Kredi kartı aidatını geri almanın 5 yolu!

Bankalarca kredi kartları hesap ekstrelerinde yıllık üyelik ücreti, kredi kart aidatı isimler altında yine para talep edilmeye başlandı. Tüketiciyi kızdıran aidatta geçen yıl geri adım atılmıştı. İşte aidatı geri almanın 5 yolu

Kredi kartı aidatını geri almanın 5 yolu!
Kredi kartı aidatını geri almanın 5 yolu!
GİRİŞ 08.02.2010 18:09 GÜNCELLEME 08.02.2010 18:09

Hakan GÖKSEL'in haberi

Yeni yılla birlikte bankalarla tüketici arasında yıllardır süregelen ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan kart aidatı tartışması yeniden alevlendi. 

Kredi kart kullanıcılarına gelen hesap ekstrelerinde ‘yıllık üyelik ücreti’, “kredi kart aidatı” vb. isimler altında muhtelif miktarlarda yine para talep edilmeye başlandı.

Bankadan bankaya farklılık gösteren bu uygulamada kimi banka yıllık ücretini taban rakamdan alırken kimi bankalar en üst sınırdan almaya devam ediyor…

Bankalarla tüketiciyi karşı karşıya getiren bu uygulamada, bankalar kart aidatlarının alınması ile ilgili uygulamanın haklı olduğunu savunuyor.

Geçen yıl bankaların yoğun lobisine rağmen son anda meclisten dönen yasa tasarısı ile tüketici yasal olmayan kredi kartı aidatının sürekli hale getirilmesinden kurtulmuştu.

Tüketici hakem heyetlerinden, tüketici mahkemelerine ve Yargıtay’a kadar bütün mahkemelerde tüketici lehine karar çıkmasına rağmen uygulamalarını sürdüren bankalar geri adım atacağa benzemiyor.

Bankalar, tüketicilerin kredi kartını kullanmak suretiyle bankanın sağladığı birçok kolaylıktan yararlandığını karşılığında da bu aidatın alındığını iddia ediyor. Oysa tüketicilerin kart aidatından dolayı banka da kredi kartını kullandırarak mal ve ürün satan kişi, kurum veya kuruluşlardan belli ölçüde ekonomik yarar sağlıyor.

Kredi kartı yıllık ücretlerine itiraz için zaman aşımı 3 ay olduğundan geçmiş ödemeler iade edilmiyor.

KREDİ KARTI AİDATINI GERİ ALMANIN 5 YOLU

Tüketicilerin kredi kartı aidatlarını geri almak için yapması gereken birkaç yöntem mevcut. Farklı yollarla da sonuç alınsa da genellikle aidat iadesinde başvurulan 5 yol şöyle:

1-Kredi kartınızı aldığınız bankanın şubesine giderek, kredi kartı sözleşmenizin yenilenmesini isteyebilirsiniz. Yeni sözleşmede, kredi kartı aidatı bedelinin iptal edilmesini şart koşabilirsiniz.

2-  Kredi kartı aidatınızla ilgili olarak, her il ve ilçede kaymakamlık binası içinde bulunan Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için, borç ekstrenizin size ulaşma tarihi itibariyle üç ay içinde dilekçenizi vermeniz gerekiyor.

3- Kredi kartı aidatını ödemek istemiyorsanız, her yıl kredi kartınızın türünü değiştirebilirsiniz. Bankalar, kredi kartlarından ilk yıl aidat almıyor. Dolaysıyla her yıl, kartınızı bir yıl kullandığınız için aidat ödeme zorunluluğunuz olmayacak.

4- Hakem Heyeti’nin tüketici lehine verdikleri kararlarını bankasına götüren müşterilere, bankalar tarafından belli miktar para harcamaları karşılığında bu aidatı almamaları teklif edilyor olsa da tüketici dernekleri bu konuda bankaların uygulamasının yasal olmadığını belirtip, tüketiciden Hakem Heyeti’ne başvurmalarını istiyor.

5-Eğer tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, kredi kartınızı iptal ettirin. Kredi kartı borçlarınızı düzenli ödüyorsanız, banka sizi kaybetmek istemeyecektir. Kredi kartı aidatınız da tahsil edildiyse size iade edilecektir.

Kredi kartı yıllık aidatları için kesinti her yıl yapıldığından aidatın iadesi için Hakem Heyetine yalnızca bir kez değil her yıl başvurmak gerekiyor.

BAŞVURUYU NASIL YAPACAKSINIZ?

1- Bankanızın herhangi bir şubesine giderek kredi kartı aidatının iptali için ekteki dilekçeyi 2 adet doldurup üzerinde kayıt numarası aldığınız dilekçenin birini kendiniz muhafaza edin diğerini bankanıza verin…

Kredi Kartı aidatının iadesi için bankaya verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız!!!

2- Banka tarafından işleme alınan dilekçenizin size olan nüshası ile aşağıdaki dilekçeyi doldurup size en yakın Kaymakamlıklarda bulunan Hakem Heyetlerine veriniz… (Bu başvuruyu herhangi bir kaymakamlığa yapmanız da mümkün)

Hakem Heyetine verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız!!!

3- Daha önce alınmış yargı kararlarının bir kopyasını ve 'Yıllık aidatın tebliğ edildiği Kredi Kartı Ekstrenizi' Hakem Heyeti’ne vereceğiniz dilekçenize eklebilirsiniz…

1- Kredi kartı aidatının yansıtıldığı hesap ekstresi 

2- 13 Daire-Yargitay-Karari-Zonguldak 

3- 13 Daire-Yargitay-Karari-Balikesir 

YORUMLAR 7
 • ismail büyükyıldız 8 yıl önce Şikayet Et
  Yapı krediden memnunum.. Yapı kredinin world kartını kullanmaktayım.Ocak ayı kredi kartı ekstreme 35,00 tl yıllık üyelik ücreti yansıtmışlar.Sağ olsunlar tek telefonda iptal ettiler.
  Cevapla
 • duradura 8 yıl önce Şikayet Et
  iş ve garanti bankası. kart ücretini iade etmiyor
  Cevapla
 • RECEP AKÇAY 8 yıl önce Şikayet Et
  bazı bankalar yemiyor. kimin cüzdanında ençok hangi kart mevcut malumunuz bunu herkes bilir işte o banka yemiyor dikkat edelim
  Cevapla
 • kemal güneş 8 yıl önce Şikayet Et
  aynı. geçen sene aynı haberi verdiniz.noktası noktasına aynı ..yöntemi denedim 2 ay heyetten karar çıkmasını bekledim çıkan karar aleyhime oldu,üyelik aidatı alındı.yani heyette bi işe yaramıyor.kanuni düzenleme şart.yasaklanması lazım
  Cevapla
 • halil çolak 8 yıl önce Şikayet Et
  hiç ugraşmayın. müşteri hizmetlerini arayıp kartımı iptal ettirecegim diyin size neden diyecekler:yıllık kullanım ücreti dediginizde ,biz size en kısa sürede dönecegiz diyip tlf u kapatacaklar ve sizi arayıp paranın iade edildiğini bildirecekler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle