Bakan açıkladı: Hedef 4 yıl erken yakalandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, su ürünleri ihracatında 1 milyar dolar olarak belirlenen 2023 yılı hedefinin geçen yıl sonu itibarıyla yakalandığını belirterek, "Yeni hedefimizi 2 milyar dolar olarak belirledik" dedi.

Bakan açıkladı: Hedef 4 yıl erken yakalandı
Bakan açıkladı: Hedef 4 yıl erken yakalandı
GİRİŞ 26.01.2020 12:04 GÜNCELLEME 26.01.2020 12:04
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, su ürünleri sektöründeki gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Balığın sağlıklı beslenme için vazgeçilmez bir besin olduğunu ifade eden Pakdemirli, Türkiye'de kişi başına balık tüketimin geçen yıl itibarıyla 6 kilogram olduğunu söyledi.

Balığın mutlaka daha fazla tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Balığı mevsiminde uygun fiyatlara alabiliyoruz. Su ürünlerinde geçen yıl 760 bin ton üretim gerçekleştirdik. Tüketimde artışımız fazla değil ama güzel haber şu, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı olan 2023 için belirlediğimiz 1 milyar dolarlık ihracat hedefini geçen yıl sonu itibarıyla gerçekleştirdik. Yeni hedefimizi 2 milyar dolar olarak belirledik."

'ÜRETİMDE İYİ DURUMDAYIZ'

Türkiye'nin balıkçılık alanında üretimde iyi olduğunu dile getiren Pakdemirli, "Yurtdışı piyasalara baktığımda, iş adamlarıyla yaptığım görüşmelerde de gördüğüm, bizim balığımızı Fransa, Yunanistan pazarlıyor. Kime? Hollanda'ya, Almanya'ya. Bizim ettiğimiz karın üstüne bir kâr daha koyup veriyorlar. Bu tabii ki ticaretin de doğal neticesinden olabilir ama ana eksenin o taraftan gitmemesi lazım" diye konuştu.

Pakdemirli, Su Ürünleri Kanunu'nun yılbaşında güncellenerek yürürlüğe girdiğini anımsatarak, bununla gerçek balıkçıların hakkının korunacağını ve yasa dışı avcılıkla etkin mücadele edileceğini kaydetti.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
DKİB
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Türker akbulut 2 ay önce Şikayet Et
    3 tarafı denizlerle çevrili turkiyede sadece memurlara yönelik stres at tatili projesi ile ekonomi canlanır nasılmı çok kolay kurumlar anlaşma yapacak tatil ücreti 12 ye bölünecek olacak bitecek 15 yaşına dek çocuklar ücretsiz olacakkk
    Cevapla
  • Yıldrmhan 2 ay önce Şikayet Et
    Çarşıda 20 lira hamsi...
    Cevapla