Emeklilere yeni intibak müjdesi: Makas kapanacak!

Emeklinin maaş hesabını değiştirecek yeni düzenleme yolda. Taslağa göre, aylığın belirlenmesinde kullanılan katsayılar güncellenecek. Böylece, intibak uygulaması yeni emeklileri de kapsamış olacak.

Emeklilere yeni intibak müjdesi: Makas kapanacak!
Emeklilere yeni intibak müjdesi: Makas kapanacak!
GİRİŞ 30.10.2019 09:02 GÜNCELLEME 30.10.2019 09:11
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye'de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı, 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor. Onu, 2000- Eylül 2008 arası izliyor. En düşük aylık bağlama oranı ise Ekim 2008'den sonrası için uygulanıyor.
 
Ekim 2008 sonrasında sigortalılık süresi uzadıkça, özellikle asgari ücret üzerinden prim ödeyenlerin bağlanacak maaşında düşüş yaşanıyor. Şimdi bu karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine, bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde. Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse, halen çalışanlara emekli olurken bağlanacak maaş yükselecek. 2000 yılı öncesinde emekli olanlarda en düşük SSK emekli aylığı 1.389 lira seviyesinde bulunuyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlarda ise en düşük maaş 860 lira. Tek hesaplama sistemiyle bu tablo değişecek. 2008 sonrasında çalışılan dönem uzadıkça maaş azalmayacak. 2000 öncesi ve sonrası arasındaki makas kapanacak.   
 
TEK ÇATI, 2 FARKLI SİSTEM   
 
Emekliler, ayrıca kuruma göre farklı zam sisteminin de sona ermesini istiyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine başka, memur emeklilerine başka zam yapılması uygulamasına son verilmesi talepleri var. Enflasyona endeksli zam alan SSK ve Bağ- Kur emeklileri, memur emeklileriyle eşit zam istiyor, tüm emeklilerin zamlarının toplu sözleşmeyle belirlenmesi beklentisini taşıyor.   
 
YAKLAŞIK 300 TL'LİK ARTIŞ OLUR
 
Emekliler, 550 lirayı aşan maaş farkının kapatılması çağrısında bulundu. Bir milyondan fazla üyesi olan Emekliler Derneği’nin Başkanı Kazım Ergün,  sorunun çözümü için  şöyle bir öneri getirdi: “Mesela 2000 sonrası emekli olanların alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 35’ten yüzde 60’a yükseltilirse, güncellenme katsayısı olarak büyüme oranının da yüzde 100’ü dikkate alınırsa, emekli aylıklarında yaklaşık 300 liralık artış olur. 2000 sonrası taban aylık 1.160 liraya çıkar.” 
 
800 LİRA FARK
 

Üç farklı hesabın ortaya çıkardığı durumu anlamak için taban maaşlardaki farka bakmak yeterli. Taban maaş, emekliliği hak edenlere bağlanan en düşük maaş demek. 2000’den önce emekli olan SSK’lının en düşük aylığı 1.982 lira. Bu aylık 2000-2008 arası için 1.356, 2008 sonrası için 1.181 lira. 9000 gün prim ödeyen Bağ-Kur’lunun taban maaşı ise 1.675 lira. Bağ-Kur tarım emeklisinin en düşük maaşı da 1.249 lira. 
 

 

 

KAYNAK: GÜNEŞ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Hamza osman oğlu 4 ay önce Şikayet Et
  Emeklilerin cektiği cileye dur denilmeli 2bin lira alan e.eklinin bin lira kira verdiğini düşünürsek ne yiyecek ne giyecek cocuklarina ne verecek torunlarina bayramda ne verecek yakit ne yakacak elektrik su parasi nasil hava alp nasil gecinecek bunlari iyi hesaplamamiz lazim ayrica emekli insanin sağlik problemleri sosyal hak olarak tanimlanmali mesala bir millet vekilinin birinci derecedeki akrabasi ne şekil sağlik hizmetlerinden yararlaniyorsa bir emeklininde o en azindan kendisi aynen yaranmali diye düşüñüyorum
  Cevapla
 • cem 5 ay önce Şikayet Et
  inşallah çıkar artık intibak
  Cevapla
 • Meta 5 ay önce Şikayet Et
  Bağkur ve ssk emeklisi bu ülkede asgari ücretin altında maaş alıyor intibak yasası yıllardır beklenen yasa artık bir zahmet bu yasa çıksın
  Cevapla
 • Kaleli Er 5 ay önce Şikayet Et
  Tüm emeklilere ... Normal enflasyon oranındaki zamlara ilave olarak bir sefer Seyyanen 1.000 TL zam yapılsın kafi derim .. Vesselam.
  Cevapla
 • yorgun 5 ay önce Şikayet Et
  bin lira emeklimi olur bunlada Türk vatandaşı rus değil üst düzey müdürlere vekillere 3000 diyerlerinede 2500 olacak en az geçinsin gariban adalet budur okadar
  Cevapla