Marka marka otomobillerin aylık bakım maliyetleri

Otomobil tercihinde yakıt gideri kadar aracın bakım maliyeti de önemli yer tutuyor. Değerine oranla bakım maliyeti en düşük otomobil Audi, aylık maliyeti en az araç ise Fiat oldu. Marka marka oranlar:

Marka marka otomobillerin aylık bakım maliyetleri
Marka marka otomobillerin aylık bakım maliyetleri
GİRİŞ 05.04.2010 10:33 GÜNCELLEME 05.04.2010 10:33
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

MEMDUH TAŞLICALI'nın haberi

Ancak Batı ülkelerinde yaygın olan bakım masrafı ile ilgili veri Türkiye'de yok. Fakat iki büyük kiralama şirketinin 15 bin araçlık filolarına ait veriler bu konuda tüketiciye de yol gösterici nitelikte. Değerine oranla bakım maliyeti en düşük otomobil Audi, aylık maliyeti en az araç ise Fiat oldu.

Otomobil tercihinde 'ekonomik olması' Türkiye'de listenin başında gelen konular arasında. Ancak bir otomobilin ekonomik olması sadece yakıt tüketimiyle ve sigorta maliyetleriyle sınırlı değil. Yıllık bakım masrafı da önemli bir kalem. Özellikle ABD'de tüketicilere yönelik bu tür raporlar zaman zaman yayımlanıyor. Ne var ki Türkiye'de bu konuda bir müşterinin başvurabileceği şeffaf bir çalışma bulunmuyor. Sadece 2004 yılından itibaren filosundaki araç sayıları katlanarak artan kiralama şirketleri kendileri için bu tarz çalışmaları hazırlıyor. Sektörün önde gelen iki kiralama şirketinin son verileri ilginç sonuçları ortaya çıkardı. Örneğin, kiralama şirketindeki bir otomobilin 3 yıllık bakım masrafı fiyatının yüzde 9'unu bulurken, sigorta maliyetleri hesaba katıldığında bu oran yüzde 20'ye çıktı. Yılda ortalama 30-40 bin kilometre yol yapan 40 bin liralık bir araç modelinin 3 yıllık bakım maliyeti 8 bin lira oldu.

Kiralama şirketleri ise öncelikle müşterinin talebine göre marka ve model belirliyor. Ama alternatifler arasında kendisi tarafından karşılanan bakım maliyetlerinin en makul olduğu otomobillere ağırlık veriyor. Yaklaşık 15 bin adede yakın filo aracının 2009 yılında gerçekleştirdiği bakım maliyet analizi belli oldu. Buna göre Fiat, Ford, Volkswagen, Toyota, Renault, BMW, Opel, Volvo, Audi ve diğer markalardan oluşan araçların aylık periyodik ve mekanik bakım maliyetleri 60 TL ile 120 TL arasında değişiyor. Ortalama yaşı 22 ay ve ortalama değeri 39 bin TL olan 15 bin aracın ortalama aylık bakım maliyeti 97 TL olurken, listede 'diğer' başlığı altında toplanan az sayıdaki otomobilin aylık bakım maliyeti 60 TL'ye çıktı. Bu rakama en yakın maliyet 81 TL ile Fiat, 82 TL ile Volkswagen marka araçlar olurken bu filoda BMW 120 TL ile en yüksek, Volvo 117 TL ile ikinci en yüksek konumunda bulunuyor. Ancak bu incelemede aracın yıllık bakım maliyetinin fiyatının yüzde kaçına denk geldiği de büyük önem taşıyor. Bu durumda BMW, Audi'nin ardından bedelinin en azı oranında bakım maliyeti getiren ikinci marka oluyor. Bu filodaki 15 bin aracın yıllık bakım maliyeti ortalaması ise fiyat ortalamasının yüzde üçüne denk geliyor. Öte yandan yıllık bakım maliyetinin dörtte üçünü periyodik bakımlar, dörtte birini ise mekanik bakımlar oluşturuyor.

MARKA MARKA YILLIK ARAÇ BAKIM MASRAFI

MARKA              AYLIK BAKIM            BAKIM MALİYETİNİN ARAÇ

                         MALİYETİ                           FİYATINA ORANI                          

AUDİ                     101                                                  0.84

BMW                     120                                                  1.44

Diğer                      60                                                  1.68

VW                         82                                                  1.92

VOLVO                  117                                                  1.92

TOYOTA                 106                                                 3.00

FİAT                        81                                                  3.36

OPEL                     103                                                 3.36

RENAULT               104                                                 3.60

FORD                     115                                                 3.84

GENEL                     97                                                 3.00

Yüzde

KAYNAK: ZAMAN

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 2
  • yasin sarıhan 9 yıl önce Şikayet Et
    Araç alırken... Araç alırken hangi marka model alacak olursak olalım o arabaya verdiğimiz rakamdan bir o kadar daha kenarda bulunmalı, bu rakamı senede en az 1 defa kazanacak durumda olamalıyız. Yoksa araç bizi değil, biz aracı sırtımızda taşırız! Benim fikrim bu..
    Cevapla
  • necati değirmenci 9 yıl önce Şikayet Et
    alakası zor. bu rakamlar gercegi yansıtmıyor.en az 2 katı rakamlar cıkıyor
    Cevapla