Japon yapıştırıcı kullandılar, EPDK harekete geçti

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) doğal gaz sektörüne yönelik 2 önemli karara imza attı.

Japon yapıştırıcı kullandılar, EPDK harekete geçti
Japon yapıştırıcı kullandılar, EPDK harekete geçti
GİRİŞ 23.10.2019 10:07 GÜNCELLEME 23.10.2019 10:07
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Daha önce, EPDK’ya intikal eden başvuru ve ihbarlar çerçevesinde yapılan incelemeler neticesinde; doğal gaz dağıtım sektöründe bazı sertifikalı firmalar tarafından vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atacak biçimde japon yapıştırıcısı olarak adlandırılan siyanoakrilat ve benzeri standart dışı maddeler kullanılması suretiyle doğal gaz kaçaklarının kapatıldığı tespit edilmişti.

 

 

Vakit kaybetmeden harekete geçen EPDK aldığı kararla dağıtım şirketinin izni olmadan gazlı hatlara müdahale eden, tesisata müdahale ederek müşterinin kaçak doğal gaz kullanımına neden olan, tüketicinin can güvenliğini tehlikeye atan standart dışı malzeme kullanan firmaların sertifikalarını iptal etti.

SERTİFİKASI İPTAL EDİLEN FİRMALARIN FARKLI YOLLARLA SERTİFİKA ALMAYA ÇALIŞTIKLARI BELİRLENDİ

 

 

Ancak sertifikası iptal edilen gerçek ve tüzel kişilerin veya bu kişilerde ortak/çalışan olan kişilerin sertifika iptal tarihinden sonra dağıtım şirketlerine yeni sertifika başvurusunda bulundukları tespit edildi.

Bu nedenle, vatandaşların can güvenliğine tehdit oluşturan eylemleri yapanların belli bir süre piyasadan uzak kalmalarını sağlamak amacıyla Doğal Gaz Piyasası Sertifika Yönetmeliği’nde değişiklikler yapıldı.

Sertifikası iptal edilen gerçek ve tüzel kişilere ve bu tüzel kişilerde ortak olan veya sertifikanın iptaline konu fiilde sorumluluğu bulunan çalışanlarına, sertifika iptal tarihinden itibaren 1 (bir) yıl süreyle yeni sertifika verilmemesi veya sertifika sahibi diğer firmalarda ortak ya da çalışan olarak istihdam edilmemeleri,

Sertifika sahibi kişilerin kendi firmasına ortak olacak kişilerden ve sertifika kapsamındaki faaliyetlerine ilişkin çalışan olarak istihdam edeceği personelden bu konuda engelli olmadıklarına dair yazılı beyan alması,

Sertifikası iptal edilen kişilerin EPDK tarafından tüm doğal gaz dağıtım şirketlerine bildirilerek, bu kişilerin sahada takibinin sağlanması,

Bu kişilerin yeni sertifika başvurusunda bulunan firmalarda ortak veya çalışan olarak istihdam edilip edilmediğinin Kurumca/dağıtım şirketince önceden tespit edilebilmesi amacıyla, başvuru esnasında bu kişilere ait TC Kimlik No/Vergi Kimlik No bilgilerinin beyan edilmesi karara bağlandı.

BAŞKAN YILMAZ: “İŞİNİ İYİ YAPMAYAN BEDELİNİ EN AĞIR ŞEKİLDE ÖDER”

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı için sertifikası iptal edilen firmaların farklı yollarla yeniden faaliyete geçmeye çalıştığını tespit ettiklerini söyledi. Başkan Yılmaz: “Sektöre ihanet eden bu firmaların; gerekli dersi almadan, kendilerine çeki düzen vermeden yeniden faaliyete geçmelerine müsaade etmeyiz. İşini iyi yapmayan, gereken titizliği göstermeyen bedelini de en ağır şekilde öder. ” dedi.

SAYAÇ ARIZALARINDA TÜKETİCİ LEHİNE ÖNEMLİ DÜZENLEME

EPDK doğal gaz sayaçlarına yönelik de tüketici mağduriyetlerinin önüne geçecek bir düzenleme yaptı.

Kuruma ulaşan şikayetler çerçevesinde  doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından sayaçlarda meydana gelen arızalara ilişkin geriye dönük tüketim hesaplamalarında farklı yöntemlerle ve farklı sürelerde hesaplamalar yapıldığı tespit edildi.

Epdk aldığı kararla dağıtım şirketinin 1 yıldan daha fazla süreli geriye dönük borç tahakkuk edemeyeceğini karara bağladı. Tüketici lehine ödemelerde ise süre sınırı olmayacak.

Alınan karar doğrultusunda;

- Doğal gaz sayaçlarının arızalanması halinde tüketicilere geriye dönük olarak en fazla 1 (bir) yıl süreyle borç çıkartılabilecek. Sayacın bir yıldan daha fazla süreden beri bozuk olduğu tespit edilse dahi dağıtım şirketi 1 yıldan daha fazla süreli geriye dönük borç tahakkuk edemeyecek.

- Sayaçların arızalı olduğunun tespiti dağıtım şirketinin inisiyatifine bırakılmayacak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı veya bu Bakanlık tarafından akredite edilmiş yetkili istasyonların muayene raporları esas alınacak.

- Eğer sayaç arızasından dolayı dağıtım şirketi tarafından tüketiciye geri ödeme yapılması gerekecek ise, yani sayaç bozuk olduğu dönem boyunca fazla ölçüm yapmış ise herhangi bir süre sınırına tabi olmaksızın, sayacın fazla ölçüm yaptığı tespit edilen tüm süre dikkate alınarak tüketiciye alacak tahakkuk ettirilecek.

- Tüketicinin yazılı rızası olması kaydıyla, dağıtım şirketleri ve tüketiciler farklı bir yöntem üzerinde mutabık kalarak anlaşabilecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
doğalgaz
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Yavuz 3 ay önce Şikayet Et
  Yer altı ve ev içi tesisat çok kötü test yapılmadan Kazıp boruları gömdü ler çok yerde gaz kaçağından dolayı patlama oldu zaten ve ev içi tesisat açıkta ki borular testten sonra turuncu renge boyanmış olması gerekir bunu aboneye bırakıyorlar Neden?
  Cevapla
 • Yavuz 3 ay önce Şikayet Et
  Aslında Elektrik Su Gaz sayacları ücretsiz olmalı ben neden sayaca para ödüyorum ve ön ödemeli olmalı kart çekip kullanırım açma kapama ve gelip okuma parası ödemem bunlar her kalemden para alıyorlar
  Cevapla
 • belde 3 ay önce Şikayet Et
  bu şuna benziyor elektrik sayaçlarının saati ile oynamak gibi birşey. yapılanın hiçbir mazereti olamaz eğer ki bu doğruysa. adalete hesap bile vermeliler. ne yani namusuyla parasını ödeyen aboneler enayi mi oluyor şimdi. devletin zararını kim ödeyecek.
  Cevapla
 • karlısen 3 ay önce Şikayet Et
  hiç bir şey olmaz, sadece isme ailesine ve mal varlıklarına teminaat cezası çıkarmadığın sürece hikaye
  Cevapla
 • Cavit 3 ay önce Şikayet Et
  Her ilde valiliklerde birim kurulmalı bunlar vatandaşın şikayetlerini değerlendirmelidir.Ankaraya şikayet kime edilecek vatandaş bilemez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle