Gelir Vergisi Kanunu'nda değişiklik teklifi kabul edildi

Gelir Vergisi Kanunu'nda değişiklik içeren kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Gelir Vergisi Kanunu'nda değişiklik teklifi kabul edildi
Gelir Vergisi Kanunu'nda değişiklik teklifi kabul edildi
GİRİŞ 01.11.2019 21:32 GÜNCELLEME 01.11.2019 23:24
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Kabul edilen teklif göre, Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği üyelerinin görev süresi iki yıldan üç yıla çıkarılıyor. Devlet Malzeme Ofisi idareler adına gerçekleştireceği taşıt alımı, taşıt kiralama, akaryakıt alımı ile ilaç, tıbbi malzeme ve tıbbi cihaz alımlarında Kamu İhale Kanunu'nda belirtilen parasal limiti uygulanmayacak. Bakan ve Cumhurbaşkanı tarafından arttırılan net borç tutarına 70 milyar TL ilave edilerek uygulanabilecek. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Denetleme ve Düzenleme Kurumu kurulacak.

Teklif göre, internet alanında reklam alanlar, müzik, video, oyun satışı Dijital Hizmet Vergisi'ne tabi ve vergi oranı yüzde 7.5 olacak. Türkiye'de elde edilen hasılatı 20 milyon TL veya dünya genelinde 750 milyon avro az olanlar vergiden muaf olacak.
Teklifle kiralama yoluyla edinilen binek otomobillerin her birine ilişkin aylık kira bedelinin 5 bin 500 TL’ye kadarlık kısmı ile binek otomobillerinin iktisabına ilişkin özel tüketim vergisi ve KDV toplamının en fazla 115 bin TL’ye kadarlık kısmı gider olarak dikkate alınabilecek.

Teklifle gelir vergisi tarifesine yeni dilim eklenerek üst dilim yüzde 35'ten yüzde 40'a çıkarılacak. Böylece 500 bin lira ve üzerinde kazanç elde edenler yüzde 40 oranında gelir vergisi verecek.

Teklifle Değerli konut vergisi adı altında vergi getiriliyor. 5 milyon TL ile 7 milyon 500 bin TL arasında değerinde meskeni nitelikli taşınmazlardan binde 3, 7 milyon 500 bin TL ile 10 milyon TL arasında olanlar binde 6 ve 10 milyon TL'yi aşanlar için binde 10 vergi ödenecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Taksi 3 ay önce Şikayet Et
  Ticari taksi münübüs plaka sahibi vergi ödesin. Plakalar kirada ayda 10.000 tl üzeri plaka kirası ödüyor kiracı. Niye o zaman kira gelir vergisi ödemiyor. Yetkilim dikkatine.
  Cevapla
 • Laz 3 ay önce Şikayet Et
  18 bin alt limit
  Cevapla
 • vatandas 3 ay önce Şikayet Et
  asgari ucretliyi garibani kollayin...uzmeyin lutfen bu vatandas size daha ne yapsin insafli olunuz...
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Hiç hayrımıza bişey geçmiyo o komisyondan... intibak neyi bekliyor
  Cevapla
 • Dost 3 ay önce Şikayet Et
  Vergi yapılandırma bekliyoruz
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Çok esnaf ödemede sıkıntı yaşıyor ve taksit sayısını fazla olması lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle