Kıl keçisi azaldı fiyatları arttı

Zarar verdiği gerekçesiyle ormanlık alanlara kıl keçisinin alınmasının yasaklanmasının ardından sayıları gittikçe azalan kıl keçilerinin fiyatları yükseldi.

Kıl keçisi azaldı fiyatları arttı
Kıl keçisi azaldı fiyatları arttı
GİRİŞ 25.11.2009 12:52 GÜNCELLEME 25.11.2009 12:52

Karaman'da Kurban Bayramı öncesi her sene binlerce kıl keçisinin satıldığı hayvan pazarlarında bu sene çok az hayvan satışa çıkarıldı.

Üreticiler, ormanlık alanlara zarar verdiği gerekçesiyle alınan önlemler nedeniyle 3-5 sene sonra pazarda kıl keçisinin kalmayacağını söyledi.

Geçimini hayvancılıktan sağlayan orman köylüsünün ağır cezalardan dolayı kıl keçisi beslemekten vazgeçtiğini söyleyen üreticiler, şunları kaydetti:

''Kıl keçisi üretimi koyun üretimine göre daha maliyetsiz. Eskiden bunun için keçi üretmeyi tercih ediyorduk. Ayrıca kurban bayramlarında bu yörede keçi tercih edildiği için, satmamız da kolay oluyordu.

Fakat orman arazilerinde keçi üretiminin yasaklanmasından sonra bin lira ile 10 bin lira arasında cezalar uygulanmaya başlandı. Cezadan korktuğumuz için de ilk bulduğumuz fırsatta keçileri sattık.

Eskiden 200 bine yakın keçi vardı. Şimdi bu sayı belki 10 bindir. Birçok üretici artık damızlık keçilerini bile satıyor. Keçi azaldığı için de fiyatı yükseldi. Geçen yıl 150 liraya giden keçiyi şimdi 400 liradan satışa sunuyoruz.''

Fiyatların yüksek olmasından yakınan vatandaşlar ise keçi bulmakta zorlandıklarını ifade etti.

Eti yağlı olduğu için koyunun tercih edilmediğini, keçi etinin ise hem hesaplı hem de lezzetli olmasından dolayı ilgi gördüğünü belirten vatandaşlar, ancak artık pazarlarda keçi bulmanın zorlaştığını kaydetti.