Türkiye'den ABD'ye rest! 'Vermezseniz kendimiz üretir satarız'

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Türkiye'nin Pakistan'a satmak üzere anlaştığı 30 ATAK helikopterinin motoru için, "ABD'den ihracat lisansıyla ilgili olumsuz bir yanıt gelirse alternatif planlarımız var. Çok önceden helikopter motoru üretme çalışmamız başladık. İhracat lisansı çıkmazsa kendi yolumuza devam ederiz. Çözümümüz hazır." dedi.

GİRİŞ 25.10.2019 11:44 GÜNCELLEME 25.10.2019 14:18
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Şeker, Defence Port Turkey savunma sanayii fuarı için geldiği Pakistan'da, savunma alanında Pakistan'la yürütülen iş birliğini AA muhabirine değerlendirdi. 

 

 

Türkiye ile Pakistan arasında 30 ATAK helikopterinin satışı için sözleşme imzalandığını hatırlatan Şeker, helikopteri satarken ABD menşeli motor için bir ihracat lisansı alınması gerektiğini söyledi.

Şeker, lisansın alınmasıyla ilgili sürecin geciktiğine vurgu yaparak, "ABD makamlarına ihracat lisansı almak için başvurduk. Beklentimiz daha hızlı tamamlanmasıydı ancak gecikti. Bizim bu konuda takibimiz sürüyor, Pakistanlı dostlarımız da anlayış gösteriyor. Lisans çıkar çıkmaz hızlı bir şekilde helikopterleri Pakistan'a teslim edeceğiz." ifadelerini kullandı.

 

 

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Şeker, lisans çıktığı andan itibaren Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TAI) aylık üretim hızıyla kısa sürede helikopterleri teslim edebileceğini dile getirdi. 

Türkiye'de helikopter motoru üretme çalışmalarının da bulunduğuna dikkati çeken Şeker, ABD'den ihracat lisansıyla ilgili olumsuz bir yanıt alınması halinde yerli motora yöneleceklerinin altını çizerek şöyle devam etti:

"HELİKOPTER MOTORU İÇİN ÇÖZÜMÜMÜZ HAZIR"

"Lisansla ilgili olumsuz bir yanıt alırsak alternatif planlarımız hazır. Çok önceden helikopter motoru üretme çalışmamıza başladık. Türk Motor Sanayii (TEI) firmamız bu çalışmayı yürütüyor. Bir mesafe alındı ve çekirdek motor üretildi. Denemeleri yapılıyor. İlla ki ABD ya da yabancı bir kaynağa mecbur değiliz, lisans çıkmazsa kendi yolumuza devam ederiz. Çözümlerimiz hazır." 

ABD menşeli motorun ihracat lisansının çıkmaması halinde B planı olarak yerli motor kullanımının ihtimaller arasında olduğunu belirten Şeker, "Motorun denemelerini yapıyoruz. Sertifikasyon süreçlerini saymazsak beklentimiz iki yıl içinde hazır hale gelmesi. Lisansla ilgili olumsuz bir yanıt alırsak B planımızı devreye sokar, oradan devam ederiz." değerlendirmesinde bulundu. 

PAKİSTAN SAVUNMA SANAYİİ TÜRK ŞİRKETLERİN RADARINDA

Şeker, Türkiye ile Pakistan arasındaki savunma sanayii iş birliğine de işaret ederek, Türk şirketlerinin Pakistan'da yürüttüğü ve talip olduğu projeleri anlattı.

Pakistan'ın bir tank modernizasyonu projesi olduğunu söyleyen Şeker, "Pakistan'ın Al-Khalid 2 tanklarının modernizasyonu projesiyle ilgileniyoruz. Hem Roketsan zırhları hem Aselsan silah ve elektronik sistemlerinin uygulanabilmesi için ilgilendiğimiz bu projede adaylardan biriyiz." ifadelerini kullandı. 

Şeker, Aselsan'ın Yazılım Tabanlı Telsiz projesinin Pakistan'da uygulanması için görüşmelerin de sürdüğünü hatırlatarak, "STM şirketimizin de yürüttüğü bir denizaltı modernizasyon projesi var. Agosta sınıfı denizaltıların modernizasyonu yapılıyor. Yeni bir denizaltı sınıfının modernizasyonuyla ilgili görüşmeler ise sürüyor." diye konuştu. 

Türkiye'nin de Pakistan'dan askeri eğitim uçağı aldığını da anımsatan Şeker, bu uçakların üretildiği fabrikada TAI mühendislerinin çalıştığını sözlerine ekledi. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 85
 • halıl 5 ay önce Şikayet Et
  vermeselerde verselerde biz zaten üretmelıyız..yanı verırsenız üretmeyızmı demek ıstıyorsun..
  Cevapla
 • ibrahim 5 ay önce Şikayet Et
  cak lar cekler ortada bir şey yok
  Cevapla
 • Süleyman 5 ay önce Şikayet Et
  Madem yapabiliriz neden yapmıyoruz o zaman? Neden lisans için bekliyoruz?
  Cevapla
 • muhammed ali 5 ay önce Şikayet Et
  kendin üretebiliyorsan neden dışarıdan alıyorsun. dolar tabikii bizim paramız karşısında değerli olur..
  Cevapla
 • Erima 5 ay önce Şikayet Et
  zaman kardesim zaman ve fiyat, kendimiz uretiriz ama biraz maaliyetli olur, ama verirlerse o zaman tak sat tak sat godner paran gelsin.
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Lisansı beklememeyin hemen motor üretin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle