Vatandaşa tek kullanımlık şifre faturası

Yılbaşından itibaren zorunlu hale gelecek olan tek kullanımlık şifre, vatandaşın cebini yakacak. SMS, şifrematik ve mobil imza ile üretilecek şifreler sebebiyle vatandaşa ek fatura çıkacak.

Vatandaşa tek kullanımlık şifre faturası
Vatandaşa tek kullanımlık şifre faturası
GİRİŞ 20.12.2009 05:51 GÜNCELLEME 20.12.2009 05:51

Yılbaşından itibaren zorunlu hale gelecek olan tek kullanımlık şifre, vatandaşın cebini yakacak. SMS, şifrematik ve mobil imza ile üretilecek şifreler sebebiyle vatandaşa ek fatura çıkacak. Her banka internet üzerinden yapılacak bu tür hizmetlerin ücretlendirilmesinde farklı tarife uygulayacak. Bank Asya, işlemlerin ücretsiz yapılacağını duyururken, bazı bankaların işlem başına 10 ile 20 kuruş arası ücret almaya hazırlandığı belirtiliyor.
 
Bankacılık işlemlerinin sanal ortamda daha güvenli yapılabilmesi amacıyla yılbaşından itibaren tek kullanımlık şifre zorunlu hale geliyor. Artık internetten EFT ve havale işlemleri söz konusu uygulamayla gerçekleştirilecek. SMS, şifrematik ve mobil imza ile üretilecek bu şifreler sebebiyle vatandaşa ek fatura çıkacak. Her banka internet üzerinden yapılacak bu tür hizmetlerin ücretlendirilmesinde farklı tarife uygulayacak. Örneğin tek kullanımlık şifrenin cep telefonuna mesaj olarak gönderilmesinde bazı bankalar 10-20 kuruş arasında bir bedel alınması üzerinde dururken, şifrematik için talep edilen ücret ortalama 20 lirayı buluyor.

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 26 banka üzerinden derlediği verilere göre internet bankacılığı üzerinden Eylül 2009 itibarıyla üç aylık dönemde 132 milyar 257 milyon TL'lik EFT ve havale işlemi gerçekleştirildi. İnternet üzerinden yapılan işlemin toplam adedi ise yine aynı dönemde 34 milyon 292 bini buldu. İnternet üzerinden işlem yapan aktif bireysel ve kurumsal müşteri adedi ise 5 milyon 691 bin 356. Her müşterinin günde bir kez işlem yaptığı göz önünde bulundurulduğu ve cep telefonuna gelen tek kullanımlık şifre için 10 kuruş ödeme yapıldığı varsayıldığında vatandaşın cebinden günlük 5 milyon TL'nin üzerinde para çıkacak. Uygulama halkın beşte birini doğrudan ilgilendiriyor. 2009 yılının ilk dokuz aylık verilerine göre internet bankacılığı sistemine kayıtlı müşteri sayısı 12,9 milyonu buluyor.

TBB'nin tek kullanımlık şifre uygulamasına yönelik sıkça sorulan sorulara verdiği cevapta hizmetin ücretlendirmesine ilişkin olarak, "Bu hizmetlerin ücretlendirilmesi bankalar arasında farklılık göstermekte olup, konu hakkında bankanızdan bilgi alabilirsiniz." ifadeleri yer alıyor.

İşlem güvenliği sağlanacak

TBB'nin tek kullanımlık şifre uygulamasına yönelik sıkça sorulan sorulara verdiği cevapta hizmetin ücretlendirmesine ilişkin olarak, "Bu hizmetlerin ücretlendirilmesi bankalar arasında farklılık göstermekte olup, konu hakkında bankanızdan bilgi alabilirsiniz." ifadeleri yer alıyor. Tek kullanımlık şifre uygulamasına ilişkin TBB'den yapılan açıklamada ise BDDK'nın tebliğine göre internet bankacılığı hizmeti sunan bankaların internet bankacılığına giriş işlemlerinde, işlem güvenliğinin artırılması amacıyla 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren iki bileşenli kimlik doğrulama uygulamasının zorunlu olacağı kaydedildi. Yılbaşından itibaren internet bankacılığına giriş aşamasında tek kullanımlık şifrenin kullanılmaya başlanacağının ifade edildiği açıklamada şöyle denildi: "Bu sebeple internet bankacılığında henüz 'tek kullanımlık şifre' kullanmayan müşterilerin, hizmet aldıkları bankalar tarafından bu ürün ve hizmetlerden faydalanma konusunda yapılacak açıklama ve bilgilendirmeleri yakından takip etmeleri tavsiye edilmektedir."

ŞİFREMATİK NASIL KULLANILIYOR?

İnternet bankacılığı başta olmak üzere birçok işlemde kullanılan şifrelerin çalınma, başkalarınca erişilme veya unutulması ihtimaline karşı "şifrematik" olarak tanımlanabilecek cihazlar kullanılıyor. Bankalardan satın alınabilen cihazlar her işlem için 40 saniye geçerli yeni şifre üretiyor.

9 soruda tek kullanımlık şifre

Tek kullanımlık şifre (TKŞ) nedir?

TKŞ, her kullanımda veya belirli bir süre geçtikten sonra geçerliliğini yitiren ve bir sonraki kullanım için yeniden üretilmesi gereken sayı ve/veya harf dizisi.

TKŞ örnekleri nelerdir?

TKŞ üreten cihazlar (token), TKŞ üreten yüklenebilir programlar, tek kullanımlık SMS şifreleri, elektronik imza tabanlı çözümler ve biyometrik tanıma.

Hizmetten ücret alınıyor mu?

Bu hizmetlerin ücretlendirilmesi bankalar arasında farklılık göstermekte olup, konu hakkında her müşteri işlem yaptığı bankasından bilgi alacak.

TKŞ nasıl elde edilebilir?

TKŞ'yi bankanızdan temin edebilirsiniz. Bu konuda bankanız tarafından yapılan açıklamaları izlemeniz ve ihtiyaç halinde bankaya başvurmanız başvurulması tavsiye ediliyor. Ayrıca, müşterinin bankadaki cep telefonu bilgilerinin güncel olması gerekiyor.

Bir TKŞ cihazı ile her bankada işlem yapabilir miyim?

TKŞ cihazı sadece temin edilen bankada kullanılabiliyor.

TKŞ olmadan internet bankacılığını kullanabilir miyim?

TKŞ 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren zorunlu olarak kullanılacak.

TKŞ uygulamasını yurtdışında da kullanabilecek miyim?

SMS ile yapılan TKŞ uygulamasında, bulunduğunuz ülkede veya yerde zamanaşımına uğramadan (time out olmadan) SMS alınabiliyor ise işlem yapılabilmekte. SMS hizmeti, bulunulan ülkeye ve kullanılan operatöre göre değişiklik gösterebiliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • ATA TÜRK 8 yıl önce Şikayet Et
  devlet bu soydurur..... devlet her kalemde olduğu gibi özellikle bankaların vatandaşları soydurması için çok çalışıyor çok.örnek derseniz olmayan kredi kartı aidatı erdoğan sayesinde oldu.yani zengin diyorki vatandaşı soyacağım başbakanda olur diyor.böyle bir düzel olmaz.soyguna hayır yırtar atarım o karı bi kuruş alamazlar benden uyumayın soyguna hayır
  Cevapla
 • Mutlu DERİN 8 yıl önce Şikayet Et
  Hanzala Kaya Arkadaşa. Arkadaşım, Haberi okumanın yetenek istediğini belirtmişsin ama sen benim yorumumu okumamışsın anlaşılan bence sen benim yorumumu tekrar oku ondan sonra yeteneklerimizi yarıştıralım. Bende zaten ücretler kesilmeye başlasın ondan sonra haberi yaparsınız diye yazdım yani yılbaşından sonra.
  Cevapla
 • ashuwak 8 yıl önce Şikayet Et
  Hadi BAKA Kapıya :D. Ben bireysel bir kullanıcı olarak kim almazsa ona giderim. Tıpkı K.Kartı aidatlarında olduğu gibi. Kim almıyorsa ondayım. 8-9 senedir kullandığım Bonus kartlarımı kapattırarak Finans banka geçtim. Olmadı Finanasıda kapattırır almayana geçerim olmadı kullanmam. Beleş para kazanmak yok öyle... Hadi başka kapıya....
  Cevapla
 • adil dereci 8 yıl önce Şikayet Et
  Akbank aylık 0.99 TL alıyor. Akbank abone olanlardan aylık 1 lira alıyor . Olmayanlardan SMS başına kuruş üzerinden ücret alıyor.
  Cevapla
 • patoteknolok 8 yıl önce Şikayet Et
  evveet. garanti ve iş bankası da işlemlerin her ikisinin de ücretsiz olduğunu internet sitelerinde açıklamışlar, tabiki ayrıntiları okuyup araştırıp girmek lazım bu işlere..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle