Bakan Kurum uyardı: Acil yıkılması gerekiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'ın tarihindeki en büyük kentsel dönüşüm projesini başlatacaklarını duyurdu. Kurum İstanbul için de "Şu an İstanbul'da 7 bin 615 binanın acil şekilde yıkılması gerekiyor" açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 24.02.2020 11:34 GÜNCELLEME 24.02.2020 13:28
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye-İran sınırında dün meydana gelen ve Van'da da etkili olan depreme ilişkin, "İlk belirlemelere göre, 254 konut ve 297 ahırın yıkık, 694 yapının da ağır hasarlı olduğunu tespit ettik." dedi.

 

 

Türkiye-İran sınırında dün meydana gelen 5,9 büyüklüğünde depreme ilişkin son bilgiler ve bölgede yıkılan evlerle ilgili nasıl bir çalışma yapılacağı sorulan Kurum, depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

Kurum, ülke topraklarının yüzde 66'sının, nüfusun da yüzde 71'inin deprem bölgelerinde yer aldığını ifade etti.

Son zamanlarda Elazığ, Malatya, Denizli, Manisa, Konya ve son olarak dün de Van'da depremler yaşandığını anlatan Kurum, "Son 1 asırda yaşamış olduğumuz depremlerden 56'sı, 6 üzerinde şiddetteki depremler... 80 bin canımız gitti. 1999'da yüzyılın depremi diyeceğimiz Marmara Depremi'nde 18 bin canımız gitti. Düzce Depremi'nde aynı şekilde birçok ocağa ateş düştü. Dün Van'da gerçekleşen İran merkezli deprem nedeniyle Başkale ve Saray ilçelerinde hissedilen deprem sebebiyle 9 vatandaşımız hayatını kaybetti, 50 vatandaşımız da yaralandı." diye konuştu.

En fazla hasar Başkale ve Saray ilçelerinde

Dün Elazığ'da çalışmalar yürüttüklerini, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Van'a gittiğini aktaran Kurum, bakanlığın afet koordinasyon birimleri ve hasar tespit çalışmaları yapacak ekiplerinin hızlı bir şekilde Van'a hareket ettiğini hatırlattı.

Hasar tespit çalışmaları neticesinde Başkale ve Saray ilçesine bağlı birçok köyde hasarın oluştuğunu gözlemlediklerine işaret eden Kurum, şunları söyledi:

Sınır bölgesinde yaklaşık 13 köyümüz... Özellikle, Özpınar, Ömerdağlı, Kaşkol, Güvendik, Böğrüpek ve Gelenler köylerinde çok sayıda yapının kerpiç ve yığma taş yapılardan oluştuğunu gördük. İlk belirlemelere göre 254 konut ve 297 ahırın yıkık, 694 yapının da ağır hasarlı olduğunu tespit ettik. Hasar tespitlerimiz bugün de arkadaşlarımız tarafından yapılmakta. Daha önce yapmış olduğumuz uygulamalar çerçevesinde de hemen Van'da Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız ekipleri, yine bakanlığımızın kentsel dönüşüm ekipleri bugün itibariyle sahadalar. Hemen yer tespit çalışmalarını yapıyoruz. Hak sahibi vatandaşlarımıza kalıcı konutlar için çalışma başlatmış durumdayız. En kısa zamanda inşallah diğer illerde olduğu gibi Van'da da vatandaşlarımızın yarasını sarma sürecine hızlı bir şekilde girmiş olacağız."

"99 sonrası yapılarda herhangi bir yıkımla karşılaşmıyoruz"

Bakan Kurum, "Genelde yapı kalitesine ilişkin eleştiriler var. Böyle bir sorunumuz var diyebilir miyiz?" sorusu üzerine, depremden sonra genelde aslında depremin değil binanın, yapının öldürdüğünün net bir şekilde ortaya çıktığını dile getirdi.

Elazığ, Malatya ve Manisa'da yaşanan depremlere bakıldığında binaların hepsinin niteliklerin yığma ve kerpiçten olduğunu gördüklerini vurgulayan Murat Kurum, şunları kaydetti:

"Genelde ömrünü tamamlamış, herhangi bir mühendislik hizmeti almamış, donatısının olmadığı, eksik olduğu, beton kalitesine baktığımızda ya deniz kumu ile yapılmış ya da beton hizmeti almamış yapıların olduğunu görüyoruz. Yıkımların da en çok bu alanlarda olduğuna şahit olduk. Deprem muhakkak şehrimiz, ülkemiz için önemlidir ama 99 sonrası yapılan yapılara baktığınızda biz herhangi bir yıkımla karşılaşmıyoruz. Çok ufak hasarlar oluşuyor. Dolayısıyla yapıların niteliği depremde çok önem arz ediyor."

"İstanbul'da 7 bin 615 binanın acil şekilde yıkılması gerekiyor"

Bakan Kurum, "Biz riskli binada vatandaşımızı oturtmayacağız. Vatandaşımızla birlikte dönüşüm sürecini yapmak durumundayız. Şu an İstanbul'da 7 bin 615 binanın acil şekilde yıkılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum "Vatandaşlarımızdan ricamız, riskli binalarıyla ilgili risk tespiti talebinde bulunsunlar." diye konuştu.

Bakan Kurum, kentsel dönüşüm ve deprem dönüşümüyle alakalı 230 milyar liralık proje yürütüldüğünü ve 170 milyarının da tamamlanmış olduğunu dile getirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Mesele hamaset, atıp tutma, ona buna saldırma olunca yığınla yorum. Mesele can, insan olunca, yorum yok, bu kafa her şeye müstehak maalesef!
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Allah aşkına kartal hürriyet mahallesi kuzeyi bir inceleyin.ne olur yani
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bu söylenen rakamlar çok büyük. bu kadar harcanmış ama acil binalar bile dönüştürülmemiş, bu nasıl iş ya, anlayan var mı?!
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbul'da 7 bin konut varsa, daha neyi bekliyorsunuz? Tanesi 100 bin liraya mal olsa, 10 bin konut 1 milyar lira olur, iktidar 300 milyar TL harcadık diyordu, bunu mu bulamayacak? Allah aşkına artık şunu kısa sürede yapın, yazık bu insanlara!
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  ya sen hesap yapmayı hiç bilmiyorsun "İstanbul'da 7 bin 615 binanın acil şekilde yıkılması gerekiyor" yazmış. önce bi anla sonra yorumla.
  Cevapla
 • Demir Ersoy 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbul da deprem olursa Allah korusun bırak kurtarmayı daracık sokaklara günlerce girilemez tüm belediyeler lüzümsüz işlerler uğraşmasınlar acil yıkılması gereken binaları yıksınlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle