Dünyanın en büyük alışveriş merkezi açıldı

Dünyanın en büyük alışveriş ve eğlence merkezi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'nin ticari merkezi Dubai'de resmen açıldı.

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi açıldı
Dünyanın en büyük alışveriş merkezi açıldı
GİRİŞ 11.05.2009 00:53 GÜNCELLEME 11.05.2009 00:53

BAE Başbakanı Prens Muhammed Bin Raşid El Maktum tarafından geçen Cuma günü açılışı yapılan 'Dubai Mall', aynı zamanda dünyanın en yüksek fıskiyesi ünvanına sahip Dubai Fountain'a da ev sahipliği yapıyor.

Resmi olarak dünyanın en yüksek binası kabul edilen ve Emaar emlak şirketi tarafından inşa edilen Burç Dubai'nin karşısında 30 hektarlık bir alana yayılan Dubai fıskiyesinin, Ortadoğu'daki en parlak nokta olduğu, suyun 50 katlı bina kadar yükselebildiği ve ışıklarının 35 km öteden görülebildiği öğrenildi.

6 bin 600 süper ışığa sahip Dubai Fountain'ın dizaynını Las Vegas'taki Bellagio Fıskiyelerini de dizayn eden Kaliforniya merkezli WET adlı şirketin üstlendiği kaydedildi. Dubai Mall ilk defa geçen yıl Kasım ayında kapılarını ziyaretçilere açmıştı.

kullan

Yaklaşık 1.2 milyon metrekarelik bir alana yayılan Dubai Mall'de 1200 mağaza, 14 bin araba kapasiteli otopark, 3 bin kişinin aynı anda yemek yiyebileceği iki ayrı restoran bölümü ve olimpik ebatlarda bir buz pateni bulunuyor.

Ayrıca, ziyaretçilerin büyük ilgisini çeken dev akvaryum, 33 bin canlı türüne ev sahipliği yapıyor ve dünyanın en büyük akrilik paneline sahip olduğundan Guinness Rekorlar kitabına girmiş durumda.

YORUMLAR 11
 • Ferhat 9 yıl önce Şikayet Et
  Yazıkır harcanan paralara. Bunların ellerinden Petrol ve Kayısıları alın hiçbirşey yapamazlar daha.Adamlar yalandan yere para harcıyolar,madem ki zenginsiniz yanıbaşınıdzki esirlik,sefalet çeken Müslüman ülkelere neden yardım etmiyorlar.Cemalettin arkadaşında dediği gibi Osmanlı'nın farkı burda belli oluyor.
  Cevapla
 • Avşar Beyi 9 yıl önce Şikayet Et
  sahilsiz o kadar emin misin?. Ben biraz farklı gördüm Dubai yi tam bir ticaret merkezi olmuş Dubai yani 3-5 Mall dan ibaret bir yere benzemiyor. Sallayan sallayan ne de olsa bedava yorum yazmak.
  Cevapla
 • yusuf atlıoğlu 9 yıl önce Şikayet Et
  bravo. genelde hep olumsuz yorumlar yapılmış.Sebebini anlamak mümkün değil.Ne güzel işte, dünyanın tek yedi yıldızı oteli ve en büyük alışveriş merkezi dubaide.Newyork ta yada pariste olsa daha mı iyiydi?
  Cevapla
 • sahilsiz 9 yıl önce Şikayet Et
  bir şey değiller. yüksek bina yapma derdindeki çobanlar... başka bir şey değiller. dubai dediğiniz şey 3 şeyden oluşuyor.. 1. palmiye adası..2 yelken hotel 3. 5-6 adet kocaman mall. yani alışveriş merkezi.. başka hiç bir şey yok. koca bir hiçler.
  Cevapla
 • cemalettin albayrak 9 yıl önce Şikayet Et
  OSMANLI NIN FARKI. İŞTE OSMANLININ farkı burada anlasılıyor o dunyanın obur ocondakı ac sefıl ve yoksul ınsanları bıle kendı öz eclatları olarak gorur ve onların acıları ıle acılanırdı ,kendı sofrasındakının aynısını da dunyanın obur ucuna gondeırdı.malezya endonezya flıpın afrıka avrupa velhsl dunyanın butun heryerındekı yoksul ınsanların derdı ıle dertlenırdı,ama gelın bugunkı arab kardeslerın halıne bır bakın mılyar dolarları gavurların bankalarında ama dındasları sefalet ıcınde yuzuyor.eh ılahı adalet bır yerlerden tecell
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle