Patron olsanız hangisini CEO yapardınız

Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin başına geçmesinden birkaç gün sonra Taksim'deki bir restoranda buluşan işadamları 'Şirketinize CEO alsanız Erdoğan'ı mı Kılıçdaroğlu'nu mu seçerdiniz' sorusuna cevap verdiler.

Patron olsanız hangisini CEO yapardınız
Patron olsanız hangisini CEO yapardınız
GİRİŞ 27.05.2010 16:35 GÜNCELLEME 27.05.2010 16:35
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Milliyet gazetesinden Murat Sabuncu, ekonomi sayfasında ilginç bir  habere imza attı. 

Sabuncu, Taksim'de bir lokandada bir araya gelen işadamları arasındaki gündemi hallaç pamuğu gibi dağıtan bir soruya işadamlarının verdiği cevabı gündeme getirdi.

İşte o Sabuncu'nun o haberi:

Şirketinize CEO alsanız hangisini seçerdiniz?

Önceki gece... İstanbul’da son dönemde giderek adından daha çok söz ettiren Taksim’deki lokanta. Bir masa dolusu işadamı. Başlangıç dakikalarında sakin bir sohbet sürüyor. Çalıştıkları alanlardaki sorunlar, Avrupa ekonomisinin geleceğinden duyulan kaygılar, euro-dolar paritesi…

Kimileri iPhone’undan, Blackberry’sinden piyasaları, Dow Jones’u takip ediyor. Bir kısmı gecenin ilerleyen saatine rağmen “iş yerindeki yöneticileriyle” telefon konuşması yapıyor. Kısaca “rutin bir iş yemeği masası”. Ancak rutini bozan bir konu geliyor gündeme. “Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin genel başkanlığına seçilmesi”. Ve o andan itibaren masada ne parite kalıyor, ne iş. Herkes sıkı bir şekilde siyaset konuşmaya başlıyor.

Masa hareketleniyor

"CHP’den beklentiler, ilk konuşması üzerine yorumlar, endişeler-umutlar…" Aslında bir süredir hemen her yerde duymaya alıştığımız bir “muhabbet”. Ancak bir ara kamuoyunun da yakından tanığı işadamlarından biri ortaya çok ilginç bir soru atıyor. Ve neredeyse saatlerce bu soru tartışılıyor. İşte soru: Şirketinizi emanet edecek bir CEO alacaksınız. Tayyip Erdoğan’ı mı seçerdiniz, Kemal Kılıçdaroğlu’nu mu?”…

Soru tekniği üzerine birkaç cılız itirazı ve “mülakat yapardım” diye kaçak güreşenleri saymazsak arka arkaya ilginç cevaplar geliyor.

Şunu açıkça söyleyeyim, işadamlarının çoğu “Erdoğan’ı tercih ediyor. “Kılıçdaroğlu” diyenler azınlıkta kalıyor. Masadaki hemen herkes Erdoğan’ın “iş yapış” şeklini onaylıyor. Kılıçdaroğlu’na “kişisel güven” ne kadar yüksekse Erdoğan’ın da “bireysel becerisine” duyulan güven göze çarpıyor.

“Erdoğan’ı CEO olarak alırım sonra tatile çıkarım” diyor işadamlarından biri.

‘Kuralları değiştirir’

Bir diğeri soruyor: Döndüğün zaman şirketini aynı şekilde bulabilir misin, kuralları değiştirir. Soruyu ortaya atan işadamı söze tekrar giriyor: “CEO olarak başladığında bir sözleşme yaparım onunla. Şirket anayasasına dokunmak yok diye.” Masada kahkaha patlıyor.

Aslında hem sorulan soru hem verilen cevaplar “son derece” manidar. İki liderin de doğru okuması gereken noktalar var. Şu bir gerçek iş dünyası Ak Parti’nin ve Erdoğan’ın ekonomi konusunda yaptıklarından, Türkiye’nin önüne açtığı fırsatlardan mutlu.

O gece bu durum “hükümet bize hızla gidebilmemiz için koca bir otoyol açtı” diye tanımlanıyor. Ancak işadamları iktidarlarının üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen Ak Parti’nin mevcut demokratik sistem ile ilgili “gizli bir ajandası olup olmadığını” hala merak ediyor.

Kılıçdaroğlu’na gelince. Yine masadan aktarıyorum. “Alternatifsiz iktidara ciddi bir alternatif olduğunu” düşünüyorlar. Ancak onun da ekonomik vizyonuyla ilgili tereddütleri var. Bir işadamı “İlk konuşmasında yoksullukta buluşmayı önerdi neredeyse. Topluma keşke zenginlikte bir araya gelmeyi vaat etse” diyor.

Her iki liderin de seçimlere bir yıl kala en azından iş dünyasına kendini daha iyi anlatması gerekiyor. Biri “demokratik duruşunu” diğeri “ekonomi vizyonunu”...

YORUMLAR 18
 • ALİYA İZZET BEGOVİÇ 8 yıl önce Şikayet Et
  Başbakan Erdoğan Brezilya devlet başkanı Da Silva ile UÇAK üretmeyi konuştu. Erdoğanı seçen şirket uçak üretir, kılıçtaroğlunu seçen tişört üretir.
  Cevapla
 • yüksel demir 8 yıl önce Şikayet Et
  Aklımı peynir ekmekle yemedim. Başka şıkları göreyim lütfen
  Cevapla
 • Nabi Kutlu 8 yıl önce Şikayet Et
  Nankör Haramzadeler. 2003den bu güne dünyanın parasını kazandınız ey işadamları.Milyoner olanlarınızın sayısı 30000leri buldu. Başbakan ve ekibi sırf milleti için bir şeyler yapabilmek uğruna taammül etti şımarıklıklarınıza.Nankörlüklerinize.Teşvik almak için peşinde gezdiğiniz bakanların yanından ayrılınca "aman şu köylülerde bir gitse" deyip buğzettiniz. Şimdi kalkmış diyorsunuz ki Erdoğanı CEO yaparım ama anayasayı değiştirtmem.Yani Erdoğan marabanız olabilir ama iktidar olamaz değil mi.Allah sizi bildiği gibi yapsın
  Cevapla
 • Cem Dogdu 8 yıl önce Şikayet Et
  CEO ne demek biliyormuyuz acaba?. CEO batiya has bir kavram, yabi bireyselligin on planda oldugu bir ortamda kahraman (!) diger adiyla kurtarici demek. Doguda aslinda bununda otesinde bir kavram var lider, CEO yu asan ve kollektif suuruna inanan ve onu calistirmasini bilen demek. Neyse uzun lafin kisasi, bize lider lazim Sayin Basbakanimiz gibi, Kilicdaroglu hakkinda yorum yapmayacam bana dusmez. Espriye bakin ne kadar da yapay anasayasina dokundurmak yok.CEO nicin var, lider nicin var degisim o da radikal bir degisimyaniSayin Basbakanimiz.
  Cevapla
 • 3yedi5 8 yıl önce Şikayet Et
  KIL-ICDAROGLU. KILICDAROGLU onder savin kurdugu sirkete ceo olmadimi .Allah ceo lu meo lu buyutsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle