İşte Erdoğan'ın emekliye zam müjdesi

Emekliye zam oranları Salı günü açıklanacak. Buna göre, düşük maaş alan emeklilere yüksek oranlı zam öngörülüyor. Emekliye zam müjdesini bizzat Başbakan Erdoğan verecek. Peki maaşlara ne kadar zam gelecek?

İşte Erdoğan'ın emekliye zam müjdesi
İşte Erdoğan'ın emekliye zam müjdesi
GİRİŞ 03.01.2010 13:46 GÜNCELLEME 03.01.2010 13:46

Çalışma Bakanlığı, emeklilere 2010 yılında yapılacak zam oranını belirlemek için bir plan hazırladı. Hükümetin emeklilere, düşük maaşlara yüksek, yüksek maaşlara düşük oranlı zam planı Başbakan Erdoğan’ı bekliyor. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, hazırlanan zam planının Başbakan Erdoğan’a sunulduğunu ve rakamların Erdoğan tarafından Salı günü gerçekleşecek AK Parti Grup toplantısında açıklanacağını söyledi.

Hükümet, emeklilere 2010 yılında yapılacak zamla ilgili planı hazırlarken mevzuata göre enflasyon oranını temel alan yüzde 4 oranını esas aldı ancak bu oranın üzerine çıkıldı. Özellikle düşük maaş alan emekliler açısından yüksek oranlı zam öngörüldü. Emekli maaşlarında yüzde 10 ila yüzde 20 arasında iyileşme bekleniyor.

Bu kapsamda emekli maaşlarına birden fazla oranlarda ve kademeli zam planı hayata geçirilecek. Farklı maaş gruplarındaki emekliler farklı oranlarda zam alacak.

Bakanlık kaynakları, bu zam planıyla emekli maaşları arasındaki makasın kapatılmasına çalışılacağını belirtiyor. Ancak maaşlar arasındaki makas bu zam planıyla tamamen kapatılamayacak. Bakanlık, Maliye Bakanlığı’yla birlikte yürüttüğü ve halen devam eden “maaşlarda intibak” düzenlemesiyle emekli maaşları arasındaki çelişkili rakamları tamamen değiştirmeye hazırlanıyor. Ancak bu çalışmanın oldukça kapsamlı olması nedeniyle bir süre daha devam edeceği vurgulandı.

ZAMMI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in üzerinde beraber çalıştığı zam planının geçtiğimiz hafta Başbakan’a sunulduğu ve Erdoğan’dan onay aldığı belirtiliyor.

Bu kapsamda Erdoğan’ın zamları kendisinin açıklamak istediğini belirttiği vurgulandı. Emeklileri sevindireceği düşünülen bu oranları Başbakan’ın Salı gününe kadar beklemeyerek, haftasonu da açıklayabileceği kulislerde konuşuluyor.

Emeklinin gözü İntibak Yasası’nda

Çalışma Bakanlığı’nın Maliye Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirdiği İntibak Yasası’na ilişkin çalışması da sürüyor. İşçi emeklileri ile memur emeklileri arasındaki maaş farkının kaldırılmasına yönelik ’intibak’ düzenlemesi, kapsamlı bir çalışma olması nedeniyle bir süre daha beklenecek. Konuyla ilgili bilgi veren kaynaklar, işçi emeklilerinin intibakı ile ilgili 5 ayrı sistem olduğunu, 1980 öncesi, 1988, 1998, 2000 ve 2008 öncesine ilişkin farklı sistemlerin yürürlükte bulunduğunu vurguladılar. Kaynaklar tüm sistemin uyumlaştırılmasının zor bir süreç olacağını belirttiler.

Yürütülen çalışmada, aynı emeklilik koşullarına sahip olmalarına rağmen farklı emekli aylığı alanların durumu ele alınıyor. İntibak düzenlemesiyle aynı süre çalışıp aynı prim gün sayısıyla emekli olanların maaşları arasındaki uçurumun giderilmesi üzerinde duruluyor.

Örneğin şu an 7 bin 200 gün primle emekli olan biri 1.100 TL civarında maaş alırken, 2000 yılı öncesinde aynı prim günü ile emekli olan biri halen 700-800 TL civarında maaş alıyor. Yeni düzenlemede bu farklılıkların giderilmesi hedefleniyor.

Kimler faydalanacak?

* Düzenlemeden 5 milyon 193 bin emekliden, 2000 yılından önce SSK’dan emekli olan 3 milyon kişi yararlanacak. Dul ve yetim aylığı alan emekliler mevzuat gereği daha düşük iyileştirme alacak. Diğer emeklilerin alacağı iyileştirme ise daha yüksek olacak.

Bu artış, Bağ-Kur ve SSK emeklilerini kapsarken, memur emeklilerine yapılan zam, memur maaşlarına yapılana zam düzeyinde gerçekleşecek.

Ne kadar zam gelecek?

* Maaşlarda ortalama 100-150 TL civarında iyileştirme yapılacak. Dul ve yetim aylığı alan emeklilerin maaşı 50 TL civarında artacak.

Şu an fark ne kadar?

* Şu an 7 bin 200 gün primle emekli olan biri bin 100 TL civarında maaş alıyor. Ancak 2000 yılı öncesinde aynı prim günü ile emekli olan biri halen 700-800 TL civarında maaş alıyor.

3,5 milyar TL maaliyeti var

Zamla birlikte SSK emeklilerinin maaşı ortalama 660 TL, Bağ-Kur tarım emeklisinin maaşı 370 TL, Bağ-Kur esnaf emeklisinin maaşı da 510 TL olacak. Türkiye'de 5 milyon SSK, 2 milyon Bağ-Kur emeklisi bulunurken SSK, 2010 yılında emekli maaşları için 78 milyar TL harcayacak.

Bu artışın ek maaliyeti 3,5 milyar TL olacak.

YORUMLAR 36
 • murat kaba 8 yıl önce Şikayet Et
  HALA AYNI HALA AYNI. basbakan recep tayıp erdoğan ne yapma calısıyo acaba ya bızı aclıktan oldurecek yada gendıne zemın azırlıyo ben kendım ıcın deyıl babam 1990 yılında emeklı oldu 1993 yılında topra verdık su an annemın aldığı aylık 540 ytl ne kadar verdıler 40 ytl ne yapsın bu kadın hanı aylıklar su kadar olcaktı nerde o sozler gecsın bunları tok acın halınden anlamaz basbakan tok emeklı ac baskanım uykudan uyan 2010 yılındayız sen hala ne patığını bılmıyosun emeklıye 40 ytl verdın zammı da arkasından verdın ne oldu sımdı
  Cevapla
 • nevzat 8 yıl önce Şikayet Et
  Yaştan Emeklilik. Sayın Başbakanımız birde bizlerin sesini duysa pirimi ve seneyi tamamlamamıza rağmen emekli olamıyoruz. İşten çıkarıldık iş bulamıyoruz yaşımızdan dolayı bizim gibi madur olan insanlara birkereye mahsus emeklilik imkanı ve müjdesini verebilse bizlerde çoluk çocuğumuzun ekmeğini götürebilsek maduruz benim gibi madur insanların seslerini lütfen duyunuz. İşsisiz maduruz. Saygılar.....
  Cevapla
 • ramazan bulut 8 yıl önce Şikayet Et
  memuru ağlamaısın. emeklisi ağlasın asgari ücretlisi ağlasın da memurunun anlayamam 1000 tlden aşağı maaş alan memurmu var millet asgari ücretle çalışıyor 700 liradan 200 lira vergi ödüyor o paradan sizin maaşlarınız ödeniyor + sizin çalıştığınızın en az 2 katı çalışıyor zamma gelince en çok ağlayan yine siz bi kerede kendiniz için bağırdığınız kadar asgari ücretli için bağırınd adam sanayım sizi durmak yok el işi yapmaya devam
  Cevapla
 • mtcakir 8 yıl önce Şikayet Et
  xmenbin. arkadaş, AKP yi öven yağlı değil, yağcı diyor herkes. sen yanlış anlamışsın. zaten yorumlara bakarsan akp nin yağcıları basbas bağırıyor.
  Cevapla
 • Arif ŞİLFELER 8 yıl önce Şikayet Et
  Yuh olsun bu hükümete.... Yahu işçiye,emekliye,polise,imama gelince % 10 lardan bahsediyorlar,öğretmene gelince 2,5 oh ne ala.SOnra sandıkta oy isteyecekler bizden.Göreceğiz bakalım.Zam vermedikleri gibi yok %20 lik dilme girdin kes,yok girdiğin ders maaşı karşılamadı kes vs.Kes oğlu kes.Bundan önce niye böyle bişey yoktu da şimdi oldu?AKP geldiğinden beri öğretmenin maaşı artmadı,aksine değer kaybetti.Çünkü % 2-3 lerle verdikleri zammın kat kat fazlasını çeşitli kalemlerden kesip geri alıyorlar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle