Emeklinin alacağı zamlı maaş miktarı

Sayıları 5 milyonu geçen emeklilere verilecek zam miktarını Başbakan Erdoğan, yarın yapılacak grup toplantısında açııklayacak.

Emeklinin alacağı zamlı maaş miktarı
Emeklinin alacağı zamlı maaş miktarı
GİRİŞ 04.01.2010 00:56 GÜNCELLEME 04.01.2010 00:56

Aylıkları düşük olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin gözü Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yarın emekli aylıklarında yapılacak artışlara ilişkin açıklamaya çevrilirken, Temmuz-Kasım aylarındaki enflasyondan dolayı bu iki emekli grubu yüzde 4.1 aylık artışını garantiledi. Aralık ayı enflasyonunun yüzde 1 olması durumunda artış yüzde 5.1’i bulacak.

EMEKLİYE İLAÇ GİBİ GELECEK

Emekli aylıklarında yapılacak ilave artışların finansmanının büyük ölçüde ilaç ve sağlık harcamalarındaki tasarrufla karşılanacağı öğrenildi.

İşçi ve bağımsız çalışan emeklilerinin uzun süreden beri beklediği emekli aylıkları arasındaki adaletsizliğin giderilmesi çalışmalarında nihayet sona gelindi. 2000 öncesi ve sonrası emekli olanlar arasındaki farkı kapatmak amacıyla yapılacak düzenlemede, aradaki farkın bir miktar telafi edileceği, tümüyle kapatılmasının söz konusu olmadığı kaydedildi. Aylığı düşük seviyede bulunan işçi emeklilerine 100 lira zam yapılması durumunda halen 608 lira olan ortalama aylıkları yüzde 16 artacak.

Bağımsız çalışanlarda halen 561 lira olan 6. basamaktan emeklilerin aylıklarına 100 lira artış yapıldığında artış oranı yüzde 18’i bulacak.

MEMUR MAAŞI BU AY YÜKSELECEK

Maliye ve devlet memurlarının gözü, yarın açıklanacak aralık enflasyonuna çevrildi. Kasım ayı enflasyonunun yüksek çıkması, memura 2009’un ikinci 6 aylık dönemi için enflasyon farkı verilmesi olasılığını ortaya çıkardı. TÜİK’in aralık enflasyonu yüzde 0.42’nin üzerinde çıkarsa, memur, sözleşmeli ve memur emeklilerine enflasyon farkı verilmesi gerekecek. Bu rakamın üzerindeki her artış, maaşlara ek zam olarak yansıyacak.

Kimler faydalanacak?

* Düzenlemeden 5 milyon 193 bin emekliden, 2000 yılından önce SSK’dan emekli olan 3 milyon kişi yararlanacak. Dul ve yetim aylığı alan emekliler mevzuat gereği daha düşük iyileştirme alacak. Diğer emeklilerin alacağı iyileştirme ise daha yüksek olacak.

Bu artış, Bağ-Kur ve SSK emeklilerini kapsarken, memur emeklilerine yapılan zam, memur maaşlarına yapılana zam düzeyinde gerçekleşecek.

Ne kadar zam gelecek?

* Maaşlarda ortalama 100-150 TL civarında iyileştirme yapılacak. Dul ve yetim aylığı alan emeklilerin maaşı 50 TL civarında artacak.

Şu an fark ne kadar?

* Şu an 7 bin 200 gün primle emekli olan biri bin 100 TL civarında maaş alıyor. Ancak 2000 yılı öncesinde aynı prim günü ile emekli olan biri halen 700-800 TL civarında maaş alıyor.

3,5 milyar TL maaliyeti var

Zamla birlikte SSK emeklilerinin maaşı ortalama 660 TL, Bağ-Kur tarım emeklisinin maaşı 370 TL, Bağ-Kur esnaf emeklisinin maaşı da 510 TL olacak. Türkiye'de 5 milyon SSK, 2 milyon Bağ-Kur emeklisi bulunurken SSK, 2010 yılında emekli maaşları için 78 milyar TL harcayacak.

Bu artışın ek maaliyeti 3,5 milyar TL olacak.

YORUMLAR 15
 • gercekci 8 yıl önce Şikayet Et
  zam aldık.mutluyuz.. memlekette bu kadar asgarı ucretli çalısan ve hatta iş bulamayan varken verilen zamları begenmemek bence nankorluktur.amma ve lakın işin otekı tarafı var.ben nankorluk etmeyeyım dıye kabullenırken,başkaları deveyı hamuduyla goturunce,sukut eden kesim enayı olur.yenı yıldakı zamlar butun emeklılere yapılan,memurlara yapılan zammın karsılıgıdır.bu bı secım yatırımıdır.iyileştirme falan degıl maksat oy alabılmek ilerde.1 senede verılen4.5 luk zammısadece sıgarada geri aldı.bu mu ıyıleştirme?yersen!!!!!!!!!!!!
  Cevapla
 • darbeleredurde 8 yıl önce Şikayet Et
  ah akılsız kafa ahh. malulen emekli olma şansını neden değerlendirmediysem ! bakın şimdi metin abim zammın kralını götürecek biz üç otuza talim edecez .çok şanslı bir adamsın çokkk,bide eski sempatik moda girsen diyecem ama zor dostum zor şarkısını çalmaya devam ediyon.accık daha sevimli olmaya çalışsan :)
  Cevapla
 • mustafa bulut 8 yıl önce Şikayet Et
  emekli. hiç olma türkiyede öl çalışırken hiç olmazsa işyerindekiler canezene kurumda çalışmamak için gelirler sayın erdoğanmı emekli olmadı olunca göreceğım inşallah.bizim belediye bşk vardı aynı partiden aynı yoldan gitti belediyenin ne kadae malı varsa sattı millet te onu attı taaaa istanbula basının yazdığına göre ikametini de almış.bahçeli evler vardı tek kat yıllardır şehir garajının doğusunda bahçene oturdunmu hem yere basıyordun hem gökyüzünü görüyordun inmsanı dinlendiren bir havası vardı buraya 3 kat vi
  Cevapla
 • Haydar AKINOL 8 yıl önce Şikayet Et
  Seyyanen zam.. Memurlarada Emekliler gibi seyyanen zam yapılsa daha adil olmaz mı.Az alana çok çok alana az.
  Cevapla
 • mehmetbakım 8 yıl önce Şikayet Et
  Azı bulamayan çogu hiç bulamaz demiş atalarımız. Yılların getirmiş oldugu yolsuzluk ve talanların hazineye açtıgı yaralar yeni yeni sarılmaya başlandı inşaallah ilerde daha iyi zamlar emekilimize verilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle