Saldırı sonrası kritik uyarı: 75 doları aşabilir

Suudi Arabistan'ın petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait işleme tesislerine yapılan saldırı sonrasında petrol fiyatlarında son yılların en sert yükselişleri yaşanırken, uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Goldman Sachs ise konuyla ilgili bir uyarıda bulundu.

Saldırı sonrası kritik uyarı: 75 doları aşabilir
Saldırı sonrası kritik uyarı: 75 doları aşabilir
GİRİŞ 17.09.2019 10:06 GÜNCELLEME 17.09.2019 10:07
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait işleme tesislerine yapılan saldırı nedeniyle ülkenin petrol üretimi 5.7 milyon varil/gün seviyesinde gerilemişti.

 

Şirket üretimin ne zaman eski seviyesine yükseleceğine dair takvim vermedi, konuya yakın bir kaynak Pazar günü Reuters'a yaptığı açıklamada tam kapasite üretime “günler değil haftalar” içinde dönülebileceğini bildirmişti.

TÜRKİYE’YE ZAM OLARAK YANSIYABİLİR

 

Suudi Arabistan’da yapılan saldırı sonrası ise Brent petrolü %19.5 ile 14 Ocak 1991’den bu yana en sert gün içi yükselişi kaydederek 71.95 dolara kadar yükselmişti. Brent petrol fiyatlarında yaşanan artış Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyor. Bu yükselişin Türkiye’deki fiyatları da etkilemesi bekleniyor.

PETROL FİYATLARI DAHA FAZLA YÜKSELEBİLİR

Uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Goldman Sachs’tan, Suudi Arabistan’a yönelik saldırının ardından petrol fiyatlarının yükselebileceği uyarısında bulunuldu.

RİSK DEVAM EDİYOR

Saldırıların Suudi Arabistan’ın kritik öneme sahip petrol altyapısını olumsuz etkilediği kaydedilen raporda, küresel petrol arzına yönelik tehditlerin arttığı ve gelecekte başka saldırıların da meydana gelme riskinin devam ettiği belirtildi.

75 DOLARIN ÜZERİNE ÇIKMASI BEKLENİYOR

Ayrıca raporda, Suudi Arabistan’da petrol arz kesintisinin 6 haftadan uzun sürmesi halinde, dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün varil fiyatının çok hızlı şekilde 75 doların üzerine çıkmasının beklendiği vurgulandı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  eğer o saldırıyı petrol ihracatcısı abd yaptırmadıysa ben birşey bilmiyorum. trump para delisi petrolden daha çok kazanmak için yapmıştır. gerekçem ise arabistanın abd den aldığı hava savunma sistemleri neden görmedi saldıranları.
  Cevapla
 • ABUZETİNKESEKAĞIDI 5 ay önce Şikayet Et
  Bunlar kaşıkçıyı öldürdükleri gibi bu sabotajıda kendileri yapmışlardır. Nede olsa partnerleri USA nereye ne yapıp karşılığında ne alacaklarını onlardan öğreniyorlar. Bakınız ikiz kuleler.
  Cevapla
 • 44Abdullah44 5 ay önce Şikayet Et
  Bu bir oyun,hemde şeytan Amerika nın oyunu.bi depolama tesisinin vurulmasıyla petrol yüksrlmez.algı yapıyonuz.şeytan ve uşağı arap
  Cevapla