Diplomatik başarı sonrası Rusya geri döndü!

Türkiye ile Rusya arasında diplomatik alanda yaşanan başarı ihracat ve turizme yaradı. Rusya'ya ihracatımız bu yılın 10 ayında %10,6 artıp 3,1 milyar $'a çıktı. Ocak-Ekimde 5,4 milyon Rus turist ağırlayan Antalya rekora koştu... Türkiye'den 27 sektörün mallarının ihraç edildiği Rusya'ya en fazla satış, 486,4 milyon dolarla yaş meyve ve sebze oldu.

Diplomatik başarı sonrası Rusya geri döndü!
Diplomatik başarı sonrası Rusya geri döndü!
GİRİŞ 09.11.2019 07:53 GÜNCELLEME 09.11.2019 07:55
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Rusya ile diplomasi alanında yürüttüğü başarılı iş birliği ihracat rakamlarına yansırken, yılın 10 ayında söz konusu ülkeye gerçekleştirilen dış satım yüzde 10,6 artarak 3,1 milyar dolara ulaştı. Başta Suriye iç savaşına yönelik olmak üzere Türkiye'nin Rusya ile yürüttüğü başarılı diplomasi, iki ülkenin ekonomik alandaki iş birliğinin de artmasını beraberinde getiriyor. Bu kapsamda Türkiye'nin imza attığı en büyük projelerde de Rus ortaklar ön plana çıkıyor. Bunların başında S-400 savunma sistemleri, Türk Akım doğalgaz boru hattı projesi ve Akkuyu Nükleer Santrali geliyor.

 

 

İHRACAT 3 MİLYAR DOLARI AŞTI

Turizmden savunmaya, enerjiden gıdaya kadar birçok sektörde Rusya ile iş birliğinin meyvelerinden faydalanılıyor. Bu anlamda Türkiye ekonomisinin 2019'daki en büyük gücü ihracatta, Rusya'ya yapılan tutarın artması da dikkati çekiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı, ocak-ekim döneminde 2018'in aynı sürecine kıyasla yüzde 10,6 artarak 3 milyar 93 milyon 168 bin dolara ulaştı. Rusya'ya geçen yılın 10 ayında 2 milyar 797 milyon 778 bin dolar düzeyinde ihracat gerçekleştirilmişti. Bu da geçen süreçte Rusya'ya dış satımın 295 milyon 168 bin dolar arttığını ortaya koydu.

 

 

27 FARKLI SEKTÖR MAL GÖNDERİYOR

Bu yılın 10 ayında Türkiye'den Rusya'ya 27 farklı sektörde ihracat gerçekleştirildi. Bu sektörler arasında yaş meyve ve sebze Rusya'ya en fazla ihracat yapan sektör olarak öne çıktı. Sektörün Rusya'ya ihracatı ocak-eylül döneminde 486 milyon 398 bin dolar düzeyinde gerçekleşti. Yaş meyve ve sebzenin ardından Rusya'ya en fazla ihracat gerçekleştiren sektörler; 449 milyon 589 bin dolarla otomotiv endüstrisi, 351 milyon 718 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 241 milyon 973 bin dolarla da hazır giyim ve konfeksiyon şeklinde sıralandı. Aynı dönemde, Rusya'ya 241,1 milyon dolarlık makine ve aksamı, 223,9 milyon dolarlık tekstil, 163 milyon dolarlık demir ve demir dışı metal, 160,8 milyon dolarlık deri, 139,1 milyon dolarlık iklimlendirme ürünleri, 137,3 milyon dolarlık da elektrik-elektronik ihracatı yapıldı.

EN FAZLA ARTIŞ SAVUNMADA

Rusya'ya ihracatta, ocak-ekim döneminde, 2018'in 10 ayına kıyasla en fazla artışı savunma ve havacılık sanayi sektöründe yaşandı. Bu dönemde, savunma ve sanayi sektörünün Rusya'ya ihracatı neredeyse 3 katına çıkarak 5 milyon 513 bin dolardan 17 milyon 652 bin dolara ulaştı. Bu da yüzdesel olarak yüzde 220,2'lik artışa işaret etti. Savunma ve sanayi sektörünün ardından Rusya'ya ihracatta en fazla artışı yakalayan sektör yüzde 176,2 ile zeytin ve zeytinyağı oldu. Rusya'ya geçen yılın 10 ayında 725 bin dolarlık zeytin ve zeytinyağı satılırken, bu rakam 2019'un aynı döneminde 2 milyon doları aştı.

TÜM ZAMANLARIN TURİST REKORU

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Antalya'da, bu yılın 1 Ocak-31 Ekim döneminde 5 milyon 414 bin 602 Rus turist ağırlanarak tüm zamanların rekoru kırıldı. Antik kentleriyle konuklarını tarihte yolculuğa çıkaran, deniz, kum ve güneşiyle büyüleyen, güzel koyları, kanyonları, mağaraları ve şelaleleriyle cazibe merkezi Antalya, milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Turistlerin ilk tercihleri arasında yer alan Antalya, ağırladığı konuk bakımından da rekorlarla anılıyor.

Yeni Şafak

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  Yaş meyve sebzeyi Rusyaya, Irak'a ve diğer komşularımıza satıyoruz da iç piyasa çok pahalanıyor. İhtiyaçlar belirlenmeden gerçekleşen satışlar sebze meyve fiyatlarını hep yüksekte tutuyor. Sonra tüccar suçlanıyor.
  Cevapla
 • salih 3 ay önce Şikayet Et
  pkkya terörist demeyen rusya ile anlaşmak kesinlikle yanlıştır, kaleşnikov silahlarını 40 yıldır pkkya veren rusyadır
  Cevapla
 • Batuhan 3 ay önce Şikayet Et
  Moskova'da ypg ofisi var diye herkes sakız gibi ağzında söylüyorda aynı şekilde Türkiye'de onların terörist dediklerinin 10larca Şubesi var biraz düşünelim yazmadan önce , ortak paydalarda bulusacağiz ruslarla başka yolu yok bu işin
  Cevapla
 • murtaza 3 ay önce Şikayet Et
  Ticaret dışında Rusyaya da kesinlikle güvenilmez, tarihini bilmeyen geleceğinide, bilemez
  Cevapla
 • Halk 3 ay önce Şikayet Et
  Bence ticaret deyince ilk kıyas elemanı teknoloji olmalı, elbette satılan her mal değerli ve bizim olduğu sürece sıkıntı yok ama teknoloji satmayan yada satılan teknolojinin oranı düşük olunca bir değeri kalmıyor. Mesela aylarca tonlarca mal sattık birçok diğer ürünleri sattık ve tüm bu kadar malın karşılığı alınan tek bir s400 onu da Rusya'nın sağladığı indirim ve kredi ile alıyoruz. Teknoloji satılmayınca malesef ucuz iş gücü olmaktan ötesi olmuyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle