Emekliye ne kadar zam yapılacak?

Geçen yıla ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte işçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine yılın ilk 6 ayı

Emekliye ne kadar zam yapılacak?
Emekliye ne kadar zam yapılacak?
GİRİŞ 04.01.2009 10:59 GÜNCELLEME 05.01.2009 00:10

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine yılın ilk 6 ayı için yüzde 3,83 zam yapılacak.

Geçen yıla ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte işçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu.

İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıkları, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın 55. maddesindeki hüküm doğrultusunda ''bir önceki 6 aylık (Temmuz-Aralık 2008) enflasyon oranında'' artılacak.

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) tarafından yapılan hesaplamaya göre, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına yılın ilk yarısı için yapılacak zam oranı yüzde 3,83 seviyesinde olacak.

TİED Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enflasyon rakamlarının hesaplanması yöntemine yönelik endişeleri bulunduğunu dile getirerek, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan hesaplamaların ''emeklinin mutfağındaki yangını göstermediğini'' öne sürdü.

Son aylarda doğal gaz, elektrik ve temel gıda maddelerine yapılan yüksek oranlı artışların, TÜİK'in hesaplamalarında küçüldüğünü iddia eden Ergün, şunları kaydetti:

''Enflasyon sepetindeki yansımalar mal gruplarına göre belirlendiğinden, vatandaşın piyasada yaşadığı enflasyon çok daha düşük hesaplanmaktadır. Özellikle kış aylarında vatandaşın bütçesinin büyük bir bölümü; doğalgaz, elektrik ve kömür gibi ısınma giderlerine ayrılmaktadır. Bu kalemlere yapılan artışlar ise yüzde 30 ila yüzde 72 arasında değişmektedir. Bir emekli sadece evini ısıtabilmek için ay boyunca yaklaşık 250-300 TL arasında bir fatura ödemektedir. Bütün bu gerçekler TÜİK'in hesaplama sisteminde görülmemektedir.

Diğer yandan, bu rakamlara rağmen 2008 yılı içerisinde işçi emeklilerine ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan zam toplamda yüzde 9,3 seviyesinde kalırken, gerçekleşen enflasyon 10,06 seviyesinde açıklanmıştır. Bu durumda bile işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin, 2008 yılında enflasyonun altında zam aldıkları açıkça görülmektedir.''

İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına 5510 sayılı kanun çerçevesinde yılın ilk 6 aylık döneminde yüzde 3,83 zam yapılacağını söyleyen Ergün, ''Bu durumda (vergi iadesi karşılığı olarak yapılan ek ödeme dahil) 598,27 TL olan en düşük işçi emeklisi aylığı, Ocak 2009 itibariyle 621,18 TL'ye yükselmektedir. Yapılan artışlar aylık olarak 22,91 TL olurken, günlük artış ise 76 Krş seviyesinde kalmaktadır. Bu da yaklaşık 1 ekmek parasına denk gelmektedir'' dedi.

Ergün, 5510 sayılı kanunla, emekli aylıklarına yapılacak zamlarını tartışmalı enflasyon rakamlarına endekslenmesi nedeniyle, zaten yetersiz olan aylıkların alım gücününün daha da gerileyeceğini savundu.

-''ACİL İYİLEŞTİRME BEKLİYORUZ''-

Emeklilerin, yetkililerden acilen iyileştirme beklediğini vurgulayan Ergün, şöyle konuştu:

''Giderek eriyen alım gücü nedeniyle sağlıklı beslenemeyen ve gelirlerinin büyük bölümünü sağlık, ısınma ve kira gibi giderlerine harcayan emeklilerimiz, 1 Ekim 2008 itibariyle katkı payı ödemeleriyle de karşılaşmıştır. Verilen zamlar neredeyse sağlık için ödediğimiz katkı paylarına bile yetmemektedir.

Emeklilerimizin 2009 yılına ilişkin umutlarının söndürülmemesini ve yeni yılda emeklilerimizin yüzünün bir nebze de olsun güldürülmesini hükümetimizden istiyoruz. Emekli yaşam mücadelesinde yalnız olmadığını hissedebilmek istiyor. Emekli bu zorlu koşullara rağmen, tedbir almaya yanaşmayan yetkililere karşı büyük bir tepki içerisindedir. Umuyor ve diliyoruz ki bu tepkiler dikkate alınır ve sorunlarımıza acil çözümler bulunur.''

TİED'in yaptığı hesaplamaya göre, mevcut ve 1 Ocaktan itibaren geçerli olacak işçi ve Bağ-Kur taban emekli aylıkları (TL) şöyle:

  SSK BAĞ-KUR (Esnaf) BAĞ-KUR (Tarım)
Temmuz 2008 598,27 442,87 293,55
Ocak 2009 621,18 459,84 304,80

Not: Bağ-Kur taban aylıkları esnaflar ve tarım emeklileri için 1. basamak ödentileri olarak dikkate alınmıştır. Vergi iadesi karşılığı olarak yapılan ek Ödeme dahildir.

YAZDIR
YORUMLAR 49
 • Nafiye YURTDAŞ 9 yıl önce Şikayet Et
  3 tane çocuk yapın diyor. Bu zamanda millet kendi karnını doyuramıyor bide 3 tane çocuk yapın diyor peki bu çocukların geçimini başbakanmı karşılıcak bende üniversite ve liseye giden 2 çocuk var emekli maaşıyla zar zor okutuyorum devlet burslukda vermiyor neymiş ssk varmış 3-5 çocuğu olan vatandaş değil okutmak çalıştırmak için bile iş bulamıyorlar çünkü devlet vatandaşa iş imkanıda sağlamıyor gençlerimiz sokaklarda perişan bir haldeler bide üç kuruşluk maaşlarımıza el koymaya tenezzül ediyorlar bu devirde DAYIN olacak DAYINNNNNNN
  Cevapla
 • burak kesin 9 yıl önce Şikayet Et
  insana hakkını ver ki. 3 - 5 kurusluk sadakalar için milletin bir cebinden alıp bir cebine koyan belediye başkanlarının eline bakmasın %4 zam vereceğine 5 10 puan fazla ver ki 20 tl burs için gencleri ele baktırma sanki kendi cebinden veriyormus gibi insanları ezme
  Cevapla
 • bünyamin oğuz 9 yıl önce Şikayet Et
  bu ne fedakarlık ya. niye elinizi daraltıyorsunuz böyle çok zam yapmışınız birazını geri alsanız.kendiniz zam yaparken acımasız bir şekilde oluyorda emekli,dul ve yetime böyle vermeniz biraz abes olmuyor mu.en azından vergiler algılar yüzde 12 arttı onun emsalinde veriniz ki dengelesin.
  Cevapla
 • Nafiye YURTDAŞ 9 yıl önce Şikayet Et
  Beyefendi bide koltukta sefa içinde. Onca emekli insanlar yaşlı sakat hasta demeden ya soğukda yada sıcakta maaş kuyruğunda can verirken başbakan efendi ise koltuk üzerinde oturarak çekiyor maaşının faizini pe ki bu şahıs yaşlımı hastamı sakatmı nedir ne özelliği var onun diğer vatandaşlar insan değilmi onlarda rahat bir şekilde ölmeden üç kuruşluk maaşlarını çekmeye hakları yokmu bu nasıl adaletsizlik böyle oda 9 aylık başbakan diye bukadar ihtişam gösterilmez çok ayıp sanki sırtında taş taşıyor insanlığın yüz karası ve şımarıklık
  Cevapla
 • Harun Peynir 9 yıl önce Şikayet Et
  Bir ekmek parası. Verdikleri zamla günde 1 ekmek alınabiliyor.Yani sadece günde 1 ekmek yiyin diyorlar.Biz nasıl karnımızı doyuracağız bu verdiğiniz parayla.Birde bizi ekonomik kriz teğet geçti diyorsunuz.Ekonomik kriz bizi teğet geçtiğinden dimi fabrikalara işçi çıkarıyor.Bari hiç vermeseydin gerek yoktu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle