Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Ekonomideki 4. pakette neler var?

Yaşanan küresel krizin ekonomiye olumsuz etkilerini hafifletmek amacıyla açıklanan ekonomik paketlere bugün bir yenisi daha eklendi. Yeni pakette neler var?

Ekonomideki 4. pakette neler var?
Eklenme: 13 Mart 2009, 17:59 / Güncelleme: 13 Mart 2009, 17:59 / 44,447 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ekonomideki 4. paketin temel amacının durgulaşan piyasaya canlılık getirmek olduğu bildirildi.

A.A muhabirinin ekonomi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, tüm dünyada etkisini gösteren küresel kriz nedeniyle Türkiye'de de iç talep büyük ölçüde daralırken, özellikle otomotiv, konut ve beyaz eşyada stok oluştu.

Açıklanan son paket otomotiv, konut ve beyaz eşyada oluşan stoku, 3 ay süreyle yapılacak vergi indirimiyle eritmeyi amaçlıyor.

Ekonomi yetkilileri, yapılacak vergi indirimiyle piyasanın canlanacağını ve piyasadaki canlılığın da yapılan vergi indirimini karşılayacağını ifade ediyorlar.

Yetkililer, başta lokomotif sektör otomotivde olmak üzere konut ve beyaz eşya ile elektronik eşyaların özel tüketim vergisinde (ÖTV) yapılacak indirimle sağlanacak talep artışı ve bunun beraberinde getireceği piyasa canlanmasının, vazgeçilen vergi gelirini büyük oranda ikame edeceğini, böylelikle paketin etkisinin vergi gelirlerinde düşüş olarak yansımayacağını vurguladılar.

Söz konusu vergi indirimlerinin Bakanlar Kurulu kararının ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

-BEYAZ EŞYA VE ELEKTRONİKTE ÖTV YÜZDE 1'LERE DÜŞEBİLİR-

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı pakete göre, Eximbank'ın sermayesi 500 milyon lira artırılacak. Kaynak kullanımı destekleme fonu yüzde 5 düşürülecek. Bütçeden KOSGEB için öngörülen ödeneğe 75 milyon lira ilave yapılacak.

İhracatçının rekabet gücünün yükseltilmesi amacıyla Destekleme Fiyat İstikrar Fonu'na ayrılan para artırılacak.

Yeni konutların satışından alınan yüzde 18'lik KDV, üç ay süreyle yüzde 8'e indirilecek. Otomotiv firmalarının elindeki mevcut araçlardan alınan ÖTV'nin oranı üç ay süreyle düşürülecek.

Beyaz eşya ve elektronik eşyada uygulanan ÖTV'nin oranı 3 ay süreyle indirilecek. Bu kapsamda yüzde 6'lar seviyesinde olan ÖTV oranının yüzde 1 gibi oldukça düşük seviyeye çekilmesi bekleniyor.

-ELEKTRİKTE YÜZDE 2 TRT PAYININ KALDIRILMASI PAKETTE YER ALMADI-

Öte yandan söz konusu ekonomik pakette, ''elektrikte, sanayide uygulanan indirimli gece tarifesi hafta sonları ve diğer resmi tatil günlerini kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması'' bulunurken, elektrikte yüzde 2 TRT payının kaldırılmasına dönük bir ifade yer almadı.

Kaynak : AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 44 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

erkan şahin

13.03.2009 18:19

al pakedini senin olsun. işi olmayan adam arabamı olacak veya evmi alacak ::))) yok yok akp ekonomiyi batırdı

Efe Erdem

13.03.2009 18:56

Hani Kriz Yoktu?. Kriz teğet geçmişti hani? AKP yi Yurdum insanı silip süpürecek.ANAP ı hatırlayan var mı?

emrah cimen

13.03.2009 19:06

iş yokmuş. Adam ilköğretim mezunu yanıma geliyor, temizlik şirketinde ayda 700 tl ye iş buluyoruz. Madem çöpçü olcaktık niye yanına geldik diyor. Ne yapmalı müdür mü yapmalı onları. Çalışmak isteyene heryerde iş var. Nesine iş yokmuş. Hiç iş yapamıyorsan kalk simit sat, çorap sat. Daha düne kadar teneke arabalarla sokaklarda gezilirken, şimdi anlıyoruz arabaların ne olduğunu. orta 1 talebesinin cebinde bin tl lik cep telefonu var. Babasıda güya işsiz. evde ekmek alacak para yok der cebinden marlborasını eksik etmez.

emrah cimen

13.03.2009 19:11

devamı. Herkesin evine şöyle bi baksak, ıvır zıvır eşya o kadar çokki. Teknoloji mağalarına gidiyorum. Herşey kapış kapış. LCD tv ler neredeyse stoklarda kalmıyor. Artık sokaklarda 2002 öncesi araba bile göremez oluyorum. Hee herşey güllük gülüstanlık mı. Çok değil yaklaşık sekiz dokuz yıl öncesine bakıyorum. Ne ekmeğin fiyatı belli idi nede enflasyon denen rakamlar. Heleki iç düşmanların neler yaptığını görüyoruz. Bunlar olmasa Allah bilir daha ne güzel konumlarda olurduk. Yiğidi öldür, ama hakkını da ver.

ozan y

13.03.2009 19:37

akp ni hangi kollarındansın emrah cimen. herşey güzel hoş diyosun arabanı sağa bi çekiyosun hop 5 lira park parası sokağa park ettik diye.... satılmayan ne kaldı 7 senedir tek parti devletin uçması lazımdı ama hala işsizlik muhabbeti işe soktuğun 10 kişi 15 kişi onun muhabbetini mi yapıyosun 700 lira çok para 450 doğalgaz verince hamdolsun dimi sende gözünü aç bilader