Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Vatandaşa tek kullanımlık şifre faturası

Yılbaşından itibaren zorunlu hale gelecek olan tek kullanımlık şifre, vatandaşın cebini yakacak. SMS, şifrematik ve mobil imza ile üretilecek şifreler sebebiyle vatandaşa ek fatura çıkacak.

Vatandaşa tek kullanımlık şifre faturası
Eklenme: 20 Aralık 2009, 05:51 / Güncelleme: 20 Aralık 2009, 05:51 / 19,601 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Yılbaşından itibaren zorunlu hale gelecek olan tek kullanımlık şifre, vatandaşın cebini yakacak. SMS, şifrematik ve mobil imza ile üretilecek şifreler sebebiyle vatandaşa ek fatura çıkacak. Her banka internet üzerinden yapılacak bu tür hizmetlerin ücretlendirilmesinde farklı tarife uygulayacak. Bank Asya, işlemlerin ücretsiz yapılacağını duyururken, bazı bankaların işlem başına 10 ile 20 kuruş arası ücret almaya hazırlandığı belirtiliyor.
 
Bankacılık işlemlerinin sanal ortamda daha güvenli yapılabilmesi amacıyla yılbaşından itibaren tek kullanımlık şifre zorunlu hale geliyor. Artık internetten EFT ve havale işlemleri söz konusu uygulamayla gerçekleştirilecek. SMS, şifrematik ve mobil imza ile üretilecek bu şifreler sebebiyle vatandaşa ek fatura çıkacak. Her banka internet üzerinden yapılacak bu tür hizmetlerin ücretlendirilmesinde farklı tarife uygulayacak. Örneğin tek kullanımlık şifrenin cep telefonuna mesaj olarak gönderilmesinde bazı bankalar 10-20 kuruş arasında bir bedel alınması üzerinde dururken, şifrematik için talep edilen ücret ortalama 20 lirayı buluyor.

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 26 banka üzerinden derlediği verilere göre internet bankacılığı üzerinden Eylül 2009 itibarıyla üç aylık dönemde 132 milyar 257 milyon TL'lik EFT ve havale işlemi gerçekleştirildi. İnternet üzerinden yapılan işlemin toplam adedi ise yine aynı dönemde 34 milyon 292 bini buldu. İnternet üzerinden işlem yapan aktif bireysel ve kurumsal müşteri adedi ise 5 milyon 691 bin 356. Her müşterinin günde bir kez işlem yaptığı göz önünde bulundurulduğu ve cep telefonuna gelen tek kullanımlık şifre için 10 kuruş ödeme yapıldığı varsayıldığında vatandaşın cebinden günlük 5 milyon TL'nin üzerinde para çıkacak. Uygulama halkın beşte birini doğrudan ilgilendiriyor. 2009 yılının ilk dokuz aylık verilerine göre internet bankacılığı sistemine kayıtlı müşteri sayısı 12,9 milyonu buluyor.

TBB'nin tek kullanımlık şifre uygulamasına yönelik sıkça sorulan sorulara verdiği cevapta hizmetin ücretlendirmesine ilişkin olarak, "Bu hizmetlerin ücretlendirilmesi bankalar arasında farklılık göstermekte olup, konu hakkında bankanızdan bilgi alabilirsiniz." ifadeleri yer alıyor.

İşlem güvenliği sağlanacak

TBB'nin tek kullanımlık şifre uygulamasına yönelik sıkça sorulan sorulara verdiği cevapta hizmetin ücretlendirmesine ilişkin olarak, "Bu hizmetlerin ücretlendirilmesi bankalar arasında farklılık göstermekte olup, konu hakkında bankanızdan bilgi alabilirsiniz." ifadeleri yer alıyor. Tek kullanımlık şifre uygulamasına ilişkin TBB'den yapılan açıklamada ise BDDK'nın tebliğine göre internet bankacılığı hizmeti sunan bankaların internet bankacılığına giriş işlemlerinde, işlem güvenliğinin artırılması amacıyla 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren iki bileşenli kimlik doğrulama uygulamasının zorunlu olacağı kaydedildi. Yılbaşından itibaren internet bankacılığına giriş aşamasında tek kullanımlık şifrenin kullanılmaya başlanacağının ifade edildiği açıklamada şöyle denildi: "Bu sebeple internet bankacılığında henüz 'tek kullanımlık şifre' kullanmayan müşterilerin, hizmet aldıkları bankalar tarafından bu ürün ve hizmetlerden faydalanma konusunda yapılacak açıklama ve bilgilendirmeleri yakından takip etmeleri tavsiye edilmektedir."

ŞİFREMATİK NASIL KULLANILIYOR?

İnternet bankacılığı başta olmak üzere birçok işlemde kullanılan şifrelerin çalınma, başkalarınca erişilme veya unutulması ihtimaline karşı "şifrematik" olarak tanımlanabilecek cihazlar kullanılıyor. Bankalardan satın alınabilen cihazlar her işlem için 40 saniye geçerli yeni şifre üretiyor.

9 soruda tek kullanımlık şifre

Tek kullanımlık şifre (TKŞ) nedir?

TKŞ, her kullanımda veya belirli bir süre geçtikten sonra geçerliliğini yitiren ve bir sonraki kullanım için yeniden üretilmesi gereken sayı ve/veya harf dizisi.

TKŞ örnekleri nelerdir?

TKŞ üreten cihazlar (token), TKŞ üreten yüklenebilir programlar, tek kullanımlık SMS şifreleri, elektronik imza tabanlı çözümler ve biyometrik tanıma.

Hizmetten ücret alınıyor mu?

Bu hizmetlerin ücretlendirilmesi bankalar arasında farklılık göstermekte olup, konu hakkında her müşteri işlem yaptığı bankasından bilgi alacak.

TKŞ nasıl elde edilebilir?

TKŞ'yi bankanızdan temin edebilirsiniz. Bu konuda bankanız tarafından yapılan açıklamaları izlemeniz ve ihtiyaç halinde bankaya başvurmanız başvurulması tavsiye ediliyor. Ayrıca, müşterinin bankadaki cep telefonu bilgilerinin güncel olması gerekiyor.

Bir TKŞ cihazı ile her bankada işlem yapabilir miyim?

TKŞ cihazı sadece temin edilen bankada kullanılabiliyor.

TKŞ olmadan internet bankacılığını kullanabilir miyim?

TKŞ 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren zorunlu olarak kullanılacak.

TKŞ uygulamasını yurtdışında da kullanabilecek miyim?

SMS ile yapılan TKŞ uygulamasında, bulunduğunuz ülkede veya yerde zamanaşımına uğramadan (time out olmadan) SMS alınabiliyor ise işlem yapılabilmekte. SMS hizmeti, bulunulan ülkeye ve kullanılan operatöre göre değişiklik gösterebiliyor.

Kaynak : ZAMAN

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 15 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

bilgi ve ahlak

20.12.2009 04:55

cahillik. faizin tanımını bile yapamayacak insanlar sağa sola faiz yiyor dememeli. zaten bilmediği şeye yemin eden (biliyor olsa bile gereksiz yere yemin eden) insanın lafına ne kadar inanılabilir ki! Ayrıca haberi düzgün okumak lazım alıyor demiyor alacaklar diyor. cemaatcidir faizcidir orasını bilmem ama birinci sınıf hizmeti var. kartı şubeden çıkarıp veriyorlar. kredi kartı işlemleri anında smsle bildiriliyor. garantinin 2,5 lira aldığı eft bank asya da ücretsiz.

kuant quazar

20.12.2009 05:10

Devlet nerede?. Devlet orda olsa ne yazar takan mı var! Bizde aynı hizmeti kulalnıyrouz yurtdışında ama herhangib ir ücret ödemiyrouz. İsteseler herhal ortalşık karışırdı. Güvenliği sağlamakla ilgili her mevzuya ait masraf bankalara aittir vatandaşa değil. AYnı rezaleti cep telefonlarını kayıt ettirirkende gördük. Böyle devlet mi olur ya. Adım atmak parayla.. Yurtdışının gözünü seveyim.. Umarım herkes giderde Türkiye sadece bankalara ve devlete kalır. Yesinler birbirlerini ondan sonra...

ERDAL ŞAHİN

20.12.2009 07:41

ALPARSLAN BOZKURT. Maaşimı AKBANKTAN alıyorum ve bu uygulamayı yaklaşık bir yıldır uyguluyor.Son 5-6 aydır da aylık 1 liralık bir ücret kesiyor(kullanım sınırsız).Sizden de mutlaka kesiyrdur.

Mutlu DERİN

20.12.2009 08:35

Haberin Amacı Ne. Birçok banka bu hizmeti ücretsiz olarak veriyor şuan. Daha ortada fol yok yumurta yokken amacınız Bank Asyanın reklamını yapmakmı acaba? Haberi bankalar ücret almaya başladıktan sonra şu bankalar şu kadar alıyor, şu bankalar ise ücret almıyor şeklinde yapsaydınız daha etik olmazmıydı?

ALAİ KOC

20.12.2009 10:43

NEREDE OTOTRİTEKONTROLVATANDAŞIN ÇIKARIbIRAK AÇILIMI DA İÇERİYE BAK ARTIK. Devletin bu soyguna nasıl izin verdiğine şaşıyorum.Senin bankan güvenli olacak diye şifre şartı getireceksin ve bunun ücretini de bana ödeteceksin.Adamlar hükümet ve devlet sanki.İstedikleri kararı çıkarıyorlar.Devlet de bunlara tık demiyor.Bu bir soygundur.Engelleyin.Si< de bu kadar açgözlü olmayın sayın bankalar.Kart satacağız diye yapmadığınız kalımyor....Utanmasanız promosyon olarak...Hadi neyse.