Bankaya yatmazsa maaş ödenmemiş sayılacak

Maaşların bankalar aracılığıyla ödenmesi kanunî mecburiyet haline geliyor. Sosyal Güvenlik Reformu'na eklenen maddeye göre, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından işveren, çalışanın maaşının tamamını bankaya yatıracak.

Bankaya yatmazsa maaş ödenmemiş sayılacak
Bankaya yatmazsa maaş ödenmemiş sayılacak
GİRİŞ 05.02.2008 15:24 GÜNCELLEME 05.02.2008 15:24

İsa Yazar'ın haberi


Bankaya yatmamış maaş ödenmemiş sayılacak. Çalışanın şikâyetçi olması halinde banka hesapları kontrol edilecek. Bankada gözükmeyen maaş, çalışana tekrar ödenecek. Kayıt dışıyla mücadele için başlatılacak uygulama ile yüksek maaşlıların asgari ücret üzerinden gösterilmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.


Ayrıca işverenlerin, çalışanın maaşını zamanında yatırıp yatırmadığı kontrol edilebilecek. Sosyal Güvenlik Yasası ile ilgili kurulan Meclis Alt Komisyonu'nun başkanı Zekai Özcan, uygulamanın hedefini 'kayıt dışıyla mücadele' olarak açıkladı. Türkiye'de halen 5,5 milyon SSK'lının primleri asgari ücret üzerinden yatırılıyor. Bazı işverenler, normalde daha yüksek maaş verdikleri çalışanını asgari ücretli olarak gösteriyor. Yeni uygulama bu duruma son verecek.


Maaşın bir kısmını bankaya yatırıp bir kısmını elden ödeyerek sosyal güvenlik primlerini daha düşük ödemek gibi bir şansı olmayacak. Bankaya kaç para yattığı, Maliye tarafından istendiğinde görülebilecek. Maliye'nin altyapısını kullanacak olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), çalışanların maaşlarıyla adlarına yatan sosyal güvenlik primlerini kıyaslama imkânına sahip olabilecek.


Yüksek maaşlı çalışanını düşük primden gösteren işveren, ceza ile karşı karşıya kalacak. Ayrıca çalışan, maaşının bankaya yatan kısmı dışında kalanını işverenden talep edebilecek. Kayıt dışını azaltmanın yanı sıra sigorta prim gelirlerini de artırması beklenen madde, Sosyal Güvenlik Reformu'na Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda eklendi.


Komisyon Başkanı Zekai Özcan, şirket büyüklüklerine göre etap etap yaygınlaşacak uygulamanın kayıt dışıyla mücadele için önemli olduğunu belirtiyor. Uygulama ile işveren tarafından işçiye ödenecek rakamın görebileceğini anlatan Özcan, "Örneğin şu an işçiye bin YTL ödeyen işveren, bunu 600 olarak gösteriyor. Böylece daha az SSK primi ödüyor.


İşçi yüksek aldığı halde düşük gösteriliyorsa bu da bir kayıt dışıdır. Bunun önüne geçilecek. Yeni uygulama ile bin YTL veriyorsa onu bankaya yatırmak zorunda olacak." diyor. Özcan, sistemin oturmasının ardından işçinin itiraz ettiğinde işverenin 'Ben verdim.' deme şansı olmayacağını anlatıyor:


"İşçi itiraz ederse, işveren geriye doğru ödemediği bütün farkı ödemek zorunda kalır. Ayrıca ceza yer. Bu yüzden işveren, çalışana gerçekten verdiği rakamı bankaya yatırmak zorunda. Bordrosunda da farklı, düşük gösteremez." Kanunun uygulamasıyla ilgili olarak SGK'ya yetki verileceğini anlatan Özcan, uygulamanın büyük şirketlerden başlayıp peyderpey genişleyeceğini aktarıyor. 

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • ERDEM ESİN 10 yıl önce Şikayet Et
  ASGARİ ÜCRETLERİ DEVLET ÖDESİN. Bakın o zaman bütün dünya devleri, yatırımlarını Türkiyede yapacaklar ve Çin gibi ucuz üretim merkezi olacağız. O zaman bütün dünyanın ilgi odağı olur ve kalkınmada Çini bile geçeriz! ama bu hesabı yapabilecek resmi görevli nerede?
  Cevapla
 • DELTA GRUP 10 yıl önce Şikayet Et
  YETKİLELERE BU SİSTEMİN İŞLEMESİ İCİN..... Belirli büyüklükteki işletmelerden başlayayarak örneğin 500 calışan ve üzeri kademeli olarak belli periyoplar halinde 2)250-500 arasında calışanları 3)100-250 arasında calışanları 4)50-100 arasında calışanları 5)50 kişi altında calışanlar şeklinde sitemi oturtarak ve oto kontrol mekanizmasını kurarak yapmak lazım.Başka türlü gene bizim millet kayıtdışına bir cıkış yolu bulur.Bir dönem bu mevzuyu emekli iş müfettişi büyüğümle yaptığım sohbette Türkiyenin buna hazır olmadığı söylemişti inş.şimdi olur.
  Cevapla
 • murtaza emmi 10 yıl önce Şikayet Et
  Ben milltime güveniyom. Benim milletim böyle uucuz islere papuç bırakmaz bi yolunu bulur vergisini de ödemez kayıt dısı da çalışır 2-3 ay bi adaptasyon sürecinden sonra asar bu sıkıntıyı da :D
  Cevapla
 • Eray Kutlu 10 yıl önce Şikayet Et
  ?!?. Bu prim oranları ile işletmelerin ipini çekmektir bu bence, hayatlarında yumurta alıp satmamış, bürokrasiden başka kuş tanımayan insanlarla olacak işler değil bunlar... Getirsinler makul oranlara herkes paşa paşa öder..
  Cevapla
 • Seyfi Karatas 10 yıl önce Şikayet Et
  Nereden Buldun Yasasi-2. Eger sayet bu dediklerim yapilirsa. 1- Hem bu kayit disi vergi sistemi azalir.Devlet daha fazla vergi geliri sahip olur. 2- Dolayisi ile vergi oranlari azalir. 3- Dolaysiz vergiler düser. 4- Az Kazanan az veya hic vergi ödemez 5- Cok kazanan cok vergi öder 6- Rüsvet ciddi anlamda düser. Neredeyse yok denecek kadar. 7- Devlet vergi gelirlerinin artmasi ile daha fazla sosyal yatirim yapar. Daha mutlu ve güzel günler dilegiyle Selamlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle