Gıda ürünlerinde yeni dönem bu sabah başladı

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği ile tüketicilere yönelik birçok önemli düzenleme 1 Ocak 2020 itibariyle başladı. Hazır yemek hizmeti veren restoran, kantin, okul ve hastane gibi toplu tüketim yerlerindeki gıdalar için alerjen bilgilerinin tüketiciye sunulması, hazır ambalajlı gıdalarda ise beslenme bildirimi yapılması zorunda olacak.

Gıda ürünlerinde yeni dönem bu sabah başladı
Gıda ürünlerinde yeni dönem bu sabah başladı
GİRİŞ 01.01.2020 10:47 GÜNCELLEME 01.01.2020 10:47
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı, ‘Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’ ile tüketicilere yönelik birçok önemli düzenlemenin 1 Ocak 2020 itibarıyla hayata geçti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 1 Ocak 2020 itibariyle, hazır yemek hizmeti veren restoran, kantin, okul ve hastane gibi toplu tüketim yerlerindeki gıdalar için alerjen bilgilerinin tüketiciye sunulmasının, hazır ambalajlı gıdalarda ise beslenme bildirimi yapılmasının zorunda olacağını söyledi.

 

 

Gıda alerjilerinin, çocuklarda yaygın olmak üzere, toplumun bütün kesimlerinde görülebildiğini, bunun da kişilerde farklı şikayetlere yol açtığını dile getiren Pakdemirli, “Yapılan düzenlemeyle, gıdanın tüketime hazır hale getirildiği ve son tüketiciye sunulacağı hazır yemek hizmeti veren restoran, kantin, okul, hastane vb. işletmelerde yiyeceklerin alerjen bilgileri, afiş, yazı tahtası, menü vb. vasıtalarla tüketicilere sunulacak” dedi.

Hazır ambalajlı gıdalarda enerji ve besin ögelerinin miktarı yer alacak

Bakan Pakdemirli, ayrıca, yönetmelikle hazır ambalajlı gıdalarda beslenme bildirimi yapılmasının da zorunlu hale getirildiğini belirterek, böylece hazır ambalajlı bir gıdanın 100 gramında veya 100 mililitresinde ne kadar enerji, yağ, doymuş yağ, karbonhidrat, şeker ve tuzun yer aldığının bilineceğini söyledi.

DÜZENLEME OBEZİTEYLE MÜCADELEYE DE KATKI SAĞLAYACAK

Bakan Pakdemirli, düzenlemeyle tüketicilerin daha bilinçli gıda seçimine ve tüketmesine dolayısıyla özellikle obeziteyle mücadeleye ve halen Türkiye’de kişi başı günlük ortalama 12 gram olan tuz tüketiminin 5 gramın altına düşürülmesine katkı sağlanacağını da sözlerine ekledi.

1 Ocak itibariyle yürürlüğe girecek düzenlemeye ilişkin Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nce örnek bir gıda alerjen tablosu da hazırlandı.

TUZ KULLANIMINA SINIRLAMA GETİRİLDİ

Yetişkinler için vitamin ve mineraller dışındaki enerji ve bazı besin öğelerinin uluslararası günlük ortalama alım değerleri; Enerji 2000 kcal, toplam yağ 70 gram, doymuş yağ 20 gram, karbonhidrat 260 gram, şekerler 90 gram ve tuz 6 gram olarak belirlendi.

Alerjiye veya intoleransa (tüketilen bir gıdanın içinde yer alan bir maddeye karşı sindirim sisteminin reaksiyonu) neden olan belirli madde ve ürünler ise şunlar: Gluten içeren tahıllar, yumurta, hardal, kereviz, yerfıstığı, acı bakla, balık, soya fasulyesi, sert kabuklu meyveler, deniz kabukluları ve yumuşakçaları, susam tohumu, süt ve bunların ürünleri ile kükürt dioksit ve sülfitler.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
market
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Nesrin Kurnaz 2 ay önce Şikayet Et
  Bu haberde şunu anlatmak istemişler: Zaten herhangi bir hastalığı veya alerjisi olanlar için uyarı, Kilo kalori hesabı Yani bunları alıp yiyecek iseniz, bunları biliniz ve öyle karar verip aliniz, Denilmek istenmiş tüketiciler için. Diğer konular ve sikayetleriniz için Tüketici Haklarına başvurabilirsiniz.
  Cevapla
 • vatansever 2 ay önce Şikayet Et
  Aslında ekmek, genetiği değiştirilmiş gıdalar, rafine tuz, rafine şeker ve gazlı-şekerli içeceklerde sigara gibi sağlığa zararlıdır ibaresi olmalı. Bunlar ülkemizde terörden daha çok can alacak....Lütfen Dikkat ⚠
  Cevapla
 • Uruz bey 2 ay önce Şikayet Et
  Helal gıda helal gıda helal gıda. Devletimiz yüzde doksandokuzu müslüman bir ülkede elbette islama göre denetleme yapmalı yapacak başka yolu yok. Bugüne kadar ülkemizde yaşayan yüzde bire göre herşeyin düzenlendiği yeter artık.
  Cevapla
 • Abdülhamid Han 2 ay önce Şikayet Et
  Peynirlerin zorunlu PVC kaplamaya girmesi milletin sağlığını tehlikeye atıyor , PEYNİR ASİTLİDİR PVC ile kaplamaz ,peynir zehir oluyor
  Cevapla
 • selim 2 ay önce Şikayet Et
  gıda da önlem alınsa sağlık harcamamız çok düşer.önce hastalandır sonra tedavi buna para yetermi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle