Konu Meclis'e taşındı! 2 milyon vatandaş devre mülk mağduru

TBMM'de oluşturulan, Devre Mülk ve Devre Tatil Sektöründe Yaşanan Mağduriyetleri Araştırma Komisyonunda, Türkiye'de 700 bin devre-mülk mağduru olduğu ve bunların aileleri ile birlikte 2 milyon kişiye ulaştığı açıklandı.

Konu Meclis'e taşındı! 2 milyon vatandaş devre mülk mağduru
Konu Meclis'e taşındı! 2 milyon vatandaş devre mülk mağduru
GİRİŞ 06.03.2020 17:27 GÜNCELLEME 06.03.2020 17:29
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

TBMM'de oluşturulan, Devre Mülk ve Devre Tatil Sektöründe Yaşanan Mağduriyetleri Araştırma Komisyonunda, Türkiye'de 700 bin devre-mülk mağduru olduğu açıklandı. Mağdurların sayısı aileleriyle birlikte 2 milyon kişiye ulaşıyor.

 

 

Maketten satış yapıp kaçan ya da inşaatı yarım bırakan, bin adet devre mülkü 50 bin kişiye satan ve yıllık aidat da toplayan şirketlerin, milyonlarca liralık vurgun yaptığı belirtilirken, komisyon üyesi MHP Afyon Milletvekili Mehmet Taytak kendisinin mağdur olduğunu ve devre mülkünü satamadığını söyledi.

MÜKERRER SATIŞ YAPILIYOR

 

 

Termal Mağdurları Platformu adına komisyona bilgi veren kimya mühendisi Süleyman Polat, "Yasal olarak geçersiz sözleşmelerle, mükerrer satışlar yapılıyor. Ortada arsa yok, insanlar geçersiz sözleşmelerle kandırılıyor. Boş araziler, maket üzerinden satılıyor. Bir tane örnek var. Ucuza alıyorsun, bittiği vakit, 2'ye aldın 10'a satacaksın deniliyor. Mağdurlardan bir de olmayan devre mülk için aidat toplanıyor'' dedi.

DİREKSİYON ÖĞRETMENİNİN FERYADI

Direksiyon öğretmeni olan mağdur Büşra Doğan ise komisyonda sahte devre mülk alımında yaşadığı süreci anlattı:

"2016'da topraktan devre mülk aldım, 30 ay sonra teslim dediler ama bir çivi bile çakılmadı. İnsanlar lüks salonlarda, hayali maketler, slayt gösterileri, kurgulanmış pazarlama yöntemleriyle, ömür boyu tatili yapma hayali oluşturup, geçersiz sözleşmeler ve senetler imzalatılıyor.

Zeytinlik ve tarım arazileri gösterilip, inşaata yakında başlanacağı vaat ediliyor. Teslim tarihinde ne devre mülk ne muhatap var. Dava açsanız da şirketlerin içi boşaltılmış, paralar geri alınamıyor. Genelde muhafazakâr, yaşlı, emekli, dul ve termal tatili tercih edenlerin ikramiye, tazminat ve dişinden tırnağından artırarak oluşturduğu birikimler, bu şirketlerin kirli emellerine alet ediliyor."

NE YAPILMALI ?

Komisyonda konuşan Avukat Burak Çoğalan ise Reklam Kanunu'nda değişiklik yapılması gerektiğini vurgulayarak; "Devre mülklerin inşaatı bitmeden veya maket üzerinden satışını engellenmeli. Satıcı şirket tarafından teminat ve benzeri tedbirler alınarak devre mülk alıcılarının korunması sağlanmalı. Maketten satış yapıp kaçan veya dolaylı yoldan iflas veya iflas erteleme davaları açan şirket yetkilileri dolandırıcılık suçu kapsamına alınmalıdır" dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
meclis
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Derdimiz büyük 3 hafta önce Şikayet Et
  Sayın yetkili, Bodrumda şatıroğlu diye bir firmanım yaptığı devremülkler var,kooperatif sahipleriyle arasında problem var diye dünyanın hiç bir yerinde olmayacak tapu iptali diyorlar, Lütfen adalete ihtiyacımız var,biz nerden bilebilirdik ki,
  Cevapla
 • Tarık 3 hafta önce Şikayet Et
  Gümüşlükteki gökkuşağı projesinede 300 e yakın mağdur var, 10 seneyi geçti,lütfen haber yapın,şirlet yetkilileri hiç düzenlerini bozmadılar,biz o zamanın parasıyla 8000 Tl’leeimizden olduk
  Cevapla
 • Balıkesirli Nazan 3 hafta önce Şikayet Et
  İzmir Dikili de binlerce kişiyi kandıran 9 yıldır inşaati bitmeyen zorla senetle insanlarin parasını gaspeden bir devremülk şebekesi var yetkilileri göreve davet ediyoruz
  Cevapla
 • Mitat 3 hafta önce Şikayet Et
  Devletin suçu mesela birisi arıyor hesabınızda fet9cü var şu kadar altın diyor devlete güvensen küfür edersin kapatırsın adalete güvenmedigin için ya doğruysa diyorsun
  Cevapla
 • Yusuf Kara 3 hafta önce Şikayet Et
  Afyonkarahisar gazlı göl 2010 yılında Termal in sağlık başkenti ilan edildi. Bir alana. İkinci üçüncü sü satıldı kira vadi ile.sağligimizdan olduk. 10 yıldan beri hiç bir vaat yerine gelmedi . sağlığını yuvasını kaybetti o ş...! Köşe oldu.karılarını değiştirdiler. Lüks hayat görüyorlar.bizler avukat ların avutulduğu termal zedeler olduk. TC.kanunları onları koruyor 5 yıl dan beri dava sonuçlanmadı. Çınar termal. Oldu layf çınar adı değişti tabale.sürun gariban sürün sayın. Adalet bakanlığını milyon larva termal zedeler için acil çözüm e bekliyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle