Recep İvedik uçuyor oteli batıyor

Türkiye'nin en büyük ve tek yerli otel zinciri Joy Grup, biriken borçları yüzünden iflas ettti

Recep İvedik uçuyor oteli batıyor
Recep İvedik uçuyor oteli batıyor
GİRİŞ 06.03.2010 13:01 GÜNCELLEME 06.03.2010 13:01

İflas eden grubun başına İngiliz tur operatörü First Choice kayyum olarak atandı. Bundan sonra gruba bağlı otelleri First Choice işletecek.

Joy Grup, İstanbul 12. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne iflas ertelemesinde bulunmuştu. Şirketin bu isteği mahkeme tarafından reddedilince iflas resmen tescil edildi.

Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Akın Yılmaz'ın yaptığı Joy Grup, Ege ve Akdeniz bölgelerinde 16 otelin işletmeciliğini yapıyordu. Joy markası, 2001 yılında Kiriş World Oteli'ni işletmesinin alınmasıyla doğdu. Türkiye ve dünyanın en gözde otellerini bünyesinde barındıran grup, 2009 yılında işlettiği otel sayısını 16'ya çıkarmıştı.

Toplam 20 bin yatak kapasitesine sahip Joy Grub'a bağlı oteller şunlar: Joy Kiriş World Otel, Joy Ma Biche, Joy Kimeros Resort, Joy Club Bodrum, Joy Pegasos World, Joy Pegasos Resort İncekum, Joy Club Pegasos İncekum, Joy Royal Pegasos, Joy Nashira Otel, Joy Kiriş Resort, Joy World Palace, Joy Pegasos Tropical, Joy Pegasos Palace, Joy Hydros Club, Joy Bela ve Blue Collection.

Joy Grubu Avukatı Servet Açıkalın, yaptığı yazılı açıklamada, binlerce kişiye istihdam sağlayan ve turizmde önemli bir yeri olan markanın yaşatılması için herkesi destek olmaya çağırdı.

Grubun küresel ekonomik kriz sonrası alacaklarını tahsil edemediğini, bundan dolayı ödeme zorluğu içine girdiğini belirten Açıkalın, TUİ ile yapılan ortaklık görüşmelerinin de olumsuz sonuçlandığını bildirdi. Sezona güçlü bir şekilde girmek ve sağlıklı bir şekilde yoluna devam edebilmek için İstanbul 12'nci Asliye Ticaret Mahkemesi'ne iflas erteleme talebiyle başvuruda bulunduğunu ve tedbir kararı alındığını aktaran Açıkalın, açıklamasında şunları kaydetti:

"Piyasadaki ödeme dengesinin bozulmasından dolayı alacaklarını tahsil edemeyen ve ödeme sıkıntısı yaşamaya başlayan Joy Group'un içine düştüğü bu ortamdan sıyrılması için destek verilmesi gerekir. Joy turizmde büyürken, önemli derecede istihdam yarattı. Yatak sayısını artırıp, turizme katma değer kazandırdı. Bugün yaşanılan sıkıntılar mutlaka aşılacaktır. Sonuçta şirketin yeni sezon için çok önemli projeleri var. Böylesine ekonomik çalkantıların yaşandığı bir dönemde bir çok şirket krizi derinden yaşıyor. Önemli olan bu şirketleri yaşatmaktır."

Krizin aşılması için arayışlarının sürdüğünü bildiren Açıkalın, "Yıllardır gerek personelimize gerekse otellerimize ürün sağlayan esnafa sıkıntı yaşatmadık. Bugün içinde bulunduğumuz durumu elbirliğiyle aşabilmek için herkesin sabırlı olması gerekir." ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • NİYAZİ KARACA 8 yıl önce Şikayet Et
    SAYIN SANATÇI GİBİ KONUŞANLARA BİZİM KÖYDE SELAM BİLE VERİLMEZ. Argo kelimelerle, küfürlü konuşmalarla, kötü örnek hareketlerle sanat yapılıyor, gençler de bunu sokaklarda bile taklit ederek kahkahalarla gülüyorlar. Böyle sanata pes doğrusu. Gençlere kötü örnek olan bu tür insanlara altın ayı ödülünü vermek lazım.
    Cevapla