Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Türkiye'de 900 GDO'lu ürün var iddiası

GDO karşıtlarının 'Yönetmelik Frankeştayn gıdaya izin veriyor' eleştirilerinin ardından dev lobiler çıktı. Türkiye’de insanlar farkında olmadan GDO'lu ürün tüketiyor. Türkiye'de 900'ün üzerinde GDO'lu ürün olduğu iddia ediliyor!

Türkiye'de 900 GDO'lu ürün var iddiası
Eklenme: 06 Kasım 2009, 09:24 / Güncelleme: 06 Kasım 2009, 09:24 / 13,603 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

GDO karşıtlarının ‘Yönetmelik Frankeştayn gıdaya izin veriyor’ eleştirilerinin ardından dev lobiler çıktı. İki açıklama bu ürünleri yıllardır kullandığımızı, bakanlığın ise sınır getirdiğini gösterdi

Tarım Bakanlığı’nın çıkardığı Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürün yönetmeliğine yapılan ‘Frankeştayn gıdalara izin’ eleştirilerinin perde arkasında, uluslararası şirketlerin de bulunduğu dev lobi çıktı.

Önceki gün Tarım Bakanı Mehdi Eker’in verdiği “Biz yönetmeliği GDO’lu ürün ithalatının önünü kesmek için yaptık” cevabının ardından dün çeşitli hem yurt içi hem de yurt dışı kaynaklardan gelen açıklamalar olayın içyüzünü gözler önüne serdi.

Açıklamalar Eker’i haklı çıkardı. İlk açıklama mısır ve soya üretiminin yüzde 70’inden fazlası GDO’lu olduğu bilinen ABD’den geldi. ABD Senatosu Finans Komitesi Üyesi Senatör Chuck Grassley Türkiye’nin çıkardığı yönetmeliği topa tuttu.

Grassley “Bu düzenleme Türk pazarını ABD mısırı ve soyasına kapatıyor. Türkiye bu düzenlemeyi yapmadan önce ne Amerika’ya danıştı ne de Dünya Ticaret Örgütü’ne haber verdi” dedi.

‘ÜRÜNLERİMİZDE GDO VAR’ İTİRAFI

Grassley, Başkan Obama’nın tarım konusundaki başmüzakereci adayı olarak gösterilen İslam Sıddıki’den konunun çözümü için baskı yapılmasını istedi. Sıddıki ise “Konuyla yakından ilgileneceğim” sözü verdi.

Türkiye, ABD’nin ürettiği genetiği değiştirilmiş organizmalı mısır ve soya fasulyesinin en büyük alıcıları arasında bulunuyor. ABD’den Trükiye’ye her yıl milyonlarca ton GDO’lu ürün ithalatı yapılıyor.

Öte yandan bir başka şok edici gelişme ise Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası’ndan (TÜGİS) geldi. TÜGİS Başkanı Necdet Buzbaş, sektörün zaten GDO’lu ürün kullandığını ve yönetmeliğin bu ürünlerin önünü keseceğini ifade eden açıklamalar yaptı.

Buzbaş, yönetmeliğin halen sektörde bisküviden çikolataya, turşudan glikoza kadar birçok mamulde üretimi düşüreceğini ileri sürdü.

Buzbaş, GDO’lu enzimlerin halen üretimde kullanıldığını kabul etti ve “Yeni yönetmelikteki karmaşa yüzünden sanayici iş göremez hale gelecek” dedi.

Denetimsiz GDO hasarlara yol açıyor?

Genleri bir canlıdan alıp başka bir canlıya nakletme sonrası ortaya çıkan ürüne ‘Genetiği Değiştirilmiş Organizma’ (GDO) deniyor.

GDO karşıtlarınca, ‘Frankeştayn gıda’ olarak tanımlanan GDO’lu ürünler, yapılan testlere göre antibiyotiklere karşı direnç, ağır alerji, organlarda küçülme, kan biyokimyasında bozulma, boy ve tartı eksikliği, kısırlık ve ölü doğum oranında ciddi artışlara yol açıyor.

Türkiye’de  900 GDO’lu ürün var

Türkiye’de insanlar farkında olmadan GDO’lu ürün tüketiyor. Uzmanlar, özellikle ithal edilen mısır ve soyanın kullanım alanları düşünüldüğünde şu anda raflarda yer alan en az 900’e yakın üründe GDO’ların kullanıldığını belirtiyor.

Soya; sucuk, salam, sosis, köfte, pizza, hamburger, et suyu tabletlerinde, fındık, fıstık ezmesi, süt tozu, mısır ise mısırdan elde edilen nişasta bazlı şekerle üretilen ürünlerde, bebek mamalarında ve hazır çorbalarda kullanılıyor.

ODTÜ’de yapılan bir çalışma ise 28 domatesten 22’sinin GDO’lu olduğunu gösteriyor.

Kaynak : Star

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 27 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

ahmet özgür

06.11.2009 09:34

eh. saksıda domates yetiştirmenin vakti geldiiiiiii

Hayrettin HASANDAYIOĞLU

06.11.2009 09:38

Ya üzgünüm ama bizim milletimiz saf. Bazı yayın organlarının verdiği haberlere inanıp; battık, gittik diye feryat ediyorlar. Yahu yıllardır marketlerde kafam kadar elmalar, yumruğum kadar kirazlar var. Bunların genleriyle hep oynanmış. Bu yasa ile oynanmış ürünlerin üzerinde bunun genetiği ile oynanmış yazacak ve her GDO lu üründe Türkiye'ye giremeyecek. Ama bunu idrak etmek zor gelio nedense. Derlerya medya en büyük güçtür, işte şimdi A.Dogan o gücünü kullanıyor. Lütfen artık herkes gözünü açsın. Sazan olmak bizim milletimize yakışmaz.

aslanbek

06.11.2009 09:46

dikkat et!ahmet özgür. saksıya dikeceğin domatesin tohumunun geni ile oynanmış olmasın!

ismail hakkı kocamemil

06.11.2009 09:52

hayrettin'e. yani zararlı mararlı biz gdo'lu ürünleri yiyelim diyorsun. bunca senedir yedik,yemeye devam edelim. aydın doğan medyasına inat yemeye devam edelim mi diyorsun. kardeşim yiyen yesin de bana niye zorla yedirecekler. Allah'a çok şükür içinde alkol,domuz ürünü olan ürünlerde yazıyor veya firmalar ürünümüzde alkol ve domuz ürünü yoktur diyor bizde rahatlıkla alıyoruz. firmalar ürünlerimiz gdo'suzdur dese suç mu? ama olsun Aydın doğan medyasına inat yapalım değil mi hayrettin.

hasan yolcu

06.11.2009 09:54

yetiştirelim de!!. düzgün tohum yada fide bulabilirsen. tohumları da israil yetiştiriyor ve bize satıyor. aman hakiki yumurta alalım diyoruz. ama tavuklar tavukluktan çıkmış. aman hakiki süt alalım diyoruz. inekler ineklikten çıkmış. herşey daha çok para kazanmak adına. insanlıktan çıkanları tekrar insan yapabilirsek yediklerimizde düzelir. yoksa bize öyle şeyler yedirirler ki... farkına bile varmayız.