İran'da 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi bulundu

İran'ın güneyindeki Fars eyaletinde yapılan arama tarama çalışmalarında 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervinin bulunduğu bildirildi.

İran'da 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi bulundu
İran'da 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi bulundu
GİRİŞ 13.10.2019 14:00 GÜNCELLEME 13.10.2019 14:36
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

İran Milli Petrol Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Rıza Dahkan'ın Petrol Bakanlığı sitesinde yer alan açıklamasında, Fars eyaletinin güneyinde yeni bir doğal gaz rezervinin bulunduğu belirtildi. 

 

 

Dahkan, söz konusu bölgede geçen yıl başlayan arama tarama çalışmaları sonucu 4 bin 632 metre derinlikte 19 trilyon fitküplük (540 milyar metreküp) doğal gaz rezervi bulunduğunu, bunun 13 trilyon fitküpünün çıkarılabileceğini bildirdi.

"İrem" adını verdikleri ve Şiraz'ın 200 kilometre güneyinde bulunan yeni gaz alanının, 40 milyar dolar tutarındaki 385 milyon varil doğal gaz kondensatına sahip olduğunu belirten Dahkan, İrem Gaz Alanı'nın, Güney Pars'taki bir bölüme eşit olduğunu ve Tahran'ın 16 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayabileceğini belirtti.

 

 

İran Ulusal Petrol Şirketi Keşif Çalışmaları Müdürü Salih Hindi, 9 Ekim'de yaptığı açıklamada, bulunan rezervin 1 trilyon metreküp olduğunu söylemişti. 

Ulusal Petrol Şirketi verilerine göre, yaklaşık 33 trilyon metreküp doğal gaz rezervi bulunan İran, bu alanda dünya genelinde Rusya'dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
doğalgaz
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • abdullah 4 ay önce Şikayet Et
  komşuda pişer bize de düşer.
  Cevapla
 • Eren 4 ay önce Şikayet Et
  Nasıl oluyorda İran ve Kuzey Irak, Musul , Kerkük, ve Sınırı Türkiye Siirt, Şırnak, Hakkari, Urfa ve Mardin’de çıkmıyor... Burada Normal olmayan birşeyler var... yada Türkiye çıkarma veya aramasını yapamıyor...
  Cevapla
 • Erdalsilo 4 ay önce Şikayet Et
  Israilin o Gaz Halen anlamadınız
  Cevapla
 • Biz 4 ay önce Şikayet Et
  Bizdekilerinde çıkarılacağı bir zaman var elbet. Üstümüz petrol gaz, altımız petrol gaz, sağımız petrol gaz. Biz tam ortayiz.Bizde kralı olmalı.
  Cevapla
 • Gurbet li 4 ay önce Şikayet Et
  Almayin su din dusmanlarinin gazini bakalim kime satacaklar.
  Cevapla
 • salim 4 ay önce Şikayet Et
  Merak etme müşteri si çokdur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle