Çift sim kartlı 8 cep telefonu riskli!

Piyasada satılan 8 firmanın çift sim kartlı cep telefonlarının teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığı tespit edildi. Ürünler iade edilecek ve toplanacak.

Çift sim kartlı 8 cep telefonu riskli!
Çift sim kartlı 8 cep telefonu riskli!
GİRİŞ 14.10.2008 17:30 GÜNCELLEME 14.10.2008 17:30

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, piyasada satılan 8 çift sim kartlı cep telefonunun teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettiklerini bildirerek, kısa sürede adlarını açıklayacakları bu ürünlerin iade edilebileceğini ve toplatılacağını kaydetti.

Çift sim kartlı telefonların son dönemde çok yaygınlaştığını ve pazar paylarının yüzde 15'e ulaştığını ifade eden Acarer, sektörde 53 markaya ait 70 çift sim kartlı telefon modeli bulunduğunu söyledi.

Teknik Düzenleme Daire Başkanlığı bünyesindeki ''Piyasa Gözetim ve Denetim Laboratuvarı''nda yapılan testlerle telefonlardaki teknik değerlerin kontrol edildiğini bildiren Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yaklaşık 2 ayda 13 çift sim kartlı telefonun testi yapıldı. Diğerlerininki de devam ediyor. Ancak piyasadaki 1,2 milyon çift sim kartlı telefon modelinden 800 bini bu 13 modelden. Bu da pazarın yüzde 60'ı ediyor. Bunların 8'inin teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettik. 4 tanesinde de sorun var. Bir tanesi ise yapılan uyarı ile uygun hale geldi. Ürünlerimiz Avrupa Birliği standartlarına uygun olmalıdır. İthal edilen bu ürünler, Avrupa Birliği standartlarına uygun değil. Baz istasyonları sağlık açısından tartışılıyor ama üzerinizde taşıdığınız telefonları kafanıza dayıyorsunuz. Bunların standartlara uygun olmaması durumunda sağlık açısından önemli etkileri olur.''

Mevzuata göre, bu ürünlerin marka ve modellerini 2 ulusal kanal ve gazete aracılığıyla duyurmaları gerektiğini belirten Acarer, uygunsuzluk tespit edilen ürünleri ithalatçılarına da bildireceklerini söyledi.

Testleri yapılan ürünlerin istenilen standartları sağlamadığına ilişkin ilanın ardından hem ürünün ithalatının yasaklanacağını hem de bu ürünleri kullanan tüketicilere iade hakkı doğacağını kaydeden Acarer, diğer çift sim kartlı telefonların da aynı laboratuvarda inceleneceğini belirtti.

-''RİSKLİ ÜRÜN, MARKA VE ÜLKELER BELİRLENECEK''

Acarer, çift sim kartlı telefon piyasasının kalite yerine rant ağırlıklı olduğunu belirterek, ''Vatandaş ürün alırken teknik özellikleri sorgulamalı. Tüketiciler faturanın yanı sıra teknik özelliklerine de bakmalı. Biz bu firmaları ilan edince tüketici gidip ürünü iade edebilecek fakat sağlık açısından zarar görebilir'' diye konuştu.

Test sonucunda teknik özellikleri standartlara uygun olmayan ürünleri belirleyerek sektör için ''riskli ülke, riskli ürün ve riskli markaları'' tespit edeceklerini kaydeden Acarer, bunları da AB üyesi ülkelerde uygulandığı gibi Dış Ticaret müsteşarlığına bildireceklerini söyledi.

AA

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • ademEKİCİ 9 yıl önce Şikayet Et
  GEÇ BİLE KALINDI. Ben PİRANHA çift simli bir tel aldım telefon sonra benden gördü bir arkadaş daha aldı.Alan arkadaş telefon problemleri yüzünden telefonu kırdı.Şimdi bendeki ve gördüğüm kadarı ile tüm PİRHANA telefonlarda sorun var.Açılıp-kapanma-ses kesilmesi-konuşurken gitme-mesaj kişisi yanlış gelme-Bluetooth ne işe yarıyor kamera beş para etmez.Şimdi bu telefonlar zaten problemli neden ithal edildi.Sağlık yönünden neler kaybettik bilmiyorum ama incelenip toplatınmasıda güzel.
  Cevapla
 • Cenk 9 yıl önce Şikayet Et
  sonucu bilmiyorum ancak. arkadaşlarımız dediği gibi bu bir komplo teorisi. Ancak nokia nın değil. Çoğumuzun bilmediği nokia-samsung gibi markaların 2 sim kartlı telefonlarını bu ülkeye sokmayan tekelin suçu. Yani türkcell in. Gözlerini o kadar para hırsı bürümüş ki ne yapacaklarını bilmiyorlar. 9 kasımda intikamımı alıcam senden türksel, inşallah beter olursun
  Cevapla
 • Halil İbrahim Kartal 9 yıl önce Şikayet Et
  Al işte. Bizim komplo teorisyenleri iş başında yine. yok nokianın başarısymış falan da. çift sim kartlı telefonların hepsi ucuz çin malları. ne idüğü belirsiz. hepsi birbirinin aynısı sadece marka yazıları değişik. SAR değerlerinin standartlara utgun olduğunu hiç sanmıyorum. kimseyede tavsiye etmem bu tip dandik merdiven altı yapımı telefonları. toplatılması isabet olmuş
  Cevapla
 • murat korkmaz 9 yıl önce Şikayet Et
  bu nokia ve benzeri büyük markaların başarısıdır .... Bu kararın halkın sağlığı düşünülerek alındığına kimse beni inandıramaz. Bu kararla, Nokia ve benzeri büyük markaların ülkemiz kamu otoriteleri üzerinde ne kadar etkili olduklarını, ne büyük bir lobiye sahip olduklarını da anlamış oluyoruz ...
  Cevapla
 • m.yavuz 9 yıl önce Şikayet Et
  o ne güzel. prosedür... yasa...kural..legal ..ilegal..bunları kim neye göre belirliyor bence tamamen saçmalık..satıcıyada alıcıyada tamamen eziyetten sıkıntıdan başka bir şey getirmez bu önlem.. insanlar arasında tartışma zemini oluşturmasının yanında üç kuruş kazanç elde etmiş esnafın üzerine tamamen agır bir yüktür .. sen önce girişine ve satışına çare bul..toplatma sonraki iş be hey akıllı ,..hani desinler bu adam çalışıyor adını başka nasıl duyursun..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle