırıp 10 liraya satanda oldu elinde kalan pahalı ilaçları doktorla anlaşığp yazdıran eczacıda oldu uygulamalar gerekliydi ayrıca hiç bi avrupa ülkesinde bizim gibi devlet tarafından verilen sosyal güvenlik bulamazsın

uğur korkmaz

03.06.2010 11:51

seçim yatarımı. dana önce niye yapmadı..neden milletin işine gelecek şeyler seçmyaklaşınca oluyor..bizim milletin dini imanı para olmuş..ver parayı al oyu..yazıklar olsunnn

bilge adam

03.06.2010 12:06

Yorumculara. Eğer SGK dan hesap soracaksanız gidin gandi kemale o açıklasın size nasıl bu hale getirdiği yıllardır düzeltilemidiğini, mahmekelerden zaman aşımıyla aklandığını ama hleni yükünün emekliler ve çalışanların çektiğini açıklasın size... Sani konu bu günün konusuymuş gibi iktadarı suçlamalı açıklamalar yapmanızı bi türlü çözemiyorum... Hesap sormak iktidara kolay yapa biliyorsan indira gandici kemale sor...