Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Binalarda kombi ile ısınmak artık yasak!

Toplam kullanım alanı bin metrekareyi geçen binalarda kombi kullanımı yasaklandı. Bu binalarda ısınma, merkezi sistem ile yapılacak. Yönetmelik sadece yeni binaları kapsıyor, eski binalar uygulamadan etkilenmeyecek.

Binalarda kombi ile ısınmak artık yasak!
Eklenme: 06 Aralık 2009, 10:58 / Güncelleme: 06 Aralık 2009, 10:58 / 23,035 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Bayındırlık Bakanlığı tarafından geçen yıl yayımlanan, "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği" dün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yeni yönetmeliğe göre, toplam kullanım alanı bin metrekareyi geçen binalarda kombi kullanımı yasaklandı. Bu binalarda ısınma, merkezi sistem ile yapılacak. Yönetmelik sadece yeni binaları kapsıyor, eski binalar uygulamadan etkilenmeyecek.

Zaman gazetesinin haberine göre, merkezi ısıtmada katı yakıt verimi en az yüzde 75, sıvı ve gaz yakıtlarda ise Sanayi Bakanlığı'nın yayımladığı yönetmelikte yer alan iki yıldız verim sınıfından daha düşük olamayacak.

Ayrıca merkezi ısıtma sistemlerinde, kazana geri dönüş su sıcaklığı ile dış hava sıcaklık kontrolünü sağlayan ekonomik sistemler kullanılacak. Yönetmelik ayrıca, 2 bin metrekare üzeri işyerleri ve hizmet binalarında merkezi soğutma sistemini zorunlu hale getirdi.

Enerji verimliliğini ve ekonomik ısınmayı amaçlayan yönetmeliğe göre, isteyen herkes yaşadığı ortamı kombi veya klima kurarak istediği gibi ısıtıp soğutamayacak.

Toplam alanı bin metrekareyi geçen toplu konut veya sitelerle, kullanım alanı 2 bin metrekareyi aşan ticaret ve hizmet binalarında merkezi soğutma zorunlu hale getirildi.

Binalarda ısıtma ve soğutmayı merkezi hale getiren yönetmelik, ısı ve soğutma sistemlerinin faaliyeti için de kaliteli malzeme kullanmayı zorunlu tutuyor.

Enerji Performansı Yönetmeliği, kamuoyunda da tartışma konusu oldu. Kombi sektörü uygulamayı eleştirirken Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Birliği Derneği, yönetmeliğin son derece faydalı olacağı görüşünde.

Derneğe göre, merkezi ısıtma sistemiyle binalarda tüketilen enerji verimli kullanılacak, israfın önüne geçilecek. Yıllık sağlanacak tasarruf ise 500 milyon dolar.

Kaynak : Zaman

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 17 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

Abdullah Osman

06.12.2009 11:08

bizler muhavazakar insanlarız. lütfen açık saçık reklamları sitenize koymayınız siz bu reklamları koymazsanız reklam verenlerde kendilerine çeki düzen verirler bu halkın %80 -90 muhavazakar lüt fen lütfen

Turgay Uzun

06.12.2009 11:50

HAKSIZLIK. Ben evimde yalnız yaşıyorum ve kullanmadığım odaları ısıtmıyorum. Dolayısiyle de doğalgaz faturam, komşularımınkinden az geliyor. Mesela ben ayda 100 lira fatura öderken, 5 kişilik bir aile 300 - 400 lira ödüyor. Binanın ısı yalıtımı yeterli, kimsenin bir şikayeti yok. Şimdi bütün binayı ısıtıp da herkesin yakıt parasını eşit hale getirmenin ne anlamı var? Çok yanlış bir karar. Bizi etkilemeyecek belki ama, yeni ev alacak olanlar için çok kötü olmuş.

Ahmet Emre ŞAHİN

06.12.2009 11:54

Geç ama yerinde. Bu karar çok geç ama çok yerinde alınmış bir karar. Ben 10 katlı bir apartmanda oturuyorum ve benimle toplamda aynı aidatı ve doğalgaz parası ödeyen merkezi sistemli apartmanlardakiler benden %50 daha iyi ısınıyorlar. Enerji verimliliği için yalıtım konusunda da çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Harcanan enerjinin en az %30u duvarlardan ve pencerelerden dışarıya gidiyor. Bu konuda da çalışmaları bekliyoruz...

Erkan DAĞ

06.12.2009 12:21

Turgay Uzuna. Sevgili kardeşim, koskoca bir binada binanını bir bölümünü soğutarak diğer insanların yakıt masrafını artırmaya kimsenin hakkı olmasa gerek. Evin içinde insan sayısının fazla olması evin daha kolay ısınması demektir. Alt ve üstün normal olarak evini ısıtmasıyla arada onların ısısndan yararlanıp az yakıt tüketmeyle övünmek çok hoş birşey değildir. Eğer yakmayacaksan taşınırsın müstakil bir binaya ozaman görürüz 100 liraya ısınılabiliyormu. Karar çok doğru bir karar. Herkes içinde en iyisi olmuş.

Bilinçli Vatandaş

06.12.2009 12:28

turgay. Farkeden bir şey olmayacak hatta daha ucuza ısınacaksın. evinin sıcaksu girişine saat takılacak. ne kadar ısınırsan o kadar ödersin. %35 tasarrufu var. ayda 300 lira yerine 200 lira verip vermemek senin tercihin. hem sadece kendini düşünme ülke ne kadar tasarruf edecek onuda düşün.