Harekat sonrası S&P son dakika Türkiye açıklaması!

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin Suriye'ye askeri operasyon başlatmasının, turizme zarar vereceği endişesi ile TL ve ödemeler dengesi için riskleri artırdığını ifade etti ama bu gelişmelerin Türkiye'nin kredi notu üzerinde hemen bir etkisinin olmayacağını da ekledi.

Harekat sonrası S&P son dakika Türkiye açıklaması!
Harekat sonrası S&P son dakika Türkiye açıklaması!
GİRİŞ 10.10.2019 12:21 GÜNCELLEME 10.10.2019 12:22
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Barış Pınarı Harekatı dünyanın gözünün Türkiye'ye çevrilmesine neden oldu. Piyasanın gözü Fırat'ın doğusunda.

 

 

Bugün itibariyle piyasalarda uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türk ekonomisi hakkında açıklamaları bekleniyor.

DÜNYA BANKASI TÜRKİYE'NİN BÜYÜME TAHMİNİNİ ARTIRDI

 

 

Dün itibarı ile henüz harekata başlanmadan önce Dünya Bankası, Türkiye'nin 2019 yılı büyüme tahminini -1'den 0'a yükseltmişti. 2020 ve 2021 büyüme beklentisi olan yüzde 3 ve 4 değerlerini ise sabit tutmuştu.

HAREKATTAN SONRA S&P "RİSK ARTTI" DEDİ

Standard&Poor's (S&P) ise Türk birliklerinin Suriye'ye girişinin TL ve ödemeler dengesi riskini artırdığını ifade etti. Ancak operasyonun Türkiye'nin üzerinde hemen etkisi olmayacağını da not düştü.

"TÜRKİYE TURİZMLE ÖNE ÇIKTI AMA BU HAREKAT GÜVENİRLİK ALGISINI ETKİLEYEREK TURİZME OLUMSUZ YANSIYABİLİR"

S&P açıklamasına göre Türkiye'nin 2018 ve 2019 yıllarındaki güçlü turizm performansı özel sektörünün esnekliğini ve rekabet edebilirliğini göstermiş olsa da Ankara'nın son adımı, güvenlik algılarını etkileyebilir ve sonuç olarak bu kilit sektörü olumsuz etkileyebilir.

"HAREKAT, DÖVİZ KURU İSTİKRARINA ZARAR VEREBİLİR"

S&P, "Kuzeydoğu Suriye'de çatışma potansiyeli ve Türkiye içinde terörizmin yeniden doğması ihtimali bu algıları engelleyebilir ve Türkiye'nin döviz kazancındaki kapsamlı iyileşmesini engelleyebilir ve istihdam ve yabancı rezerv seviyeleri ve döviz kuru istikrarına zarar verebilir." açıklamasında bulundu.

S&P'YE GÖRE NOTUMUZ B+

S&P Türkiye'yi B+ kredi notu ve durağan görünümle derecelendiriyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
standard&poor's
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • meyyid 5 ay önce Şikayet Et
  ister inanın ister inanmayın.bu zamanda savaşan ve saldıran ülkenin ekonomisi düzeliyor.pasif kalan ülkelerin ise ekonomisi çöküyor.
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 5 ay önce Şikayet Et
  Yılardır teröre ödediğimiz Trilyon dolarlar ödeme dengemizi bozmuyor muydu?IMF'yi kapının önüne koyunca suyunuz kesildi deelmi?
  Cevapla
 • mehmet 5 ay önce Şikayet Et
  bizi küçük şeyler ile kandırmayın. bu harekat şimdilik bu tarz olumsuzluklar verse de ileride turizm cenneti olmaya devam edecek belki farklı topraklar ile...
  Cevapla
 • Eren 5 ay önce Şikayet Et
  Biz Terörizmi yok ediyoruz. Ama bunlar doğabilir diyor. Daha ne olsun yani, Herkes İşine baksın... Ulennn
  Cevapla
 • TÜRK 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'nin notunu ancak ve ancak Türk Halkı verir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle