Koronavirüs darbesi! Milyarca kredi almaya başladılar

Çin'de binden fazla insanın ölümüne yol açan koronavirüs, Çin ekonomisini de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yüzlerce Çinli firma koronavirüs ile başedebilmek için milyarlarca dolarlık kredi arıyor.

Koronavirüs darbesi! Milyarca kredi almaya başladılar
Koronavirüs darbesi! Milyarca kredi almaya başladılar
GİRİŞ 11.02.2020 12:45 GÜNCELLEME 11.02.2020 13:03

Yüzlerce Çinli firma koronavirüs ile başedebilmek için milyarlarca dolarlık kredi arıyor. Kaynaklar Çin'de koronavirüsün etkilerini azaltmak için 300'den fazla firmanın toplamda 57.4 milyar yuanlık (8.2 milyar dolar) kredi arayışında olduğunu söyledi.

 

 

Kıdemli bir ekonomist, yetkililerin şehirleri karantina altına almasının, ulaşım ağlarının kesilmesinin ve insanların toplandığı mekanların kapatılmasının ekonomik büyümenin ilk çeyrekte yüzde 5'ten daha düşük olmasına neden olabileceğini söyledi.

Fabrikaların koronavirüs nedeniyle daha uzun süre kapalı kalmasının küresel tedarik zincirini de olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

 

 

DEV ŞİRKETLERİ ZORA SOKTU

Reuters'in haberine göre, kredi talebinde bulunan şirketler arasında paket servis devi Meituan Dianping, akıllı telefon üreticisi Xiaomi araç paylaşım uygulaması Didi Chuxing, yüz tanıma girişimi Megvii Techonology, güvenli internet servisleri sağlayan Qihoo 360 gibi şirketler yer alıyor.

Kaynaklar, talebin çoğunlukla salgının kontrolünde rol oynayan ya da salgından en fazla etkilenen şirketlerden geldiğini belirtiyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR