Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Turkcell'e 32 milyon YTL ceza ödetti

Cep telefonu faturasındaki 2.35 YTL'lik kesintiyi fark eden emekli binbaşının mücadelesi Turkcell'e pahalıya patladı. Turkcell 32 milyon YTL ceza ödeyecek!

Turkcell'e 32 milyon YTL ceza ödetti
Eklenme: 27 Haziran 2008, 09:34 / Güncelleme: 27 Haziran 2008, 09:34 / 32,652 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Çilem KAYA'nın haberi
 
Binbaşının yaptığı başvuruyu inceleyen Telekomünikasyon Kurulu, ücretsiz kampanyalarında abonelerini mağdur ettiği belirlediği Turkcell'e 32 milyon YTL ceza kesti. Emekli Binbaşı Fikret Köse'nin bir tüketici olarak verdiği mücadele, geçen yıl ocak ayında başladı. Turkcell abonesi olan Köse, Kamucell tarifesi gereği eşiyle yaptığı ücretsiz görüşmelerinin Shell kampanyasında kazandığı kontörlerden düştüğünü fark etti.

İki faturadan kesinti

Faturayı inceleyen Köse, 2.35 YTL'lik kesintiyi tespit etti. Bunun üzerine Köse, Shell ve Turkcell'e başvurdu. Bu kuruluşlardan olumlu cevap alamayan Köse, 15 tanıdığının faturasını inceledi ve bu faturalarda da aynı kesintinin yapıldığını tespit etti. Turkcell'in "teknik hata" gerekçesiyle 2.35 YTL'lik kesintiyi iade etmesine rağmen Köse, Telekomünikasyon Kurumu'na başvurdu.

TK 1.5 yıl inceledi

Telekomünikasyon Kurulu, Köse'nin 9 Nisan 2007'de yaptığı başvuruyu önceki gün sonuçlandırdı. TK, verdiği kararda "Turkcell'in abonelerini mağdur ettiğini" belirterek şunları kaydetti: "Turkcell, hakkında abonelerin ücretsiz kampanyalar kapsamındaki uygulamaları nedeniyle maddi zarara uğratarak mağdur etmesi nedeniyle Tarifeler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan soruşturma raporuna göre, kayıtlı idari para cezası değerlendirme tablosunda yer alan hesaplamayla belirlenen ve 2006 yılı net satış tutarının binde 5 oranına tekabül eden 32 milyon 088 YTL tutarında idari para cezasının uygulanması hususunda karar verilmiştir." TK yetkilileri Hürriyet'e, Turkcell'in yanlış faturalandırılma nedeniyle abonelerinin uğradığı zararın tamamını ödediğini, ancak bu durumun ceza verilmesini engellemediğini bildirdiler.

Başka belgeler de var

Fikret Köse, TK'nın verdiği cezayı yetersiz buldu. "Böyle bir hata olamaz" diyen Köse, "Ben Turkcell'in lisansının iptalini bekliyordum. Ancak böyle bir ceza çıktı. Benim elimde daha fazla bilgi ve belgeler var. Bu kararın ardından Maliye Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı daha detaylı incelemeler yapmazsa yargı yoluna da gideceğim" diye konuştu.

Ceza yüzde 3 olabilirdi

Köse, kendisine gönderilen karara ilişkin tebligatta yönetmeliğin hangi hükmüne göre ceza verildiğinin belirtilmediğini söyleyerek şunları kaydetti: "2006 yılı Ocak ayından Ekim ayına kadar bu usulsüz tahsilat tüm abonelerde devam ediyordu. TK 2006 yılı net satışının binde 5'i oranında ceza verildiğini belirtiyor. Oysaki bu oran yüzde 3'e kadar çıkartılabilirdi. Ceza yönetmeliğindeki 6 kıstas cezanın büyüklüğünün tespitine yarıyor. Ve Turkcell'in yapmış olduğu bu usulsüz tahsilat bütün kıstasları da içerirken en düşük para cezasına çarptırıldı. Bundan sonra benim muhatabım TK'dır."

Shell de hatalı

Shell'in de hatalı olduğunu iddia eden Köse, "Shell bu kampanyada kendi ürünün satışı için promosyon olarak Turkcell'in hizmetlerini kullanmıştır ve bu ürünün ayıplı olduğu ortaya çıkmıştır. Tüketici Kanunu gereği Shell de suçludur" dedi.

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 19 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

ziya altınar

27.06.2008 09:52

............. Türkiye'deki önemli stratejik özel olsun devlet olsun, kurumlar masonik yapılanma içinde olduğu sürece yolunmaya devam edeceğiz....

yaşar dunya

27.06.2008 09:59

turkcell bunu hep yapıyor. karamehmete para lazım olduğu zaman abone başı 50 kuruş kesinti yapsa veya kontörleri fazla attırsa (bu kontor fazla atmasını ispatda edemiyosun,)trilyon ediyor. kimse bunun farkında değil. helal olsun duyarlı tüketiciye... sömürün bakalım yanınıza kalıcakmıı

unattended

27.06.2008 10:12

Bilirik.!!. Ben bu GSM firmalarının ciğerini bilirim. Milyon adet aboneleri var. kimsenin ilgilenipte uğraşmayacağı minik minik tutarlar yansıyor faturalara. Hep indirim yaparlar, ama fatura hiç düşmez. Sonra o kuruşları milyonlarla çarpın. hepsinden vazgeçtim, hani gerçekten bedava bile konuştursalar, onuda milleti geveze edip ileriye yönelik yatırım olarak kullanıyorlar.. Telefon bir ihtiyaçtır. Oyuncak değildir. Ona göre kullanılması gerek. Suçun çoğu halkımızın.

alisan küçük

27.06.2008 10:29

BUNA BENZER BİR OLAY. sevgili arkadaşlar buna benzer bir olay ben yaşatım ykp web şb. sinden 500 kontör aldım ama benim hattıma 250 kontör yüklendi ama aslında benim amacım 250 kontör almakdı. fakat işlem yaparken hata kotu vererek tekrar deneyin notu geldi ben tekrar denetim 250 kontörüm yüklenmiş oldu fakat ykp benim hesapdan 500 kontör parası kesti telefon açtım dilekçe istediler ama bir türlü beni anlamadılar biri türksele attı diğeri bankaya yani beni 35 ytl arada gitti. bana yardımcı olabilecek birisi varmı

fatih al

27.06.2008 10:47

Bilinçli Tüketiciye BRAVO. Turkcell e ceza kestiren bilinçli vatandaşa tek kelime ile BRAVO