Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Askere işsiz giden TIR şoförü dönecek

Avrupa'nın en büyük TIR filosuna sahip Türk nakliyeciler, şoför bulmakta zorluk çekiyor. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) bu soruna kökten çözüm bulmak için ilginç bir formül geliştirdi.

Askere işsiz giden TIR şoförü dönecek
Eklenme: 10 Haziran 2009, 09:27 / Güncelleme: 10 Haziran 2009, 09:27 / 9,976 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

İsa Sezen'in haberi

Avrupa'nın en büyük TIR filosuna sahip Türk nakliyeciler, şoför bulmakta zorluk çekiyor. Öyle ki bazı TIR'lar şoför olmadığı için taşımacılıkta kullanılamıyor. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) bu soruna kökten çözüm bulmak için ilginç bir formül geliştirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile temasa geçen dernek, şoför açığını, askere gelen ancak iş sahibi olmayanları yetiştirerek gidermek istediğini iletti. Projeye göre erler boş zamanlarında TIR'larla pratik eğitim alacak, ayrıca uluslararası taşımacılıkla ilgili teknik eğitimden geçirilecek.

Yaklaşık 3 ay sürecek eğitimin ardından uluslararası şoförlük sertifikasını almaya hak kazanacak olan askerler bu süreçte ağır vasıta ehliyetine de sahip olacak. UND Başkanı Tamer Dinçşahin, projeye TSK'nın da olumlu yaklaştığını, ilk uygulamayı pilot bölge olarak Ege Ordu Komutanlığı'yla bu yıl içinde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yaklaşık 3 ay sürecek eğitimin ardından uluslararası şoförlük sertifikasını almaya hak kazanacak olan askerler, bu süreçte ağır vasıta ehliyetine de sahip olacak. UND Başkanı Tamer Dinçşahin, yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştıkları projeye TSK'nın da olumlu yaklaştığını, ilk uygulamayı pilot bölge olarak Ege Ordu Komutanlığı'yla bu yıl içinde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Eskiden babadan oğula geçen taşımacılık işinin son yıllarda kurumsallaştığını belirten Dinçşahin, "TIR şoförlüğü nesilden nesile aktarılan bir meslek dalı olmaktan çıkınca şoför açığı yaşanmaya başladı. TIR sayısına göre yüzde 30'a yakın şoför açığımız var. Erleri yetiştirerek bu açığı önemli ölçüde giderme imkanımız var. Bu durum, askerler için de büyük fırsat oluşturacak. 21-22 yaşındaki gençler askerden döndükten sonra hemen iş imkanına kavuşacak." dedi.

Tamer Dinçşahin, UND'nin Nevşehir Ürgüp'te düzenlediği Stratejik Hedefler Çalıştayı'nda bir grup gazeteciye değerlendirmelerde bulundu. Küresel krizden olumsuz etkilendiklerini belirten Dinçşahin, ihracat taşımalarının 2009'un ilk dört aylık bölümünde 2008'in aynı dönemine göre yüzde 27 küçüldüğünü kaydetti.

Avrupa'ya ihraç seferleri yüzde 20 civarında azaldı. Rusya, Gürcistan gibi ülkelerde de önemli düşüşler yaşandı. Son yıllarda hızla gelişen Ortadoğu'ya yönelik sefer sayılarında yüzde 11'e yakın azalma oldu. Dinçşahin, "Avrupa bölgesinde de nisan ve mayıs çok durgun geçti. Bu ay az da olsa hareketin başladığını gözlemledik. Siparişlere bakınca bir önceki haftaya göre artış olduğunu görüyoruz. Yaz döneminin gelmesiyle Avrupa ülkelerinin Türkiye'den sebze ve meyve talebinde artış oldu. Bu durum, taşımacılığı da olumlu etkiliyor." dedi.

Dinçşahin, yılın tamamında ihraç taşımalarında bir önceki yıla göre yüzde 20 civarında azalma beklediklerini kaydetti. Nakliye firmaları kriz döneminde tasarruf için filolarındaki araçların bir kısmını garaja çekiyor. Küresel kriz, taşımacılık sektöründe rekabeti de kızıştırdı. Nakliye fiyatları düşerken yük kapma yarışına giren firmalar, sundukları hizmet karşılığında alacakları paranın vade süresini uzattı. Dinçşahin, "Taşımacılıkta 30 günün üzerinde vade yapılmaz ama son zamanlarda bu süre 60 güne çıktı. Ancak bu durum yük taşıma maliyetlerini yükseltiyor. Sektörde yıkıcı rekabet artıyor." yorumunu yaptı.

YABANCI PLAKALI ARAÇLARA ARTIK 'DUR' DENİLSİN

Taşımacılık sektörünün sorunlarına da değinen UND Başkanı, yeterli sayıda geçiş belgesi vermediği için Türk TIR'larının Rusya'ya giremediğini, görüşmelere rağmen bu sorunun çözülemediğini söyledi. Hükümetlerin devreye girmesinin de fayda sağlamadığını dile getiren Dinçşahin, "Rusya'daki bürokratlarla görüştük. Her konuda anlaşıyoruz ama geçiş belgesinde koydukları kotadan geri adım atmıyorlar. Önümüzdeki aylarda sorunu masaya yatırmak için Rus nakliyecilerle bir araya geleceğiz. Meslektaş olduğumuz için onların bizi anlayacağını umuyorum." dedi.

Krizle birlikte ülkelerinde iş imkanı azalan yabancı nakliyecilerin Türkiye'nin ihraç taşımalarındaki payı arttı. 2009'un ilk dört ayında ihraç yükü taşıyan Türk plakalı araç sayısı yüzde 19 azalırken, yabancı plakalı araç sayısı yüzde 5 arttı. Ağırlığı Moldovalılardan oluşan taşımacıların Türkiye'de şehirden şehire bile yük taşımaya başladığına dikkat çeken Dinçşahin, Ulaştırma Bakanlığı'nın yabancı plakalı araçlarla ilgili yol denetimlerini sıklaştırmasını istedi. Dinçşahin, bu denetimlerde kendilerinin de fahri müfettiş olarak görev alabileceklerini söyledi.

Kaynak : Zaman

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 8 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

yasargur

10.06.2009 09:52

keşke. sadece tır şoforü yetiştirmek değil ,meslek,sanat ve kabiliyetlerini geliştirmek için çok ideai ve yararlı bir görüş.uzmanlar bunun açılımlarını tesbit edip teklif olarak sunabilirler.

mustafa yaman

10.06.2009 11:42

Tekrar askere alırlar mı bizi acep. hiç olmazsa meslek sahibi olurduk.

mehmet aziz öztürk

10.06.2009 23:27

işi olanın işi ne olacak. neymiş tır şoförü olacaklarmış kimin umurunda. kimse tır şoförlüğüne meraklı değil. Asker ocağı meslek lisesi değil eğer olacaksa önce işe mesleği olanların mesleğini elinden almamakla başlamalı. meslek lisesi memleket meselesi gibi herkes köle arayışında. TSk nın her işi bitti nakliyecilere yetiştirme kursu mu olacak. Herkes kendi işini yapsın.

mehmet aziz öztürk

10.06.2009 23:32

TSK Meslek Lisesi. nakliyeci yetiştirmek yeter mi peki, diğer mesleklere de el atmalı. Millet kendi mesleğini de seçememeli. Tek tip mesleğe ne dersiniz. Hepimiz tır şoförüyüz, hepimiz nakliyeciyiz. Her türk şoför (köle) doğar. Tek iyi yanı artık mıntıka temizliği, ayakkabı boyası yapılacağına motor temizliği, pasta cila işleriyle uğraşırlar. Bir tek kötü yanı 3 aylık acemi şoförlerin altına tırı verip trafiğe salarlarsa ne olacak sonra? Trafik canavarına kurban verdiğimiz şoförler şehit olacak mı?

mehmet aziz öztürk

10.06.2009 23:47

işi olmayan iş sahibi olacak güzel. işi olupta sonrasında işsiz kalacaklar için de bir çözümleri var mı acaba? kariyerinden olacaklar için çözümleri var mı? ailesi parsız aç açık kalacaklar, sonrasında işe geri alınamayacaklar, tazminatlarını alamayacaklar için, eğitimleri yarıda kalacaklar için, hayatları bölünecekler için çözümleri var mı? Yok hepsini tek tip tır şoförü olarak mı mesleklendirecekler!!! Cevap?