Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Çift sim kartlı 8 cep telefonu riskli!

Piyasada satılan 8 firmanın çift sim kartlı cep telefonlarının teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığı tespit edildi. Ürünler iade edilecek ve toplanacak.

Çift sim kartlı 8 cep telefonu riskli!
Eklenme: 14 Ekim 2008, 17:30 / Güncelleme: 14 Ekim 2008, 17:30 / 81,483 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, piyasada satılan 8 çift sim kartlı cep telefonunun teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettiklerini bildirerek, kısa sürede adlarını açıklayacakları bu ürünlerin iade edilebileceğini ve toplatılacağını kaydetti.

Çift sim kartlı telefonların son dönemde çok yaygınlaştığını ve pazar paylarının yüzde 15'e ulaştığını ifade eden Acarer, sektörde 53 markaya ait 70 çift sim kartlı telefon modeli bulunduğunu söyledi.

Teknik Düzenleme Daire Başkanlığı bünyesindeki ''Piyasa Gözetim ve Denetim Laboratuvarı''nda yapılan testlerle telefonlardaki teknik değerlerin kontrol edildiğini bildiren Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yaklaşık 2 ayda 13 çift sim kartlı telefonun testi yapıldı. Diğerlerininki de devam ediyor. Ancak piyasadaki 1,2 milyon çift sim kartlı telefon modelinden 800 bini bu 13 modelden. Bu da pazarın yüzde 60'ı ediyor. Bunların 8'inin teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettik. 4 tanesinde de sorun var. Bir tanesi ise yapılan uyarı ile uygun hale geldi. Ürünlerimiz Avrupa Birliği standartlarına uygun olmalıdır. İthal edilen bu ürünler, Avrupa Birliği standartlarına uygun değil. Baz istasyonları sağlık açısından tartışılıyor ama üzerinizde taşıdığınız telefonları kafanıza dayıyorsunuz. Bunların standartlara uygun olmaması durumunda sağlık açısından önemli etkileri olur.''

Mevzuata göre, bu ürünlerin marka ve modellerini 2 ulusal kanal ve gazete aracılığıyla duyurmaları gerektiğini belirten Acarer, uygunsuzluk tespit edilen ürünleri ithalatçılarına da bildireceklerini söyledi.

Testleri yapılan ürünlerin istenilen standartları sağlamadığına ilişkin ilanın ardından hem ürünün ithalatının yasaklanacağını hem de bu ürünleri kullanan tüketicilere iade hakkı doğacağını kaydeden Acarer, diğer çift sim kartlı telefonların da aynı laboratuvarda inceleneceğini belirtti.

-''RİSKLİ ÜRÜN, MARKA VE ÜLKELER BELİRLENECEK''

Acarer, çift sim kartlı telefon piyasasının kalite yerine rant ağırlıklı olduğunu belirterek, ''Vatandaş ürün alırken teknik özellikleri sorgulamalı. Tüketiciler faturanın yanı sıra teknik özelliklerine de bakmalı. Biz bu firmaları ilan edince tüketici gidip ürünü iade edebilecek fakat sağlık açısından zarar görebilir'' diye konuştu.

Test sonucunda teknik özellikleri standartlara uygun olmayan ürünleri belirleyerek sektör için ''riskli ülke, riskli ürün ve riskli markaları'' tespit edeceklerini kaydeden Acarer, bunları da AB üyesi ülkelerde uygulandığı gibi Dış Ticaret müsteşarlığına bildireceklerini söyledi.

AA

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 22 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

B.S.G.

14.10.2008 11:34

Verin isimlerini de .... Bilelim. Ağzınızdan baklayı tam çıkarın da, tüketici olarak haberimiz olsun. Milletin kafasını bulandırmayın. Biz de bilelim hangileri iyi...

asperlin

14.10.2008 11:35

hadi bakalim?. simdi toplatilacak telefonlar ... cin mali telefonlar olacak..... cinden cikmayan telefon varmi acaba? hahahahaha

ahmet hardallı

14.10.2008 11:47

neyle uğraşıyorlar. bunlar ufak işler telefonla uğraşanlar azıcık baz tehlikelerine yuğunlaşsalar iyi olacak baz istasyonlarına tahlil için baş vurduk herkez topu birbirine öyle bir atıyorki inanamazsınız biri 10 sene önce geçici lisans vermiş aynı belge ile binlerce baz istasyonu açılmış ancak hep geçici lisans yani ölçümü ben yaptıracağım yaklaşık 5000 ila 10000 ytl tutuyor ve türkiyede 2 üniversite yapıyor oda mahkeme kararlarıyla gerisi malum ne olur bizler biliyoruz

serkan sönmez

14.10.2008 11:49

5n 1k. bu nasıl haber ya.sayı belli kriterler belli hangi telefonlar belli değil madem bilmiyosun hangi telefonlar niye haber yapıyosun 5n 1k ya uygunmu bu haber

Emin Sağlam

14.10.2008 12:02

ZAMANINDA NEREDEYDİNİZ. Bu ne lahana turşusu derler adama. zamanında neredeydiniz. adamı vur öldür ondan sonra önlemini al. bu kadar sorumsuzluk olurmu? bunalr ülkeye girerken neden denetlenmemişti? onu ülkeye sokanlar, üretenler kadar bu işi denetlemekle sorumlu olan kişiler de sorumludur.