Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

İşte Erdoğan'ın emekliye zam müjdesi

Emekliye zam oranları Salı günü açıklanacak. Buna göre, düşük maaş alan emeklilere yüksek oranlı zam öngörülüyor. Emekliye zam müjdesini bizzat Başbakan Erdoğan verecek. Peki maaşlara ne kadar zam gelecek?

İşte Erdoğan'ın emekliye zam müjdesi
Eklenme: 03 Ocak 2010, 13:46 / Güncelleme: 03 Ocak 2010, 13:46 / 50,695 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Çalışma Bakanlığı, emeklilere 2010 yılında yapılacak zam oranını belirlemek için bir plan hazırladı. Hükümetin emeklilere, düşük maaşlara yüksek, yüksek maaşlara düşük oranlı zam planı Başbakan Erdoğan’ı bekliyor. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, hazırlanan zam planının Başbakan Erdoğan’a sunulduğunu ve rakamların Erdoğan tarafından Salı günü gerçekleşecek AK Parti Grup toplantısında açıklanacağını söyledi.

Hükümet, emeklilere 2010 yılında yapılacak zamla ilgili planı hazırlarken mevzuata göre enflasyon oranını temel alan yüzde 4 oranını esas aldı ancak bu oranın üzerine çıkıldı. Özellikle düşük maaş alan emekliler açısından yüksek oranlı zam öngörüldü. Emekli maaşlarında yüzde 10 ila yüzde 20 arasında iyileşme bekleniyor.

Bu kapsamda emekli maaşlarına birden fazla oranlarda ve kademeli zam planı hayata geçirilecek. Farklı maaş gruplarındaki emekliler farklı oranlarda zam alacak.

Bakanlık kaynakları, bu zam planıyla emekli maaşları arasındaki makasın kapatılmasına çalışılacağını belirtiyor. Ancak maaşlar arasındaki makas bu zam planıyla tamamen kapatılamayacak. Bakanlık, Maliye Bakanlığı’yla birlikte yürüttüğü ve halen devam eden “maaşlarda intibak” düzenlemesiyle emekli maaşları arasındaki çelişkili rakamları tamamen değiştirmeye hazırlanıyor. Ancak bu çalışmanın oldukça kapsamlı olması nedeniyle bir süre daha devam edeceği vurgulandı.

ZAMMI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in üzerinde beraber çalıştığı zam planının geçtiğimiz hafta Başbakan’a sunulduğu ve Erdoğan’dan onay aldığı belirtiliyor.

Bu kapsamda Erdoğan’ın zamları kendisinin açıklamak istediğini belirttiği vurgulandı. Emeklileri sevindireceği düşünülen bu oranları Başbakan’ın Salı gününe kadar beklemeyerek, haftasonu da açıklayabileceği kulislerde konuşuluyor.

Emeklinin gözü İntibak Yasası’nda

Çalışma Bakanlığı’nın Maliye Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirdiği İntibak Yasası’na ilişkin çalışması da sürüyor. İşçi emeklileri ile memur emeklileri arasındaki maaş farkının kaldırılmasına yönelik ’intibak’ düzenlemesi, kapsamlı bir çalışma olması nedeniyle bir süre daha beklenecek. Konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar, işçi emeklilerinin intibakı ile ilgili 5 ayrı sistem olduğunu, 1980 öncesi, 1988, 1998, 2000 ve 2008 öncesine ilişkin farklı sistemlerin yürürlükte bulunduğunu vurguladılar. Kaynaklar tüm sistemin uyumlaştırılmasının zor bir süreç olacağını belirttiler.

Yürütülen çalışmada, aynı emeklilik koşullarına sahip olmalarına rağmen farklı emekli aylığı alanların durumu ele alınıyor. İntibak düzenlemesiyle aynı süre çalışıp aynı prim gün sayısıyla emekli olanların maaşları arasındaki uçurumun giderilmesi üzerinde duruluyor.

Örneğin şu an 7 bin 200 gün primle emekli olan biri 1.100 TL civarında maaş alırken, 2000 yılı öncesinde aynı prim günü ile emekli olan biri halen 700-800 TL civarında maaş alıyor. Yeni düzenlemede bu farklılıkların giderilmesi hedefleniyor.

Kimler faydalanacak?

* Düzenlemeden 5 milyon 193 bin emekliden, 2000 yılından önce SSK’dan emekli olan 3 milyon kişi yararlanacak. Dul ve yetim aylığı alan emekliler mevzuat gereği daha düşük iyileştirme alacak. Diğer emeklilerin alacağı iyileştirme ise daha yüksek olacak.

Bu artış, Bağ-Kur ve SSK emeklilerini kapsarken, memur emeklilerine yapılan zam, memur maaşlarına yapılana zam düzeyinde gerçekleşecek.

Ne kadar zam gelecek?

* Maaşlarda ortalama 100-150 TL civarında iyileştirme yapılacak. Dul ve yetim aylığı alan emeklilerin maaşı 50 TL civarında artacak.

Şu an fark ne kadar?

* Şu an 7 bin 200 gün primle emekli olan biri bin 100 TL civarında maaş alıyor. Ancak 2000 yılı öncesinde aynı prim günü ile emekli olan biri halen 700-800 TL civarında maaş alıyor.

3,5 milyar TL maaliyeti var

Zamla birlikte SSK emeklilerinin maaşı ortalama 660 TL, Bağ-Kur tarım emeklisinin maaşı 370 TL, Bağ-Kur esnaf emeklisinin maaşı da 510 TL olacak. Türkiye'de 5 milyon SSK, 2 milyon Bağ-Kur emeklisi bulunurken SSK, 2010 yılında emekli maaşları için 78 milyar TL harcayacak.

Bu artışın ek maaliyeti 3,5 milyar TL olacak.

Kaynak : Vatan-Akşam

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 36 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Murat

03.01.2010 14:14

Biz ne olcağız. Ben memur emeklisiyim 2005 ylınd a emekli oldum ek ödemelerle yani vergi iadesi de dahil 840tl maaş alıyorum lise mezunuyum ilokul mezunu bir işçi 1200 tl maaş alıyor devlete hiç çalışmaış bağkurluların bir ksımı 650 tl maaş alıyor bana gülüyorlar 27 yıl bunun için mi bekeldin diye ve şimdiki zamnoarnalarına baktım hep bağkur ve işçi için yazılmış onal riçin verilmiş zamları görüyorum. Öncden calışna mmeurle emekli arasınd açok bir fark yoktu ama şimdi uçurum var şimdi yok malisef Bizim durumuz ne olcak.

hüseyin resul karaduman

03.01.2010 14:46

memurların gözü ne zaman doyacak?. siz çalışırken 1100 - 1300 maaş alırken benim işçim asgeri ücret en iyisi 700 tl maaş alıyordu size % 1 bile zamn çok çünkü emekli maaşlarının arasındaki fark uçurum benim uzaktan akrabam bağkurdan 350 tl maaş alıyor hep yukarsını görmeyin az da aşağısına bakın

dursun hoca

03.01.2010 14:55

adalet. İnşallah haberdeki gibi değildir,emekliler arasında ayrım yapmazlar,hangi tip emekli olursa olsun hepsi mağdur,yapılacak iş adaletli davranıp bütün emeklilere 150 tl verilmesi,aksi halinde hükümet kaş yapayım derken göz çıkarır,kimse memnun kalmaz benden söylemesi.

Nevsehirli50FB

03.01.2010 15:01

Türkiyedeki memurlara sasmamak elde degil. Dünyanin en cok tatil yapan, en az calisan, karsisindaki insanlara saygi göstermeyen memur toplulugu ülkemizde. Yurtdisinda 65 yasina kadar calisiyor insanlar, evet yanlis duymadininiz CALISIYORLAR yan gelip yatmiyorlar. Türkiyede hastaneye gittim bin pisman oldum, herkes birbirine yolluyor.

joe black

03.01.2010 15:15

bağkur. gerçekten bağkurlular çok zor durumda... sigortalıyla bağkurlu arasında en az 200tl oynuyor... yazık yani. tabi genel olarak emeklilerin durumu kötü ama öncelikle ve en azından bu uçurum kapatılmalı... inşallah herkes güzel paralar alır. ama herkesin hakettiği parayı almasından yanayım...