En az benzin ve mazot yakan araçlar

Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan Türkiye'de, az yakıt tüketen araçlar önemli, Durumu dikkate alan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, otomobil alacakları bilgilendirmek için 'Yakıt tüketiminde en iyi ilk 10 listesi' hazırladı.

En az benzin ve mazot yakan araçlar
En az benzin ve mazot yakan araçlar
GİRİŞ 17.03.2010 07:32 GÜNCELLEME 17.03.2010 07:32

İsmail Altınsoy'un haberi

Şirketlerin beyanlarına göre hazırlanan listede 100 kilometrede en az benzin tüketiminde marka bazında Peugeot, Hyundai ve Fiat'ın bazı modelleri ilk sırada yer alıyor. Dizel araçlarda ise sıralama Peugeot, Seat ve Ford şeklinde oldu. Zaman'a konu hakkında bilgi veren bakanlık yetkilileri, vatandaşların kazançlı çıkmaları için www.sanayi.gov.tr sitesini incelemelerini istedi.

Bakanlık listesinde ayrıca otomobilleri beyaz eşyada olduğu gibi çevreye yaydıkları karbondioksit gazına (CO2 emisyon değerleri) göre A ile G arası sınıflamaya tabi tuttu. Listede çevreyi en az kirleten (A sınıfı) otomobil yer almazken, benzinli modellerde Peugeot 107 B sınıfında çevreye en az karbon salan otomobil oldu. Dizelde de Peugeot ve Seat aynı emisyon değerleriyle çevreci otomobil markaları arasında yer aldı. Sektör çevreleri, Türkiye'de A sınıfı otomobillerin olmayışını otomotive yönelik çevresel yaptırımların Avrupa Birliği'nden sonra devreye girmesine bağlıyor. Sıralamada yakıtta cimri ve çevreye en az zararlı olarak bilinen A sınıfı araçlar listede yer almadı.

Bakanlığın resmi internet sitesi www.sanayi.gov.tr'de yayınlanan bilgilerde sıfır kilometre araç almak isteyen tüketicilere yeni otomobillerin 'resmi yakıt tüketimi' ve 'resmi emisyon değerlerine' yer veriliyor. Tüketiciler sitede ayrıca araçların teknik özelliklerini de görme imkânı buluyor.

Bakanlığın yayımladığı veriler, uluslararası geçerlilik taşıyan Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (BM/AEK) ve Avrupa Birliği Teknik Düzenlemeleri'ne göre yapılan testlere istinaden hazırlanmış olan araçla ilgili onay belgelerinden derlenen bilgilerden oluşuyor. Projeyle tüketiciler, Türkiye'de yıl içinde piyasaya sürülen ve farklı yakıt tüketimi veya emisyon değerine sahip tüm yeni binek otomobillerin bilgilerini öğrenmenin yanı sıra benzin, dizel, LPG gibi farklı yakıt türünde en az yakıt tüketimine sahip ilk 10 otomobilin sıralamasını görebiliyor. Bakanlık listelemesinde otomobiller, yaydıkları karbondioksit gazına göre A ile G arasında sınıfa ayrılıyor.

Sanayi Bakanlığı firmaların beyanlarını esas alarak benzin, motorin ve benzin+LPG'de en az yakıt tüketen otomobillerle ilgili ilk listeyi hazırladı. Benzinde en iyi 10 sıralamasında Peugeot 107 otomatik şanzıman modeli 4,6 litre ile ilk sırada yer alırken Hyundai i10 Team Manuel modeli 5 litre tüketim ile ikinci ve Hyundai'nin aynı modelin Select'i üçüncü oldu. En az yakan dizel sıralamasında ise Peuget 107 1.4 L manuel 4,1 litre, Seat Ibiza 1.6 TDI 90 manuel 4,2 ve Ford Yeni Fiesta 1.6 TDCİ 90 manuel 4,2 litre tüketim ile liste başı oldular. Benzin+LPG' tüketiminde en iyi 10'da ise Proton'un Savvy, Gen 2, Impian Vaja, Gen 2 HB modelleri yer aldı.

Çevreye en az zararlı modeller olarak bilinen A sınıfı otomobillerin Sanayi Bakanlığı listesinde yer almamasına sektör çevreleri açıklık getirdi. Buna göre, son yıllarda çevreci baskılar otomotiv üreticilerini daha az yakıt tüketen ve daha az karbondioksit üreten motorlar üretmeye zorluyor. Bunun sonucu olarak otomobillerin gücü artsa bile tüketim değerleri ve dolayısıyla da CO2 üretimleri azalıyor. Avrupa Birliği, kademeli olarak üreticilerin ürün serisinin tüketim değerlerini azaltmasını istiyor. 2012 yılından itibaren her üretici firma, tüm modellerin 1 kilometrede ortalama 120 gram karbondioksit üretecek düzeyde geliştirmesini öngörüyor. Sektör çevrelerine göre uygulamalar Türkiye'de AB'den sonra geliştirdiği için A sınıfı araçların pazara girmesi de gecikecek. Bu sebeple AB'de A sınıfı enerji verimliliği sunan yani az tüketen birkaç model yollarda ama Türkiye'de Toyota Prius dışında bu kritere uyan model yok.

kullan

(Zaman)

YORUMLAR 6
 • Mücahit ÖZTAŞCI 8 yıl önce Şikayet Et
  Benim Şahin... Benim 1.4 ie Şahine bi akıl verin ağalar.Şehir içinde 360 bin yakıyor...
  Cevapla
 • çelebi a 8 yıl önce Şikayet Et
  sanayi bakanlığının işi yok galiba. bunları araştırıp yol gösterme, ben araştırır bulurum. sen benzini bu halka nasıl daha ucuz satarımın hesabını yap... 3750 lira benzin mi olur allahtan korkmazlar..
  Cevapla
 • tugo 8 yıl önce Şikayet Et
  Bence citroen. Bende citroen xsaradan memnunum. Şu 120 ytl mazot ile şehir için 600 şehir dışı 1000 km yakıyor. Havalar biraz ısındımı 100 km daha ekleyin.
  Cevapla
 • bekirtufan 8 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar da dalgaya alınmaz ki insan. İnsan ne diyeceğini şaşırıyor. Dünyanın en pahalı yakıtını niye biz tüketiyoruz bunu sormuyor da bakanlık, kalkıp en az yakan arabaları mı tespit etmiş. Tespit ettikleri arabaların tamamı da bayan arabası. Tipi kayık. Allahım sen sabır ver. 1 liralık benzine 2 lira vergi koymanın hesabını vermeyip insanları ne güzel şeylere yönlendiriyorlar.
  Cevapla
 • Adnan Şermeter 8 yıl önce Şikayet Et
  kullananlar ne der?. Toyota corolla d-4-d 1400 cc . 100 Tl. dizel ile şehir içi 680 Km yapıyor.Ben memnunum.(zamlardan önce daha da iyi Km yapıyordu)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle