Gündemin nabzını tutan ekonomi haberleri, serbest piyasalardaki ekonomik gelişmeler; canlı borsa, döviz kurları ve altın fiyatları Ekotrent'te!

Bankaya yatmazsa maaş ödenmemiş sayılacak

Maaşların bankalar aracılığıyla ödenmesi kanunî mecburiyet haline geliyor. Sosyal Güvenlik Reformu'na eklenen maddeye göre, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından işveren, çalışanın maaşının tamamını bankaya yatıracak.

Bankaya yatmazsa maaş ödenmemiş sayılacak
Eklenme: 05 Şubat 2008, 15:24 / Güncelleme: 05 Şubat 2008, 15:24 / 23,386 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

İsa Yazar'ın haberi


Bankaya yatmamış maaş ödenmemiş sayılacak. Çalışanın şikâyetçi olması halinde banka hesapları kontrol edilecek. Bankada gözükmeyen maaş, çalışana tekrar ödenecek. Kayıt dışıyla mücadele için başlatılacak uygulama ile yüksek maaşlıların asgari ücret üzerinden gösterilmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.


Ayrıca işverenlerin, çalışanın maaşını zamanında yatırıp yatırmadığı kontrol edilebilecek. Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili kurulan Meclis Alt Komisyonu'nun başkanı Zekai Özcan, uygulamanın hedefini 'kayıt dışıyla mücadele' olarak açıkladı. Türkiye'de halen 5,5 milyon SSK'lının primleri asgari ücret üzerinden yatırılıyor. Bazı işverenler, normalde daha yüksek maaş verdikleri çalışanını asgari ücretli olarak gösteriyor. Yeni uygulama bu duruma son verecek.


Maaşın bir kısmını bankaya yatırıp bir kısmını elden ödeyerek sosyal güvenlik primlerini daha düşük ödemek gibi bir şansı olmayacak. Bankaya kaç para yattığı, Maliye tarafından istendiğinde görülebilecek. Maliye'nin altyapısını kullanacak olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çalışanların maaşlarıyla adlarına yatan sosyal güvenlik primlerini kıyaslama imkânına sahip olabilecek.


Yüksek maaşlı çalışanını düşük primden gösteren işveren, ceza ile karşı karşıya kalacak. Ayrıca çalışan, maaşının bankaya yatan kısmı dışında kalanını işverenden talep edebilecek. Kayıt dışını azaltmanın yanı sıra sigorta prim gelirlerini de artırması beklenen madde, Sosyal Güvenlik Reformu'na Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda eklendi.


Komisyon Başkanı Zekai Özcan, şirket büyüklüklerine göre etap etap yaygınlaşacak uygulamanın kayıt dışıyla mücadele için önemli olduğunu belirtiyor. Uygulama ile işveren tarafından işçiye ödenecek rakamın görebileceğini anlatan Özcan, "Örneğin şu an işçiye bin YTL ödeyen işveren, bunu 600 olarak gösteriyor. Böylece daha az SSK primi ödüyor.


İşçi yüksek aldığı halde düşük gösteriliyorsa bu da bir kayıt dışıdır. Bunun önüne geçilecek. Yeni uygulama ile bin YTL veriyorsa onu bankaya yatırmak zorunda olacak." diyor. Özcan, sistemin oturmasının ardından işçinin itiraz ettiğinde işverenin 'Ben verdim.' deme şansı olmayacağını anlatıyor:


"İşçi itiraz ederse, işveren geriye doğru ödemediği bütün farkı ödemek zorunda kalır. Ayrıca ceza yer. Bu yüzden işveren, çalışana gerçekten verdiği rakamı bankaya yatırmak zorunda. Bordrosunda da farklı, düşük gösteremez." Kanunun uygulamasıyla ilgili olarak SGK'ya yetki verileceğini anlatan Özcan, uygulamanın büyük şirketlerden başlayıp peyderpey genişleyeceğini aktarıyor. 

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 22 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

ELİF ELİF

05.02.2008 08:42

GEÇ KALINMIŞ BİR KARAR. EDİTÖRÜN NOTU: Lütfen yorumlarınızda küçük harf kullanın. Selamlar…

Ali AKIN

05.02.2008 08:47

DESTEKLİYORUM.AMA BU YETMEZ.. Kanun çalışanın lehine.Ancak oldukça büyük firmalar dahi çalışanın maaşının küçük bir kısmını bankaya maaş olarak yatırıyor, geri kalan farkı hiç bilinmeyen hesaplardan çalışana EFT veya havale şeklinde gönderiyor.Bunu yapanda bankalar.Almanya\'da olduğu gibi maaşla çalışanlarada her yıl nerden buldun sorusu sorulmalı, banka ve kredi kartı limit ve hareketleri kontrol edilmeli.Böylece herkes gelirini net olarak harcamasına göre beyan etmek zorunda kalacak.Vergi kaçırmak en büyük namussuzluklardandır.

vatansever

05.02.2008 08:50

önce ahlak ı ögretmek lazım yoksa gerisi boş. çalışan zaten işverenle anlaşmalı ,asgari ücreti banka yatıttırır kalan bakiye yi de elden alır bu kadar basit, böylelikle asgari ücretten çalışmış gözükür, yurdum insanı için her olayın bir açık noktası vardır önemli olan dürüst bir toplum yetiştirmek olmalıdır.

hasan narin

05.02.2008 11:26

haber7 dikkatine. haber7 son bir haftadır ekonomi haberlerini zayıflattı. benim açılış sayfam haber7 ama bu gidişle değiştireceğim. bir haftadır borsa, döviz haberleri çıkmıyor. piyasalar ne oldu bilemiyorum. ekonomik haberlerde eski sisteme dönülmesini istiyorum. saat 17 de bakıyorum ne borsa ne döviz haberi yok piyasalar nereye gidiyor belli değil başka sitelere kayıyorum. iyi çalışmalar

alize ali

05.02.2008 12:11

çok geç kalındı çok. böyle bir uygulama şu sosyal güvenlik reformu çıkmadan önce olsaydı belkide bu yaranın büyük bir kısmı kapanırdı ama iş bu reformu kabul ettirmek için bence büyük şirketlerden balayıp peyderpeyi uygulamaya geçecek çevremde çalışan o kadar çok sigortasız ve maaşları asgari ücretten yatan vede yaptıkları mesai dahi bodrolarında görünmeyen insan varki bu uygulama zorunlu olursa herkese sanırın işsizlik bile iki puan düşer diye düşünüyorum ama sermaye izin vermez boyle bi uygulamaya iyi kanun yapmak gerekli brv