Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Ekim ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre ekim ayı enflasyonu ve yıllık enflasyon oranları TÜFE ve TEFE'de tarihin en düşük seviyesine indi...

Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı
Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı
GİRİŞ 03.11.2009 16:53 GÜNCELLEME 03.11.2009 16:53

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 2,41, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,28 arttığını açıkladı.

TÜİK'in 2003 baz yıllı verilerine göre, Ekim ayı itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 5,08, ÜFE'de yüzde 0,19 arttı.

Yılın 10 ayında TÜFE yüzde 4,64, ÜFE yüzde 3,90 oranında artış gösterdi.

Ekim ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 6,95, üretici fiyatlarında yüzde 2,20 düzeyinde gerçekleşti.


Türkiye'de Ekim ayı itibariyle yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 5,08, üretici fiyatlarında (ÜFE) yüzde 0,19 arttı.

Geçen yılın aynı ayında yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 11,99, ÜFE'de yüzde 13,29 olmuştu. Böylece, Ekim ayı itibariyle yıllık enflasyon, geçen yılın aynı ayının, TÜFE'de 6,91 puan, ÜFE'de 13,1 puan altında gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ekim ayı itibarıyla aylık enflasyon TÜFE'de yüzde 2,41, ÜFE'de yüzde 0,28 arttı. 2008 yılı Ekim ayında TÜFE yüzde 0,19, ÜFE'de yüzde 0,29 düşüş olmuştu. Buna göre aylık bazda enflasyon, geçen yıl Ekim ayına göre TÜFE'de 2,60 puan, ÜFE'de ise 0,57 puan artış gösterdi.

Öte yandan TÜFE'de Ekim ayında endekste yer alan 449 maddeden 79 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 275 maddenin ortalama fiyatında artış, 95 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş gerçekleşti.

ÜFE'de ise Ekim ayında endekste bulunan toplam 768 maddeden 201 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 327 maddenin ortalama fiyatında artış, 240 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş oldu.

ÖZEL KAPSAMLI TÜFE GÖSTERGELERİ

Ekim ayına ilişkin özel kapsamlı tüketici fiyatları endeksi göstergelerine bakıldığında, ''çekirdek enflasyon'' yerine açıklanan TÜFE göstergeleri geçen ay, mevsimlik ürünler hariç yüzde 1,57, işlenmemiş gıda ürünleri hariç ise 1,92 arttı.

Fiyatlar, enerji hariç yüzde 2,38, işlenmemiş gıda ürünleri ve enerji hariç yüzde 1,79, enerji hariç ve alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç yüzde 2,55, enerji hariç ve alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç ve fiyatları yönetilen/yönlendirilen diğer ürünler, dolaylı vergiler hariç enflasyonda da yüzde 1,86 arttı.

Enerji hariç ve alkollü içkiler ve tütün ürünleri, işlenmemiş gıda ürünleri hariç de yüzde 1,02, işlenmemiş gıda ürünleri, enerji ve alkollü içkiler, tütün ürünleri ile altın hariç yüzde 1,91, enerji hariç, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç fiyatlarda yüzde 2,33 artış meydana geldi.

TÜİK'in açıkladığı üretici fiyatları ve tüketici fiyatları endeksine göre aylık ve yıllık enflasyon rakamları şöyle:

AYRINTILAR GELECEK

YORUMLAR 23
 • Ctürk 8 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş... Kredi kartı kullanıp ödeyemiyorum demek bahane değildir! o zaman Kullanma? ha tefeciye gitmişsin ha kart kullanmışsın!?Faiz..ne farkı var! sanki eskiden insanların her şeyi varmıydı?, zenginmiydi? her şey bolmuydu?, kıtlık,yokluk hiç yaşanmadımı? ben yaşadım;, hem kıtlık,yokluk % 200 enflasyon,Akşam zam sabah tekrar zam, hem terör hem korku Akşam 7'den sonra evden çıkmama korkusu?..neler neler..Burada demogoji yapma?, sanki bunlardan daha iyisimi gelecek?.
  Cevapla
 • Habip Yılmaz 8 yıl önce Şikayet Et
  Allahuteala der ki; insan nangördür.. Nerdeyse herkesin evinde, bütün beyaz eşyalar var bu da yetmiyormuş gibi çoğunun bilgisayarı var, askari ücretlisi bile adsl ye abone olmuş. Buraya mesaj yazmak için kimse şehre gidip de borç para alıp intenet cafeden yazmıyor herhalde. Şöyle bir çarşamba günü çarşamba pazarına gidin. Pazar fiyatlarının 7 sene evveliyle aynı olduğunu göreceksiniz. Yalnız mason tv ler gibi bir çeşit ürün ile istatistik yapmayın. Şu erkenegon ortamında müslümanların yakaladığı son şansın Akp olduğunu anlamaya çalışın.
  Cevapla
 • hasan ucar 8 yıl önce Şikayet Et
  CTÜRK ARKADAŞIM. genele bakmadan konuşmak yanlıştır her zaman pazarda satılanlar kota olmasa sadece pazara değil satılaarak devlete katkıdada bulunurdu ama kota var alışveriş ewet mecburen var ve büyük yerlere kayıldıgı için esnafa ikinci darbe ve kredi kartrı ile ve kredi kartın orcundan gelecek ikinci kriz sinyalı ekonomistlerce açıklandı şükür muhakkak ederim ama allahın verdiği rızkı zam ve vergılerler ve adil olmayn gelir dağılımı ile avucumuzda kalnlar yetmiyor artık kart kart patladı bir çok kişide ama daha başlangıç
  Cevapla
 • Ctürk 8 yıl önce Şikayet Et
  Bilgisayar kullan internette sörf yap?,, Ağlayın ağlayın...yediğiniz nimete Şükretme sonra varlık içinde yok de??.... insanoğlu ahir zamanı çatlattı! ..Allah öyle korkular veriyorki Domuz gribi vs...Böyle giderse yakında Bilgisayar internetdende olursunuz..çünkü panikden çare aramakdan,Ölüm korkusundan,öyle paralar saçılacakki Bilgisayara,internete vakit bulacakmısınız bakalım?.
  Cevapla
 • hasan ucar 8 yıl önce Şikayet Et
  enflasyon düşük ama. doğalgaza sigaraya ve bir çok şeyde ötv artıyor ısrarla halada düşük ama cepte para olmayan halkın alım gücü olmamasından bu zamlarda devletin kasaının iyice boşalcağından lafta memura zam var yılbaşından sonra ama zam gelmeden kaşıkla verilen kepçe ile geri alınmaya başlanıyor ama halk hakketiği gibi yönetilir ne diyim durmak yok ZAMMA ZAMLARA DEWAM
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle