Ankara Eskişehir hızlı tren sefer saatleri

TCDD Genel Müdürlüğü, Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) bilet ücretlerinin birinci sınıf için 60 TL, ekonomi sınıfı için 40 TL olarak belirlendiğini bildirdi. İşte hızlı trenin sefer saatleri:

Ankara Eskişehir hızlı tren sefer saatleri
Ankara Eskişehir hızlı tren sefer saatleri
GİRİŞ 11.03.2009 17:37 GÜNCELLEME 11.03.2009 17:37

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, YHT'nin 13 Martta yapılacak törenin ardından 14 Martta seferlerine başlayacağı hatırlatıldı.

YHT bilet ücretlerinin, maliyetler ve 17 merkezde 4 bin 352 katılımcıyla yapılan ''Yolcu Potansiyeli ve Ücreti Belirleme'' saha araştırması göz önüne alınarak, birinci sınıf için 60 TL, ekonomi sınıfı için 40 TL olarak belirlendi.

Dünyadaki hızlı tren uygulamalarında olduğu gibi tanıtım ve alışkanlık yaratılması için bilet ücretlerinde kademeli geçiş yapılacak. Buna göre bilet ücretleri 14 Mart-1 Nisan arasında 5 TL olacak.

2 Nisandan itibaren yüzde 50 indirimli satışa sunulacak bilet ücretleri, birinci sınıfta 30 TL, ekonomi sınıfında 20 TL, öğrenciler ve konvansiyonel trenlerde indirime hak kazanan gruplara ise 16 TL olarak belirlendi.

Diğer taraftan YHT'nin abonman bilet uygulaması da olacak. YHT'de ve diğer parkurlardaki tüm trenlerde geçerli olmak üzere devamlı seyahat edenlere aylık sınırsız seyahat imkanı veren ve ekonomi sınıfında geçerli isme yazılı aylık abonman ücretleri ise tam 300 TL, öğrenci 200 TL olarak uygulanacak.

''ANKARA-İSTANBUL 5 SAAT 48 DAKİKA''

YHT, Ankara'dan 07.00, 11.00, 15.00, 17.00'de, Eskişehir'den 07.00, 11.35, 14.45 ve 21.35'de hareket edecek.

Ayrıca Eskişehir-Haydarpaşa hattında YHT bağlantılı ''Eskişehir'' ve ''Sakarya'' adlı yeni ekspres trenler sefere konuldu. Daha önce Ankara-İstanbul hattında sefer yapan Başkent Ekspresi de Eskişehir-Haydarpaşa arasında hızlı trenle bağlantılı olarak çalışacak. Böylece hızlı tren, konvansiyonel trenle bağlantılı kombine taşımacılık yapılarak, Ankara-İstanbul arası 5 saat 48 dakikada katedilebilecek.

Bogaziçi ve Cumhuriyet ekspresleri ise Ankara-İstanbul hattındaki seferlerine devam edecek.

Diğer taraftan Eskişehir-Kütahya arasında ise hızlı tren bağlantılı seferler yapacak.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • emel temel 9 yıl önce Şikayet Et
    gurbuz..gelire göre fiyat olsun... gelişmiş ülkelerde ki yaşayanların gelirleri ile bizim gelirimiz aynı mı 600 ytl maaş alanlar burada 200-300 avro çocuk parası alanlar orada sen başka ülkelere kaç kez tatile gidebildin onlar ülkemize hayatlarında bir en az bir kere tatile geliyorlar...fiyatlar gelirlere göre belirlenir..
    Cevapla
  • gurbuz gurbuz 9 yıl önce Şikayet Et
    cok pahali. ankara eskisehir arasi icin bence cok pahali, gerci gelismis butun ulkelerde tren fiyatlari ayni mesafe icin yaklasik iki kati oluyor ama...
    Cevapla