Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Kredi dosya masrafını aynen iade aldı

Isparta'da bir banka müşterisi 7 bin liralık kredi çekti. Kesilen 565 liralık dosya masrafı ile 90 liralık kredi kartı aidat bedelini Tüketici Hakem Heyeti'nin iade kararına rağmen geri ödemeyen bankadan çatır çatır aldı..

Kredi dosya masrafını aynen iade aldı
Eklenme: 13 Kasım 2009, 21:05 / Güncelleme: 13 Kasım 2009, 21:05 / 12,531 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Isparta'da 7 bin liralık krediye istinaden kesilen 565 liralık dosya masrafı ile 90 liralık kredi kartı aidat bedelini Tüketici Hakem Heyeti'nin iade kararına rağmen geri ödemeyen iki bankadan icra kanalıyla alan Serkan Ağarlı, banka tarafından açılan iptal davasında da haklı bulundu.

İki ayrı bankadan alacağını icra kanalıyla tahsil eden 37 yaşındaki Serkan Ağarlı'ya ödeme yapan bankalardan biri, sözleşmesinin tek taraflı olarak yapılmadığını gerekçe göstererek Tüketici Hakem Heyeti'nin kararının iptali için Isparta 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. 17 Ağustos 2009'da başlayan dava karara bağlandı. Delilleri değerlendiren mahkeme heyeti, bankanın davasını kanıtlayamadığı ve Tüketici Hakem Heyeti'nin kararında herhangi bir isabetsizlik bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine ve yapılan masrafların davacı üzerine bırakılmasına karar verdi.

Karar metninde şu ifadelere yer verildi:

"Dosya içerisinde bulunan taraflar arasında imzalanan tüketici kredisi sözleşmesinin ikinci maddesinde, müşterinin ödeyeceği toplam borç tutarı belirtilmiş olup, dosya masrafı adı altında tüketiciden herhangi bir masraf alınacağına dair hüküm bulunmamaktadır.

Davacı banka, taraflar arasında imzalanan tüketici kredisi sözleşmesinden dosya masrafı adı altında herhangi bir masraf alınması yolunda hüküm bulunmadığı halde tüketiciden 500 TL dosya masrafı talep ettiği ve bu paranın tüketiciden tahsil edildiği uyuşmazlık konusu değildir. Taraflar arasındaki sözleşmede, bu paranın alınmasına ilişkin herhangi bir hüküm bulunmadığına göre Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin tüketicinin talebini kabul ederek dosya masrafı adı altında alınan paranın tüketiciye iade etmesinde bir isabetsizlik bulunmamaktadır. Bu durumda tüketicinin hakem heyeti kararını icra takibine koyarak takip yapmasında da hukuka aykırı bir yönün bulunmadığından davanın reddine karar vermek gerekmiştir.''

Isparta'da pazarlamacılık yapan 37 yaşındaki Serkan Ağarlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, haklı olduğunun bir kez daha kanıtlandığını söyledi.

İHA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 12 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

SONER BAYSAL

13.11.2009 21:20

almayın kredi o zaman. kimse bankalardan zorla kredi almak zorunda değil.almayın o zaman masraf vermeyin sizide haber7 olarak kınıyorum bankalarla ne alıp veremediğiniz var.bizim milletimizde bi huy var şöför yanı cam tarafı hemde bedava kusura bakmayında o biraz zor al kartı borcu ödeme suclu banka al krediyi ödeme suclu banka allah askına soruyorum hepmi ev sahibi suclu hırsızda suc yokmu?????

Ersin

13.11.2009 21:57

EMSAL TEŞKİL EDERMİ?. 1)Karar bankalardan kredi alıp dosya masrafı ödenyenler için emsal teşkil eder mi? 2) Bir ay önce bankadan kredi aldığımda sözleşme ve sigorta için imzalattıkları evrakların bir nüsha fotokopisini istedim sözleşmeyi verdiler ama diğer imzaladıklarım için (siğorta vs) çok tedirğin oldular vermemek için epey gayret gösterdiler ve genel müdürlüğe sormamız lazım diyerek geçiştirdiler. Peşini bırakmış değilim ama .

kuant quazar

13.11.2009 22:08

Soner Baysal arkadaşa. Galiba bankacısınız veya bir şekilde ekmeğiniz o taraftan geliyor. Kredi bugün bir çok insan için ihtiyaç,almayın demekle olmuyor. Gönül isterki kimse almasın ama öyle değil. Bankaya gidip kredi talebinde bulunmanız bankaya tefecilik hakkı vermez. Ben yurtdışında yaşayan biri olarak Türkiyedeki bankacılık sisteminin tek kelimeyle canavarlık olarak tabir ederim. Benim esas sorum bankalar böyle katliam yaparken devlet nerede ve niye görevini yapıp vatandaşı korumuyor?Bunları bir Ak Parti seçmeni olarak dedim

faruk

13.11.2009 22:33

bankacılık..... medyanın insanlarımızı bankacılık sektörüne karşı bu kadar saldırgan tutum benimsetmesine anlam veremiyorum.finans sektörü bir ekonominin 3 temel taşının en önemlisidir.bu sektör ülkemizde daha kendine tam bir yer edinmemişken siz çıkıyorsunuz yok kart ücreti,yok dosya masrafı falan filan....insanlarımızı da bu noktada biraz daha dikkatli davranmaya davet ediyorm.sana o krediyi eminim zorla kimse vermemiştir.dosya masrafını da bile bile vermişsin.sonra itiraz ediyorsun iş mi yani bu şimdi...

adnan paydaş

13.11.2009 22:43

başınıza silah dayayan mı var. bizim insanımıza ne kadar iyilik yapsan boş.. sanki zorla kredi kullandırılmış git tefeciden borç al bakalım seni donuna kadar nasıl soyuyor... kim sana 120 ay vadeli konut kredisi verir ya da ihtiyaç kredisi... bence adaletsizlik var verilen karar yanlış bu adam dosya masrafı için imza attıysa bankaya çatır çatır ödemek zorundsa.